Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 30.8.2003
Svátek má Vladěna
  Výběr z vydání
 >OUTAGE: Ententyky, dva špalíky
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 11.
 >DOPRAVA:České dráhy pokračují v tápání ode zdi ke zdi
 >MOBY DICK: Procesy směřující k zefektivnění Českých Textáren
 >PRÁVO:-): Zákon blbosti
 >ŠKOLY: Stávkujte za privatizaci a deregulaci, ne za vyšší platy
 >SVĚT: Jak Židé kradli v Egyptě hrnce a financovali Hitlera
 >SPOLEČNOST: Zájem a nezájem
 >LIDŠTINY: Dobytek.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Umíme dělat silnice?
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes pro Laru Croft
 >POLITIKA: Strana zelených shodila další zátěž, jiné ji táhnou ke dnu dál
 >NÁZOR: Stěžuje si Pehe sám na sebe?
 >NÁZOR: Svobodu pro odpůrce svobody
 >PENÍZE: Kolik stojí běžný účet

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
30.8. OUTAGE: Ententyky, dva špalíky
Stanislav Reiniš

Vypnuli nám světlo, padesát milionů nás bylo bez proudu, a media šílela s pěnou u úst. To tak bývá. Z poprašku sněhu vznikne v novinách sněhová bouře, zvláště napadne-li ten sníh někde daleko, v Izraeli nebo v Kurdistánu. O čem pořád mají ty noviny psát. Pro nás zocelené životem v socialismu to byla maličkost, když jsme bydleli na kolejích nebo v ubytovnách, vypínali nám světlo to každou chvíli. Bral jsem to tedy jako osvěžení starých vzpomínek. Když to tenkrát postihlo celé město, tramvajáci vyhlásili "Jsme bez proudu," a bylo to. Taky jsem žil nějakou dobu kdesi v rozvojové zemi, tam jsme byli rádi, když vůbec proud šel.
Lidé tady v Kanadě byli klidní, bylo to zajímavé letní povyražení, někde si obnovili starý zvyk pouličních mejdanů, nemuselo se do práce, tancovalo se na ulici. Noviny to nazvaly "outage", ne blackout, protože se to stalo ve dne a postihlo to kde co, nejen světla.
Žiji v kraji, kde někteří Mennonité, to je středověká novokřtěnecká církev, elektřinu vůbec nepoužívají, neboť je od ďábla. Když ďábel chce někoho svést k hříchu, vnikne po drátech do domu a způsobí tam nedozírné následky. Takoví Mennonité elektřinu nepoužívají, ani když žijí v paneláku. Jako ochranu proti ďáblovi zalepí elektrické zásuvky isolepou a cítí se okamžitě v pohodě. Nehřeší pak, ďábel jim nic do ucha nenašeptává. Našich Mennonitů se outage, tedy výpadek proudu, ani nedotkl. Dozvěděli se to snad od souseda, snad vůbec ne. Ráno zapřáhli koně a jeli na pole.
Ti pokrokovější Mennonité mají elektřinu zavedenou v chlévě, ale když elektrika nejde, nic se neděje, kravkám trochu tmy nevadí, chovají se zcela normálně. Mennonité si za ta staletí života bez elektřiny vymysleli náhradní zařízení, a je zajímavé, jak jsou vynalézaví. Pračky a jiné domácí stroje pohánějí stlačeným vzduchem, ďábel tak ostrouhá, dráty do domu nepronikne, dráty nejsou ani u pračky. Jak bomby se stlačeným vzduchem plní, nevím. Asi elektrickou pumpou, ale ta je jinde, daleko, kde hřích nevadí.
Popisuji to, abych poradil, jak se na příští outage připravit. Určitě outage bude, nepochybujme, protože hlad po elektřině roste, lidé si kupují víc věcí, víc spotřebičů, počítače, hodiny, vodopády, co zvhčují vzduch, dehumidifiery, co vysušují vzduch, fény, videa, lampy velké i malé, mrazáky, ledničky, chlazení a topení. Elektrické hodiny letí jako šíp, lidem za chvíli otrne a jsme zpátky u čtrnáctého srpna (to byl ten den výpadku).
Pořád se mluví o klesající porodnosti, takový výpadek může dělat zázraky. Seberte lidem televizi a e-mail, ať se k sobě přitulí, bude dětí habaděj.
Pořád se mluví o obesitě, přidejte k televizoru stacionární bicykl s dynamkem, kdo se chce dívat, ať šlape, když přestane šlapat, uvidí jen šmouhy, musí honem přidat. Kdo se bude nejvíc dívat, bude nejštíhlejší. Kdo se tohoto nápadu ujme?
V každé rodině by měla být sada baterií a u nich různé tělocvičné stroje, když vypne proud, nastoupí celá rodina a našlape a natahá šťávu do baterií, větší rodina by mohla dodávat proud do sítě, elektrické hodiny by se točily zpátky, dalo by se tak ušetřit i na dovolenou. V posilovnách by se mělo přestat plýtvat silami, každý jejich stroj na tahání závaží by měl mít dynamo a svalovci by byli užiteční nejen sobě, ale i jiným.
Buď připraven, pravil bratr A. B. Svojsík.
Další články tohoto autora:
Stanislav Reiniš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku