Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 23.8.2003
Svátek má Sandra
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Česká televize v letech 2002 a 2003 z pohledu financí
 >PENÍZE: Tajná databáze neplatičů
 >MOBY DICK: Brutalismus v Českých Textárnách
 >POSTŘEH: O pivu
 >MEJLEM: Dva vtipy o psech
 >INFO: Výstava WORK
 >ZE ŽIVOTA: Jak Český Telecom chrání Vasila Bilaka
 >POLITIKA: Evropská ústava a český zájem
 >POLITIKA: Co bylo pražské jaro?
 >POLITIKA: Uganda včera dnes a zítra
 >ZAMYŠLENÍ: Utkání Davidů s Goliáši
 >POLITIKA: Zastydlí disidenti u velkého bratra
 >KOMENTÁŘ: Pětatřicet let poté
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 11.
 >MÉDIA: Hurááá na televizi!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
23.8. NÁŠ RYBNÍK: Miluju robota, milujte robota!
JITA Splítková

O roboty se zajímám řadu let, takže jsem samozřejmě měla radost, že v současnosti jeden z nejznámějších robotů-androidů ASIMO, vyvinutý japonskými konstruktéry, přijel k nám s japonskou státní delegací na oficiální návštěvu. Od japonského premiéra Džuničira Koizumiho, to bylo milé gesto, svědčící o jeho rozhledu a inteligenci. Kdo třeba jen v TV viděl japonského a našeho premiéra pospolu, uvědomil si fakt, co znamená být silným, sebevědomým politikem a mohl Japoncům jen závidět.
Robot ASIMO se zatím jeví spíš jako kouzelná hračka, do které se zamilujete a chcete ji mít doma, ale za pár let určitě bude vykonávat profese jako pečovatelka, zdravotní pomocník… Osobně věřím v hodné stroje - roboty, jenže zneužit se dá vše, co vyrobí lidská ruka, takže mohou být vyrobeni i Terminátoři - zlí roboti určení k zabíjení lidí … snad se tak nestane, roboti tady vždycky byly pro pobavení a později i pro pomoc při práci.

Obliba samočinných hraček se táhne stoletími. V 6. století Arabové doplnili vodní hodiny o speciální přípravek, kterým se uváděly do chodu různé loutky.
Ve středověku takovéto mechanické figurky (androidy) konstruovali jak vědci, tak i umělci (Galileo Galilei, Leonardo da Vinci, Albrecht Dürer). Za pohon jim sloužil hodinový strojek a byly ponejvíce součástí betlémů.
Samozřejmě asi nejvíce se hovoří o geniálním všeumělovi Leonardovi, ale nezbyl po něm jediný automat - údajně prý pro jednu dvorní slavnost Bourbonů zkonstruoval lva, který sám chodil a vědci podle jeho nákresů sestavili mechanického rytíře.
Na počátku devadesátých let 17. století francouzský generál de Gennes vytvořil umělého páva, který chodil, zobal zrní a pak ho k obveselení přihlížejících i vypouštěl jako trus.
V 18. století už pomalu vedle automatů pro zábavu vznikají automaty jako výrobní prostředky (tkalcovské stroje). Tento trend snad nejlépe ilustruje konstruktér Jacques de Vaucanson (1709-1782) .
Tento vynálezce sestrojoval různé, dá se říci, že vtipné modely hraček. Zřejmě nejslavnější je měděná kachna, která zobe zrní, pije, štěbetá a napodobuje trávení (jako generálův páv) a ještě umí mávat křídly a káchat. Druhou slavnou hračkou je pastýř hrající na flétnu (android) - obě jsou z roku 1738.
Mechanické roboty, kteří zrovna tak jako ASIMO, bavily i státníky (tehdy panovníky) konstruoval geniální švýcarský hodinář Henri-Luise Jacquet-Drozd , který konstruoval své obdiv budící androidy kolem roku 1773. Jeho automaty pro zábavu budily v nevzdělancích úžas a hrůzu - zkonstruoval třeba automatického písaře - umělou "bytost" - chlápka vzhledem i oblečením podléhajícího vkusu své doby. Ovšem jeho vnitřnosti jsou oslavou technického myšlení a dokonalé hodinářské zručnosti. Písař - android skutečně psal a kreslil, protože jeho tvůrce elementární pohyby ruky převedl do "programované paměti", která byla tvořena velice složitou soustavou vaček. Vačky tvoří v těle písaře svislý válec. Každá vačka válce pohybuje pákami, které přenáší svůj pohyb do prostředku androida. Předvolba těchto pohybů je provedena palci na paměťovém kotouči podprogramu, který umožňuje programování psaného textu. V oblasti konce zad byl onen programovací kotouč. Je to buben se třemi skupinami válečků, obsahujících dvanáct mosazných koleček - vaček o obvodu 25 cm. Každá vačka má svoji výšku, nejmenší je 1 mm, a každá skupina odpovídá jednomu ze tří pohybů ruky (svislý, vodorovný a tlak na papír při psaní). Rozlišitelné detaily vačky jsou následkem vůlí mechanismu řádu 0,1 mm, na jeden kotouč se vejde 25 000 informačních prvků a celý programovací kotouč uvnitř složený ze tří válečků vaček obsahuje 900 000 informačních prvků.
I Drozdův syn udivoval okolí svými androidy - zkonstruoval kresliče a hráčku na harmonium (té se mohou doposud obdivovat návštěvníci ve švýcarském muzeu v Neuchâtelu).
V roce 1893 byl postaven android, který byl poháněn parním strojem - dosahoval rychlosti chůze 14 km/h a přitom si kouřil doutník (ten doutníček byl vtipně využitý pojistný ventil, kterým unikala přebytečná pára z kotle - jméno tvůrce jsem nikde nenašla, ale prý je dost dobových ilustrací, které o existenci tohoto androida vypovídají).
A čas běží, věda zkoumá a člověk tvoří dokonalejší automaty. V roce 1920 Josef Čapek tyto napodobeniny lidí nazval ROBOT a věnoval toto slovo bratrovi Karlovi do jeho hry R. U. R a právě díky tomu japonský premiér přivezl s sebou ASIMA, který v pátek ráno v Národním muzeu, položil kytici žlutých chryzantém pod Čapkovu bustu (ale Karlovu).
Jedním z prvních robotů (plně odpovídající definici robota) byl Televox - výtvor amerického inženýra R. J. Wensleyho v roce 1927. Otevíral dveře, zapojoval vysavač, otevíral okna, bral vyzvánějící telefony - jeho útroby byly plné drátů a relé.
Dokonalejší a dokonalejší automaty stále budily a budí úžas nebo aspoň údiv většiny lidí. I v dnešní době překvapeně koukáme na malého umělého psíka AIBO vrtícího ocáskem a na pohodáře ASIMA tančícího a připíjejícího si s prkenným Špidlou. A tito roboti jsou jen dva z tisíců, kteří již byly zkonstruovaní nebo jsou ve vývoji… roboti jsou super, ale živý pes je živý pes na něj AIBO nemá.

JITA Splítková
O ROBOTECH
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku