Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 25.8.2003
Svátek má Radim
  Výběr z vydání
 >SRPEN 68: Kauza zvacích dopisů
 >EKOLOGIE: Skutečnost a mýty o sinicích a vodním květu
 >PŘEKLAD: Singapur: Konec Švýcarského snu
 >MROZOVINY: Pozdrav z Dubrovniku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo v Londýně
 >PSÍ PŘÍHODY: Kriminální případ? Zatím ne!
 >FEJETON: Návštěvníci parku
 >GLOSA: Houby němečtí turisti - české čuně profesionál !
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >NÁZOR: Čí je to ofenzíva?
 >MÉDIA: Česká televize v letech 2002 a 2003 z pohledu financí
 >PENÍZE: Tajná databáze neplatičů
 >MOBY DICK: Brutalismus v Českých Textárnách
 >POSTŘEH: O pivu
 >MEJLEM: Dva vtipy o psech

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
25.8. Chatrné sedadlo
(eff)

Případ Františka Boreše svou složitostí vrhá ostré světlo na podstatu fungování právního státu. Jde o to, že František Boreš zastává místo ve státní správě, na které se vztahuje lustrační zákon. Ředitelem krajského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových je z hlediska zákona oprávněně, protože se vykázal negativním lustračním osvědčením z roku 1992. Komplikace nastaly, když ministerstvo vnitra zveřejnilo oficiální seznamy agentů StB. V těchto seznamech je František Boreš veden jako "agent Jirka. Co s tím teď? Má být ředitel i se svým negativním osvědčením propuštěn? Má mu vnitro vydat nové osvědčení a to staré označit za chybné?

Lustrační zákon vznikl jako aspoň ten minimální nástroj, omezující vznik neformálních, zato účinných bratrstev. Ta by mohla nabýt velkého vlivu a hrozilo by nebezpečí, že budou řízena bůhví odkud. Samozřejmě že ve společnosti taková bratrstva existují. Lustrační zákon alespoň brání v tom, aby se bratrstva nezmocnila těch nejvýznamnějších pák. Z tohoto hlediska by bylo třeba udělat vše pro to, aby Boreš ze svého postu odešel.

V obecnější rovině nalezneme otázku právního státu. Ten funguje a musí fungovat tak, aby zajistil občanům minimální jistotu stabilního prostředí. Vnitro Františkovi Borešovi vydalo negativní lustrační osvědčení. Jakmile by vydalo jiné, tedy pozitivní lustrační osvědčení, zpochybní už jednou vykonaný akt práva. Lustrační osvědčení z roku 1992 bylo prý chybné. Kde je záruka, že opačné osvědčení z roku 2003 bude správné? Co když se v konce 2012 objeví jiná fakta, svědčící v Borešův prospěch? Kdo by Borešovi pak nahradil deset let ve stínu lustráku? Vnitro dnes tvrdí, že jeho aktuální seznamy jsou správné a neomylné, jenže to tvrdilo před deseti lety o lustračních dokumentech také. Boreš podal žalobu. Správně udělal. Je občan a má právo se dožadovat rozhodnutí soudu. Kdyby mělo být pokrouceno právo, společnosti nastane větší škoda, než jaká nastane, když jeden bývalý estébák bude nadále zastávat vysoký post ve státní správě.

No a konečně je zde rovina lidská. Jak asi se Františkovi Borešovi bude ředitelovat a jakou autoritu bude nadále mít? Všichni jeho podřízení vědí, jak chatrný je sedák židle, na níž řediteluje - je zhotoven z vetchého materiálu zpochybněného lustračního osvědčení. Pohodlnější by bylo sedět na žiletkách, ale to musí posoudit František Boreš sám.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku