Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 15.8.2003
Svátek má Hana
  Výběr z vydání
 >PSÍ VYPRÁVĚNÍ: Babí léto
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 10.
 >REAKCE: Původně jsem nechtěl být osobní
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tma 2.0 je vymandlována v beta verzi
 >PSÍ PŘÍHODY: Rekordní vedro
 >NÁZOR: Naivita a nereálné sny jsou v politice katastrofou
 >LITERATURA: Neznámý básník Petr Štengl
 >GLOSA: Rada na prázdninách
 >PENÍZE: Vítr v plachtách neznamená vítr v peněžence
 >POSTŘEH: O automatech
 >POLITIKA: Návrh evropské ústavy - produkt evropské "konventitidy"
 >SVĚT: Pár odhadů budoucnosti Pacifických ostrovů
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zločin jménem komunismus
 >SPOLEČNOST: Co Bůh nespojil, člověk rozděluje
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Opravdu povedený Kájův comics

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
15.8. Tvrdík na rozcestí
(eff)

Sledování kariéry bývalého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka je činnost vyžadující kromobyčejnou pozornost. Měl by se jí věnovat člověk, který dovede bez únavy sledovat poskakování vodomilek po hladině nádržky. Na ministerstvu byl nejdřív Tvrdík unaven neunaven, otráven a neotráven, pak se jal odstupovat a neodstupovat, až nakonec unaven a otráven odstoupil a těkot nastal nanovo. Kam s ním? Elegantně si to namířili směrem Aero Vodochody, jenže to se nelíbilo americkému akcionáři firmě Boeing. Uvažoval o České správě letišť, až se objevily úvahy o tom, že by se měl stát nejvyšším pánem ČSA.

Celé odvětví letecké přepravy prožívá krušné časy. Aerolinky se sice drží statečně, pod vedením Miroslava Kůly, nicméně dva poslední roky v černých číslech nejsou. Proslýchá se, že v září bude Kůla odvolán, s ním možná celé představenstvo. Pokud Kůla odejde, je Jaroslav Tvrdík ideální nástupce? Je to muž slibných nástupů. Je to snad i muž schopný kritické analýzy, muž rozumných konceptů. Jenže a hlavně je to bývalý ministr obrany a jako takový by v roli prezidenta ČSA působil nepatřičně.

Po tom všem, co se v tomto státě dělo, působí zvláštně už jeho angažmá v České konsolidační agentuře. Je tam poradcem a má na starosti Aero Vodochody, ZVI Vsetín a nepotřebná letadla L 159. Problematiku jistě zná, ovšem i zde se ocitá ve schizofrenní situaci, kdy sám v sobě se těžko vyzná, za kterou stranu má vlastně kopat. Zájmy podniku a zájmy státu se mnohdy rozcházejí. Poradce, to ale pořád ještě není nejvyšší manažer se zásadní rozhodovací pravomocí.

Zásady rozumu i zásady slušnosti by měly odcházející státní činitele vést k tomu, aby se široce založeným obloukem vyhýbali čemukoli, co zavání byznysem. Komu by vadilo, kdyby Jaroslav Tvrdík odešel do státních služeb, kdyby odešel do služeb diplomatických?

Tvrdík zastával příliš důležitý post, a tím spíš že v době, kdy je celý resort ve velkém pohybu a zároveň i v centru pozornosti. Každý jeho následující krok bude posuzován právě z tohoto hlediska. Obzvlášť pozorně budou zvažovány případné vazby, ať skutečné anebo potenciální, mezi tím, co dělal v nedávné minulosti a co dělat bude v novém působišti. Třebaže Tvrdík nedokončil v resortu obrany to, co začal, jeho činnost je hodnocena pozitivně. Kdyby měl tento pozitivní obraz poškodit neuváženým vstupem do komerční sféry, byla by to i další rána pro důvěru v čistotu úmyslů a činů těch, kterým je svěřena správa veřejných věcí.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku