Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 20.8.2003
Svátek má Bernard
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Morava
 >MEJLEM: Homosexualita, registrované partnerství atd.
 >MROŽOVINY: Osmičkové gambity
 >MÉDIA: Vliv elektronických médií na děti a mládež - ČR v roce 2003
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Opět uvidím Londýn
 >PSÍ PŘÍHODY: Dvě procházky, může být, dvě snídaně...
 >ZE SVĚTA: Antikomunismus jako nadávka
 >JOSEF LAUFER: Dopis Svobodné Evropě
 >NÁZOR: Internet - jediná záchrana?
 >EKONOMIKA: Týden ve znamení dluhopisů
 >ROZHOVOR se skupinou -132min.
 >GLOSA: Nejvyšší kontrolní úřad, další zkouška našich politiků.
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >FEJETON: Úvaha nad smyslem života i nad žehličkou
 >PENÍZE: Kde začíná cesta do pekel

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
20.8. GLOSA: Nejvyšší kontrolní úřad, další zkouška našich politiků.
Václav John

Úmrtí pana Voleníka (NKÚ), z jeho hlediska tragické, z hlediska společnosti bezvýznamné, protože nikdo není nenahraditelný, znovu potvrdilo neobvyklý stav naší politické scény. Ta, ve všech svých politických stranách, nedokáže a ani nechce zatím najít odpovídající náhradu.

Všichni politici se vzácně shodli na tom, že on měl pro většinu z nich nedostupnou vlastnost. Byl obyčejný, normální, slušný a poctivý člověk. A to dokonce přes členství v politické straně.

Každý jiný normální člověk, i bez zmiňovaných dalších vlastností, by čekal, že začnou usilovně, každá zvlášť i dohromady, hledat jako nástupce někoho podobného. Ale to žádná strana neučinila ani náhodou. Jen se stejně sobecky rozhodly, že dají příležitost získat trafiku svým dlouholetým předním členům, kteří jsou dobře známi svoji loajalitou ve světlých i tmavých obdobích jejich stran. Zvláště u pana Beneše je to až provokativní vůči náplni obsazovaného úřadu. Ale i u kandidátky ČSSD se nejedná o žádnou mimořádnou výhru.
Dokonce se vkrádá nepotvrzené podezření o snaze je odstranit z politického života.

Pokud ve Sněmovně nedojde k zpochybnění kandidatur, a bude zvolen některý z nich, dá se usuzovat na to, že předchozí volba pana Voleníka byla výjimka, možná omyl, že snad nikdo z poslanců nevěřil v jeho nestrannost, a že je možná vlastně zklamal. Prostě se asi zachoval jinak než předpokládali. Proto dnes už nic nenechají náhodě.

Ale je tady zároveň i další významná pojistka, a tím i další možnost naplnit očekávání většiny obyvatel ČR. To když pan prezident nepotvrdí ani jednoho z kandidátů, a bude čekat na nějakého skutečného a opravdového nástupce. Bylo by to i dobré a zasloužené zvýšení popularity. I předchozí pan prezident přece nepotvrdil špatného kandidáta ČSSD na místopředsedu.
Další články tohoto autora:
Václav John

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku