Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 28.8.2003
Svátek má Augustýn
  Výběr z vydání
 >ZAMYŠLENÍ: Ještě o nepěkném výročí
 >MÉDIA: Svobodo-slovní boj za ovládnutí médií.
 >HISTORIE: Smutné výročí komunistické okupace
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Rada finančního amatéra: UTRÁCEJME!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dokončil jsem povídkovou sbírku
 >PSÍ PŘÍHODY: Ložnice podle zásad Feng Šuej
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE: HZL: sázka na jistotu
 >INFO: Liberální platforma
 >SVĚT: Venezuela dnes.
 >INFO: Soutěž
 >GLOSA: Ekologové a jejich pečlivá selekce
 >REPORTÁŽ: Bylo 21.08.03 ráno, Vinohradská 12
 >ZAMYŠLENÍ:Rekordní jackpot Sportky a tučné dividendy
 >NÁŠ RYBNÍK: Jdou vojáci, jdou, jaká je to krása…

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
28.8. ŠAMANOVO DOUPĚ: Rada finančního amatéra: UTRÁCEJME!
Jan Kovanic

Hlasitě a radostně jsme se v referendu přihlásili k našemu vstupu do Evropské unie. V rámci toho dojde u nás i k sjednocování daní z přidané hodnoty u valné většiny služeb a zboží. Jestli to neprojde od Nového roku 2004 tak od Prvního máje už ano. A jestli píšu "sjednocování daní", tak víme, že se tím myslí jejich přechod na tu "základní" neboli vyšší sazbu 22%.

A až budeme v EU, tak dojde jistě i k podobnému "sjednocování" cen s Evropou. Cen i platů, ale u těch platů bych váhal - investoři se k nám hrnou právě proto, že máme levnější pracovní sílu. Nikdo snad nečeká, že ceny něčeho poklesnou - leda tak u počítačů a podobných krámů. Však to zaplatíme ve zvýšené DPH za Internet a software.

Jedno velké sjednocení už v EU proběhlo. Ještě nedávno si mohli Němci koupit třeba ve Španělsku německé auto vyrobené v Německu až o třetinu levněji, než doma. Totiž mohli - nejdřív nesměli. Německé automobilky prosadily zákaz reexportu. Tento zákaz nakonec orgánové EU správně zrušili. Po zavedení eura se očekávalo, že se ceny aut v Evropě sjednotí. Ano, to se stalo - ale ký div, sjednotily se na té horní úrovni!

Takže nejspíš cenová hranice v Čechii poroste. Určitě minimálně o tu DPH. (Pozor, u dotčených komodit se jedná o zdražení o 17 %!) Co to znamená? Evidentně znehodnocení úspor. Proto utrácejme! Nejlépe za věci, kde se zvedne DPH. (Nejlépe za stavební práce, třeba přestavbu bytového jádra, jakž jsme učinili. Po průchodu vládních zákonů dalším čtením uvidíme, jestli jsme se nepřepočítali.)

Výhodné je též utratit současné stavební spoření - a okamžitě si pořídit jiné - dokud ho vláda nezkrouhne. Složíte 20 % a už si můžete pořídit další stavební úvěr!

Též mi připadlo vhodné vybrat si důchodové připojištění, které jsem měl sjednané ještě podle původních pravidel. Je mi přes padesát - možno vybírat. Zhodnocení o 40 %? To jde! Tak mi vyplaťte mé penízky. Než mi je vstup do EU znehodnotí. (A hned mi založte nové pojištění, v šedesáti uvidím, jestli jsem se nespletl. BTW: úspory v penzijních fondech nejsou pojištěné proti krachu fondů...)

Ještě výhodnější je půjčit si. Banky se předhánějí v benefitech. Odpouštějí poplatky, poskytují nízké úroky - při očekávání euroinflace vám za pořízení půjčky vlastně platí! Dokonce se vyplatí svoje hotové peníze investovat (pokud je máte:) a peníze, které potřebujete třeba na přestavbu koupelny, si půjčit. (To tvrdí i finanční experti. A ti se nepletou! Někdy...)

O tom si přemýšlím, když se rochním ve vaně v koupelně postavené za peníze z půjček a úspor... Když však opustím přepychové* bytové jádro, vidím, co práce ještě zůstává: Roztřídit těch čtyřicet beden s knihami. Ze všech odstranit prach. Odprášit se musí i "hermeticky" uzavřené šatstvo. V pečlivě utěsněné kuchyni je nutno před použitím zbavit prachu i nádobí. O kobercích nemluvě. Člověk se při tom děsně zapráší. Ještěže se hned může exkluzivně vysprchovat!

Je tu jenom jeden drobný problém:. Ty všechny supervýhodné půjčky se musejí, (Špidlo div se!), splácet!!!

Psáno v Praze dne 26. srpna 2003

* Poznámka zedníka/obkladače: "Všechno, co není umakart, je přepych!"


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku