Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 16.8.2003
Svátek má Jáchym
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Lidové noviny a lampárna
 >MOBY DICK: Druhý týden dovolené
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: Politický
 >PSÍ VYPRÁVĚNÍ: Babí léto
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 10.
 >REAKCE: Původně jsem nechtěl být osobní
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tma 2.0 je vymandlována v beta verzi
 >PSÍ PŘÍHODY: Rekordní vedro
 >NÁZOR: Naivita a nereálné sny jsou v politice katastrofou
 >LITERATURA: Neznámý básník Petr Štengl
 >GLOSA: Rada na prázdninách
 >PENÍZE: Vítr v plachtách neznamená vítr v peněžence
 >POSTŘEH: O automatech
 >POLITIKA: Návrh evropské ústavy - produkt evropské "konventitidy"

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
16.8. POSTŘEH: Politický
Ivo Rýznar

Stavil jsem se tuhle něco vyzvednout na poště. A když jsem byl u okénka, vzpomněl jsem si, že už nemám známky. Obyčejné známky na dopisy, pohlednice, přání. Za šest čtyřicet. Vyslovil jsem své přání, poštovní úřednice vylovila zpod stolu obálku, otevřela ji a povídá: "Mám s Klausem, nevadí?" Přiznám se, že mi bylo celkem jedno, jestli na nich bude státník, zvíře či umělecká grafika. A kdyby náhodou vadilo, nepochybuji že by mi nabídla jiné. Přesto jsem jí chtěl udělat radost, a tak jsem odpověděl že nevadí, že je stejně záhy nalepím a pošlu dál do světa, a to nikoliv na státní návštěvu.

Cestou z pošty jsem se zamyslel nad tím, jak čas pokročil, jak se od dob nepříliš minulých mnohé změnilo k lepšímu. V obchodech je nesrovnatelně bohatší sortiment zboží, nejsme odkázání na to, co zrovna přivezli nebo nepřivezli. Prodavači vám rádi nabídnou takový výběr, že nakonec zapomenete co jste vlastně chtěli. Vezměte třeba takový toaletní papír. Tytam jsou doby, kdy byl k mání jen jeden druh, byl-li vůbec. Dnes si lze sedínky opucovat dle libosti, otrlejší recyklovaným "šmirglem", snobi a kožní citlivky sametově heboučkým papírem. Nebo služby. Jezdívám rád vlakem, a tak s povděkem vítám zvyšování kvality kultury cestování. Ušmudlané vagóny se obmněňují za renovované nebo nové soupravy. Ceny jízdného už také nejsou dány natvrdo, pro skalní jsou připraveny mnohé slevy. V biografech není zakázáno nosit do sálů potraviny, naopak prodejce jenom potěšíte, když budete během představení po americku chroupat popcorn a brčkem upíjet Colův nápoj. Jak říkám, je lépe než kdysi.

Alespoň si nepamatuji, že bych kdykoli dříve při koupi známek od poštovní úřednice či prodavačky v trafice slyšel: "Mám jenom s Husákem, nevadí?"


Další články tohoto autora:
Ivo Rýznar

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku