Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 20.8.2003
Svátek má Bernard
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Morava
 >MEJLEM: Homosexualita, registrované partnerství atd.
 >MROŽOVINY: Osmičkové gambity
 >MÉDIA: Vliv elektronických médií na děti a mládež - ČR v roce 2003
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Opět uvidím Londýn
 >PSÍ PŘÍHODY: Dvě procházky, může být, dvě snídaně...
 >ZE SVĚTA: Antikomunismus jako nadávka
 >JOSEF LAUFER: Dopis Svobodné Evropě
 >NÁZOR: Internet - jediná záchrana?
 >EKONOMIKA: Týden ve znamení dluhopisů
 >ROZHOVOR se skupinou -132min.
 >GLOSA: Nejvyšší kontrolní úřad, další zkouška našich politiků.
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >FEJETON: Úvaha nad smyslem života i nad žehličkou
 >PENÍZE: Kde začíná cesta do pekel

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
20.8. NÁZOR: Internet - jediná záchrana?
Karel Novak

Zápisy podnikatelů do obchodního rejstříku by podle MfD mohly být do dvou let prováděny přes internet. Dlouhá čekání, nezřídka doplněná vynucenou korupcí by mohla být ukončena. Na nutnost změnit organizaci registrace upozornil již bývalý ministr spravedlnosti Rychetský, který před svým jmenováním předsedou Ústavního soudu doporučoval tuto agendu provádět v rámci specializovaného odboru ministerstva a odebrat ji tak současným soudům. Vláda, která má projednat připravovaný zákon včetně vzorového formuláře tak musí rozhodnout, zda obchodní soudy o provánění zápisů přijdou. Doufejme, že ano. Údajná nezávislost soudů v České republice dosáhla již takového rozměru, že vedle stále se množících žalob u evropských soudů se jako lavina blíží řada arbitrážních řízení, ve kterých nejde jen o televizi NOVA, ale o vnímání úrovně české justice jako celku. Snad nepřekvapí, že zatím žádná agentura neprovedla průzkum názorů obyvatel, zda důvěřují dnešním soudům. Výsledky takové ankety by mohly být zajímavé a ledacos by asi o úrovni soudů napovídaly.
Záměr odebrat soudům registrace v obchodním rejstříku je prvním přiznáním špatné práce soudů a přiznám krachu tzv. nezávislosti soudu. To, že se toto přiznání kamufluje rádoby populární rétorikou údajně všemocného internetu nic na smutném poznání již dlouho známého faktu nemění.
Je třeba ocenit, že když už někdo postavení soudců zakotvil do moderní společnosti tak špatně, jak v ČESKU, je dobré, že se hledají cesty z tohoto marasmu ven. Dnes se odebere soudům obchodní rejstřík, zítra to bude další agenda. Čím méně toho soudy budou mít, tím lépe budou moci dělat svou skutečně potřebnou práci. Tak asi uvažuje tato vláda. Ale lze to označit za správné a systémové? Těžko. Správná vláda by navrhovala zákony, které by účinně vyřazovali soudkyně a soudce, kteří českou justici očerňují a škodí občanům. Tato záporná menšina by brzy zanikla a stav by se změnil. Škoda, že také tolikrát již experty a dvěma ministry posledních vlád navrhované zrušení nadbytečných soudů se ve vládě nesetkalo s větším porozuměním.
Převedením agendy obchodního rejstříku do státem kontrolovatelného útvaru se demokracii neublíží. Vždyť jde o veřejná data, jejichž ověřitelnost a správnost garantují povětšinou notáři. Pravda, ani ti nejsou bez svých černých ovcí, ale většinově jsou spolehliví a přesní. Pár chytráků a chytrákyň, které kryje Notářská komora, bude díky televizím tak známých, že si nikdo slušný u nich žádný úkon neobjedná a pan předseda Notářské komory bude mít při jejich obhajobě o práci méně. Dá-li se ovšem tato jeho činnost za práci pokládat.
Převedení obchodního rejstříku na ministerské úředníky s budoucí pomocí internetu je řešení. Ale zároveň je ukázkou slabosti a bezradnosti této vlády, která místo aby řešila stav, tj. špatnou práci některých soudců, hledá jen obezličku své nemohoucnosti. A to je pro demokracii nakonec špatné vysvědčení. Jeden ze základních pilířů demokracie, tj. nezávislý soud, je v obchodním rejstříku už hodně prohnilý svou závislostí. A je to už dlouho vidět i cítit. A nic na tom nemění skutečnost, že se mnozí oficiálně tváří jinak. Tak tomu bylo vždy. Od koncentráků, přes gulagy až po reálnou socialistickou demokratizaci. Pokud někoho přesvědčí náhlé procitnutí některých soudů, které ještě včera zapisovaly údaje pomalu dva roky a dnes tak činí za 14 dní, že došlo ke změně, pak to bude jen opravdový optimista. Výnosná agenda obchodních rejstříků by se brzy vrátila do "starých pořádků". Se soudci jsme na tom stejně jako s komunisty. Obojí jsme už zkusili. Neodvolatelní a nepostižitelní. Lepší státní úředník. Ten se o svou práci alespoň trochu bojí.
A snad jen na okraj: Očekávat však, že opozice přijde s něčím jiným a snad i lepším je při současném vedení ODS také zbytečné. Ta se omezuje jen na obecné vykřikování o zbytečných úřednících, aniž by reálně předkládala návrhy na úspory a důkazy, které by takové návrhy ospravedlnily. Přitom je skutečnost více než průkazná. Za poslední tři roky vrostl počet státních úředníků o téměř 28 tisíc. Bobtnají úplně všichni: Zdravotnictví +104%, Úřad vlády + 31%, Ústavní soud + 29%, Místní rozvoj +23%, Vnitro + 20%, Spravedlnost + 19%, Finance + 19% atd. (Pozn. zdroj Týden č.33). A to nepočítáme úředníky nově zapojené po reorganizaci státní správy. Jejich počet totiž nikdo nezná. Opozice, která svou rétorikou hází zbytečně všechny státní zaměstnance do jedné kapsy je tak staví apriori všechny proti sobě a dělá stejnou politiku jako Zemanovská vláda, která pro změnu udělala ze všech podnikatelů tuneláře a zloděje. Ale protože ti voličsky představují pro ČSSD jen menšinový potenciál, tak co by se jim nenadávalo.
Další články tohoto autora:
Karel Novak

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku