Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 23.8.2003
Svátek má Sandra
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Česká televize v letech 2002 a 2003 z pohledu financí
 >PENÍZE: Tajná databáze neplatičů
 >MOBY DICK: Brutalismus v Českých Textárnách
 >POSTŘEH: O pivu
 >MEJLEM: Dva vtipy o psech
 >INFO: Výstava WORK
 >ZE ŽIVOTA: Jak Český Telecom chrání Vasila Bilaka
 >POLITIKA: Evropská ústava a český zájem
 >POLITIKA: Co bylo pražské jaro?
 >POLITIKA: Uganda včera dnes a zítra
 >ZAMYŠLENÍ: Utkání Davidů s Goliáši
 >POLITIKA: Zastydlí disidenti u velkého bratra
 >KOMENTÁŘ: Pětatřicet let poté
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 11.
 >MÉDIA: Hurááá na televizi!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
23.8. INFO: Výstava WORK

LEICA GALLERY PRAGUE 27.9. - 15.12. 2003
HELMUT NEWTON
WORK

Na podzim tohoto roku připravila Leica Gallery Prague retrospektivní výstavu jednoho z nejvýznamnějších německých fotografů Helmuta Newtona. Tento módní fotograf, svérázný svým nekonvenčním přístupem k fotografování módy, patřící ke světové špičce a od konce šedesátých let formující směr módní fotografie, oslavil před dvěma léty své osmdesátiny. K tomuto jubileu uspořádal pod kurátorským vedením své manželky June Newton obsáhlou retrospektivní výstavu a vydal doprovodnou monografii s názvem Work, ve které shrnuje to nejlepší z jeho dosavadní tvorby. Od roku 2000 výstava slavila úspěch u desetitisíců diváků v mnoha městech Evropy včetně Moskvy, Berlínu, Madridu, ale i v New Yorku. Praha by měla být posledním místem konání této jedinečné expozice a tato událost bude bezesporu patřit k nejvýznamnějším na poli fotografie u nás v posledních letech.

Vzhledem k rozsahu expozice, která zahrnuje 220 velkoformátových fotografií v životní velikosti se bude výstava konat na dvou místech Pražského Hradu a to v Leica Gallery Prague v Nejvyšším Purkrabství Pražského Hradu, druhým místem konání bude Císařská konírna Pražského Hradu na druhém hradním nádvoří.

Helmut Newton je svérázný tvůrce. Fotografovat začal ve svých 16 letech pod vedením Berlínské fotografky Yve. V osmnácti letech ho nacisté donutili opustit rodný Berlín, odchází do Singapuru, kde krátkodobě fotografuje pro singapurské noviny, pokračuje dále do Austrálie, kde zakládá fotografické studio. V Austrálii potkává svojí budoucí manželku June, které zůstal věrný po celý život a která je mu v jeho tvorbě velikou oporou. Přes svůj zjevný úspěch Austrálii opouští, s kontraktem pro anglický Vogue v podpaží, aby po roce stráveném v Londýně zakotvil natrvalo v Paříži. Fotografuje pro francouzský Vogue a Les Jardin des Modes a od této doby zažívá svět boom Newtonových snímků. Pomocí série Big Nudes, Naked and Dressed, Domestic Nudes dosahuje světové proslulosti. Fotografuje silné, nebezpečné ženy, často velmi nekonvenčním a kontroverzním způsobem. Erotiku a vážnost zachycených situací podlamuje lehkým humorem a tak se jeho fotografie stávají surreálným světem nejen absurdních situací, ve kterých je hlavním hercem žena jako osobnost, ale také světem nesplněné či zakázané touhy. Součástí expozice bude i jeho portrétní tvorba včetně autoportétů. Helmut Newton je zahrnován cenami, v roce 1992 obdržel dokonce proslulý spolkový záslužný kříž. Ještě před třemi léty se proslavil gigantickou monografií s názvem SUMO, o rozměrech 50x70 cm, obsahem 480 stran a hmotností 30 kilogramů. Dnes žije se svojí ženou v Mote Carlu.

Této jedinečné expozici udělil záštitu prezident republiky prof. Václav Klaus a velvyslanec Spolkové republiky Německo v Praze Dr. Michael Libal.

Sponzoři výstavy: CAC leasing, Newton holding

Mediální partneři: Lidové noviny, Theo Publishing, Elle, Art & Antique, Foto Video, Euro


Název výstavy: "WORK"
Jméno autora: Helmut Newton
Kurátor: June Newton
Místo konání výstavy: Leica Gallery Prague, o.p.s.
Nejvyšší purkrabství Pražského hradu, 119 08 Praha - Hrad
Císařská konírna Pražského Hradu
Obsah expozice: více než 200 velkoformátových zvětšenin
Termín výstavy: 27.9. - 15.12.03 plus prodloužení
Tisková konference: 26.9.03 v 11.00 hod.
Otevření výstavy: 27.9.03
Otevírací doba: denně 10.00 - 19.00 hod.
Vstupné: dospělí 100 Kč, snížené vstupné 75 Kč, rodinné slevy
Grafické zpracování: Studio Nausus
Odborná spolupráce: Marie Klimešová
Kontakt pro novináře: Kateřina Knappová, Leica Gallery Prague,
Tel.: 233 355 757, Fax: 233 355 758, e-mail: knappova@leicagallery.cz
Informace o výstavě: www.leicagallery.cz
Doprovodná publikace: Helmut Newton - Work, vydavatel: Manfred Heiting, text: Francoise Marquet, nakladatelství: Taschen Verlag , k dispozici v němčině a angličtině ve formě katalogu a knižní publikace.
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku