Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 29.8.2003
Svátek má Evelína
  Výběr z vydání
 >ŠKOLY: Stávkujte za privatizaci a deregulaci, ne za vyšší platy
 >SVĚT: Jak Židé kradli v Egyptě hrnce a financovali Hitlera
 >SPOLEČNOST: Zájem a nezájem
 >LIDŠTINY: Dobytek.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Umíme dělat silnice?
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes pro Laru Croft
 >POLITIKA: Strana zelených shodila další zátěž, jiné ji táhnou ke dnu dál
 >NÁZOR: Stěžuje si Pehe sám na sebe?
 >NÁZOR: Svobodu pro odpůrce svobody
 >PENÍZE: Kolik stojí běžný účet
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O mladé paní
 >ZAMYŠLENÍ: Ještě o nepěkném výročí
 >MÉDIA: Svobodo-slovní boj za ovládnutí médií.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
29.8. LIDŠTINY: Dobytek.
JITA Splítková

Vše už tady jednou bylo, vše se opakuje... vždy ovšem v jistých obměnách...
Třeba slovo dobytek, je úplně jasné, značí domácí skot a nebo také člověka fest hnusáka. Podnikatel dobytek, je také úplně jasné slovo, je to podnikatel, který je prostě svým podnikatelským chováním dobytek. Zdá se, že v poslední době se nějak zvýšila četnost takovýchto podnikatelů – nebo se spíš víc o nich mluví. Tyto exempláře podnikají většinou s živými hospodářskými tvory, prostě dobytkem nebo slepicemi a to tak, že útlocitné povahy nad osudem zvířat omdlévají.
Úřady a určití veterináři jim v tomto jejich podnikání jdou až neuvěřitelně na ruku a nakonec útlocitným stejně jako neútlocitným lidem je trápení zvířat celkem volné a raději mlčí, vždyť jde jen o zvířata určená k sežrání, tak co si dělat starosti a zlou krev s „podnikatelem“ …
Pokud se najdou nějací idealisté a není jim jedno, že „jen“ ta hospodářská zvířata trpí, tak jsou označeni za vývrhele a sklízejí nadávky.
Jednou a provždy by měly být definovány a to pěkně transparentně a pro každého stejně zákony na ochranu zvířat a právní zodpovědnost majitelů a hlavně za porušení zákonů (čili za trápení zvířat) by vždy měl (a ve všech případech, padni komu padni) následovat adekvátní trest. Ovšem kde není právo a není žalobce…

A příklady takovýchto "podnikatelů"? Nemusíme se po nich nijak složitě pídit, jsou tu a jsou beztrestní, jsou to řádní občané svých států:

Příloha:
Ad1.
CHOTĚBUZ (Karvinsko) 27. srpna (ČTK) - Ochránci hospodářských zvířat blokují od 11:00 na hraničním přechodu v Chotěbuzi na Karvinsku kamion převážející z Polska živé koně. S největší pravděpodobností míří na italská jatka. "Kamion přes území České republiky jen projíždí," řekla mluvčí severomoravské pohraniční a cizinecké policie Daniela Vlčková. Odbavování zbývajících nákladních i osobních automobilů je ale bez problémů.
Blokáda kamiónu s nákladem živých koní, který na hraničním přechodu v Chotěbuzi na Karvinsku zastavili ekologové, skončila. Akci ale musel ukončit zásah policie. Jelikož se aktivisté nedočkali veterináře, který měl transport prověřit a zajistit nápravu nedostatků, zablokovali celý přechod.
CHOTĚBUZ - Zasahující policisté asi dvě desítky lidí po několika minutách naložili do vozů a odvezli pryč. "V současné době je přechod v provozu a transport s koňmi pokračuje v cestě," řekla před 15:00 mluvčí severomoravské pohraniční a cizinecké policie Daniela Vlčková.
"Jsme zatčeni a čekáme na výslech," řekl Michal Kolesár z organizace Ochránci hospodářských zvířat. Podle něj se policisté během zásahu chovali slušně a nepoužívali násilí.

Kolesár tvrdí, že transport nebyl v pořádku. "Koně nesou stopy po bití a nejsou napájeni. Zvířata jedou až z Litvy a nebyla po 24 hodinách cesty vyložena na veterinární stanici. Řidič má ale papíry v pořádku, což je nepochopitelné," podotkl. Dodal, že výsledek dnešní akce je rozhodně neodradí. "Upozorňujeme na celoevropský problém. Jsme připraveni pokračovat akcemi, kteří mnozí označují za příliš tvrdé. Není jiné cesty," řekl Kolesár. Nechtěl však upřesnit, co konkrétně aktivisté chystají.

Ad2.
ČESKÉ BUDĚJOVICE/PĺSEK/MIROVICE (Písecko) 20. srpna (ČTK) - Podnikateli Juraji Beňákovi se již podařilo prý prodat část slepic, které v sobotu přivezl do Mirovic na Písecku a poté ve zuboženém stavu přechovával na dvoře statku. Z původních 10.000 zvířat jich asi 1500 uhynulo a dalších zhruba 2000 kusů rozprodal či rozdal. Slepice, ale neustále strádají nedostatkem potravy. Navíc tento podnikatel má další tisíce slepic umístěných v bývalé nádražní budově v Černuci.

Ad 3. Když je dobytek ve vládě:

Islandská vláda oznámila, že ještě tento měsíc - po čtrnáctileté přestávce - obnoví lov velryb.

Podle ministrů by mělo být do konce září uloveno 38 plejtváků malých, částečně prý proto, aby se zjistilo, jaký to bude mít dopad na rybí hejna.

Ministr pro rybolov Arni Mathiesen v rozhovoru pro BBC rozhodnutí vlády obnovit lov velryb obhajoval:

Tento vědecký projekt nám pomůže zlepšit způsob vedení rybářského průmyslu a možná nám ukáže, jak zlepšit podmínky pro život kytovců.
Na tomto projektu nikdo nevydělá žádné peníze. Ti, kdo loví velryby pro vědecké účely, jsou povinni zužitkovat veškeré produkty z ulovených zvířat, a to platí i pro nás.
Mezinárodní fond na ochranu zvířat (IFAW) však protestuje proti rozhodnutí Islandu, neboť pro obnovení lovu podle něj neexistují žádné vědecké důvody. Ty jsou prý pro Island jen záminkou, skutečností je, že chce znovu lovit velryby pro komerční účely.
Britská Královská společnost proti násilí na zvířatech nesahá přímo po bojkotu islandských výrobků, ale žádá spotřebitele, aby si nyní dvakrát rozmysleli, zda rybí produkty z tohoto ostrova koupí.
Ekologická organizace Greenpeace vyslala k Islandu svoji loď Rainbow Warrior (Duhový bojovník), která proti lovu velryb bojuje od své první plavby v roce 1978.Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku