Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 29.8.2003
Svátek má Evelína
  Výběr z vydání
 >ŠKOLY: Stávkujte za privatizaci a deregulaci, ne za vyšší platy
 >SVĚT: Jak Židé kradli v Egyptě hrnce a financovali Hitlera
 >SPOLEČNOST: Zájem a nezájem
 >LIDŠTINY: Dobytek.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Umíme dělat silnice?
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes pro Laru Croft
 >POLITIKA: Strana zelených shodila další zátěž, jiné ji táhnou ke dnu dál
 >NÁZOR: Stěžuje si Pehe sám na sebe?
 >NÁZOR: Svobodu pro odpůrce svobody
 >PENÍZE: Kolik stojí běžný účet
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O mladé paní
 >ZAMYŠLENÍ: Ještě o nepěkném výročí
 >MÉDIA: Svobodo-slovní boj za ovládnutí médií.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
29.8. Trojí inspirace
(eff)

Případ šumperského vyděrače obnovuje otázky, které si klademe znovu a znovu při podobných situacích. Tak především je to role médií v nejširším slova smyslu, tedy zpravodajských prostředků, ale i zdrojů zábavy. Polapení vyděrači zpravidla nejsou žádní Šalamounové a podle všeho ani tento šumperský výtečník není v tomto směru výjimkou. Z jeho hlavy tedy nevzešel nápad, že by mohl dostat patnáct miliónů, pokud upustí od úmyslu vykolejit vlak. On se dočetl, že jiný jeho kolega či předchůdce byl Grossovou leteckou společností bombardován balíčky tisícikorun. To se mu zalíbilo a požadovanou cenu navýšil a plán byl hotov. Udělala média chybu, že o předešlém "bombardovacím" případu referovala a udělalo chybu Grossovo ministerstvo, že projevilo ochotu peníze z helikoptéry shodit? To jsou ty zásadní otázky. Média jsou od toho, aby referovala o všem podstatném a zajímavém, co se ve společnosti děje a orgány ministerstva vnitra mají dbát na to, aby občané žili v bezpečí. Z těchto dvou předpokladů se odvíjejí postoje a konkrétní činy. Zároveň ale se tu otvírá široký prostor pro kritiku. Nikdo nerozsoudí, co je zde chyba a co je rozumný a správným směrem mířený krok.

Navíc, motivace může být zdaleka nejen bezprostřední. Právě v těchto dnech se domů vrátila skupina turistů po Sahaře. Vrátili se po půlročním zajetí saharskými bandity - a výkupné za ně zaplaceno bylo. Šumperský vyděrač se také pokusil dodat svým hrozbám věrohodnosti a proto vyšrouboval několik matic z kolejí. Saharským banditům každý věřil, že jsou schopni hrozbu provést, proto ta platba. Vyšroubované matice též naháněly strach.

A konečně je tu i inspirace ze zdrojů zdaleka ne jenom kriminálních. Každý u nás vidí, že zvýšení příjmů si lze i vynutit nátlakem, čím brutálnějším, tím lépe. Špidlova vratká vláda má bezprostředně na krku první stávku už příští týden a další, dokonce generální, je ve stadiu příprav. Není třeba být Šalamoun, aby si někdo pomyslel - vždyť oni mají pravdu, nejsnazší cestu k penězům si lze vylámat brutální silou!

Paradoxně je nejlepší obranou proti vyděračům byrokracie. Ta se úspěšně brání každému rozhodnutí svou rozlehlostí a nepřehledností kompetencí. Kdyby měl pan Vyděrač vyjednávat jen s jedním Panem Novákem, patrně by měl značnou naději na úspěch. Šumperský vyděrač ale byl s byrokracií tak nespokojen, že ze zoufalství začal telefonovat do novin. Což byl nejhorší nápad jeho života.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku