Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 26.8.2003
Svátek má Luděk
  Výběr z vydání
 >POČÍTAČ: Může notebook vybuchnout?
 >VĚDA: První skutečná sci-fi v Praze - robot ASIMO!
 >MROŽOVINY: Léto 1943 - porážka vlčích smeček
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: O těch božích právech soudných
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jde do tuhého, budu hrát ve filmu!
 >PSÍ PŘÍHODY: Hovada v lidské tváři? Výsměch takovým!
 >POLITIKA: Útok na OSN
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Relativita v praxi
 >PŘÍBĚH: Soudruzi Skyba & Valenta
 >Z KNIHY: Dýchánek na parníku
 >GLOSA: Taková to byla slušná paní
 >EKONOMIKA: Co můžeme očekávat od příštích týdnů
 >PENÍZE: Evropský pojistný extrém? Česká republika.
 >SRPEN 68: Kauza zvacích dopisů
 >EKOLOGIE: Skutečnost a mýty o sinicích a vodním květu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
26.8. VĚDA: První skutečná sci-fi v Praze - robot ASIMO!
Jiří Wagner

Minulý týden zavítal do Prahy ASIMO, nejvyspělejší humanoidní robot na světě, který během návštěvy demonstroval úžasný rozsah svých schopností. V doprovodu byl nejen jeho konstruktér, ale ASIMO umožnil účast na své cestě i japonskému premiérovi Junichiro Koizumimu.

ASIMO přijal pozvání českého ministerského předsedy a navštívil jej v Hrzánském paláci, kde od něj dostal figurku Golema, svého dávného hliněného předchůdce. Nicméně o den později zašel i do "podhradí", mezi obyčejný plebs, kde se cítil očividně lépe než v přítomnosti politických sucharů. I se suitou se tedy dostavil do Národního muzea, aby v panteonu předvedl svou vyspělost.

I když byla jeho návštěva v muzeu poměrně utajována, novinářům samozřejmě neunikla, takže mezi přítomnými byla i moje maličkost, mnou na poslední chvíli přizvaný šéf tohoto deníku, zástupci jiných tiskovin i tří televizí (ta Česká se kupodivu nedostavila), jakož i množství dalších zvědavců včetně houfu japonských dětí přihlížejících z galerie.

ASIMO nejdříve přinesl kytici pod bustu spisovatele Karla Čapka, z jehož hry R.U.R. název pro mechanické bytosti vzešel (Čapek měl zcela správně za to, že roboti mají vykonávat práci, tedy robotu) a pak doslova ladně odkráčel doprostřed sálu, aby nás pozdravil slovem i pokynutím pravicí. Přes všechny své vznešené pohyby připomínal malého chlapce navlečeného do skafandru, avšak o to byl roztomilejší.

Konstruktér Keniči Ogawa nám robota představil a ASIMO se začal předvádět. Nejdříve ukázal ohebnost horních končetin včetně prstů, obešel několikrát místnost a pak za všeobecného veselí dokonce zatancoval na písničku Elvise Presleyho.

To pochopitelně nebylo vše. V rohu byly přistaveny schůdky a před ASIMem stál úkol pro robota nejobtížnější - zdolání šestistupňového schodiště. ASIMO tuto překážku bez potíží překonal nahoru i dolů a nic mu při tom nevadily ani blesky fotoaparátů, přestože Keniči Ogawa několikrát napomínal novináře, aby je v této fázi nepoužívali, neboť ostré záblesky by mohly narušit robotovu stabilitu. Nakonec se s námi - opět hlasem a pokynutím - ASIMO rozloučil a odešel do zákulisí za svými opatrovníky.

Nikdo ze zúčastněných jistě nezapomene na tento fantastický zážitek - viděli jsme prvního automatického humanoidního robota na světě! Společnosti Honda trval jeho vývoj od prototypu do současnosti relativně krátkou dobu, sedmnáct let, takže my se jistě dočkáme ještě nejednoho zdokonalení. To už ale nebudou roboti, kteří pro obveselení připíjejí na zdraví potentátům, rozsvěcejí světla nebo hrají čutanou. To už budou generace strojů, které se obejdou bez playstationového ovládání, které budou schopny samostatného úsudku a práce.

Nám nezbývá než doufat, že jejich konstruktéři jsou zároveň znalci tvorby spisovatele Isaaca Asimova a svým výtvorům do jejich kybernetických mozků včas zakódují tři Asimovovy proslulé zákony robotiky. Bez nich by nám totiž mohlo být v daleké budoucnosti těžko.

Další obrázky, videozáznamy, odkazy a tisková zpráva společnosti Honda na stránkách autora článku.
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku