Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 1.9.2003
Svátek má Linda
  Výběr z vydání
 >CITÁT: Labyrint světa a ráj srdce
 >ŠKOLY: zmatek nad zmatek - a nejen s platy
 >FEJETON: O biflování
 >AUSTRÁLIE: Služba občanům.
 >LOĎSTVO: Nebyl jenom Kursk (1)
 >PROBLÉM: Co s magnetofonovými páskami?
 >PENÍZE: Chci vlastní byt. Značka: levně
 >SPORT: Návrat koloběhu v Čechách
 >INFO: 7. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava 2003
 >OUTAGE: Ententyky, dva špalíky
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 11.
 >DOPRAVA:České dráhy pokračují v tápání ode zdi ke zdi
 >MOBY DICK: Procesy směřující k zefektivnění Českých Textáren
 >PRÁVO:-): Zákon blbosti
 >ŠKOLY: Stávkujte za privatizaci a deregulaci, ne za vyšší platy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
1.9. PROBLÉM: Co s magnetofonovými páskami?
Jiří Wagner

Tesla B-5

Před dávnými a dávnými léty, v dobách, kdy kazetový magnetofon byl u nás ojedinělou raritou, na kterou se chodili dívat lidé ze širokého okolí, si moji rodiče za své těžce vydělané peníze pořídili kotoučový magnetofon Tesla B-5.

Podle znalců sice nedosahoval kvalit svého někdejšího předchůdce, robustního Sonetu Duo, ale pro rodiče byl zcela postačující a jak se po pár měsících ukázalo, za relativně vyhovující jsem jej považoval i já. Co jsem měl taky dělat, když kvalitnější přehrávače tu nebyly. V Tuzexu (pro nepamětníky: prodejny, kde se za valuty směněné na tzv. bony nakupovaly výrobky ze zahraničí a často i nedostatkové výrobky tuzemské) se možná vyskytovaly, ale na ty zas nebylo, a v cizině (na západ od hranic ČSSR, pochopitelně) jsme neměli nikoho, kdo by nám lepší produkt mohl přivézt.

Sotva se mí rodiče naučili s magneťákem pořádně zacházet a z televize, resp. rádia nahrát spoustu písniček nebo humorných scének, vlády nad přístrojem jsem se ujal já a u mě magnetofon také zůstal až do svého důchodového věku.

Zpočátku u mě rovněž převládalo nahrávání z rádia, pak kopírování nahrávek kamarádů za pomoci jimi přinesených magnetofonů a ještě později, když se moje technika rozrostla i o gramofonové šasí, z vesměs ilegálně dovezených gramofonových desek (pro nepamětníky: to jsou ty podivné černé kotouče, které nyní tak vehementně ničí diskžokejové na diskotékách, domnívajíce se, že jde o provozování hudby). Velkou zásluhu na mém kulturním vývoji měl ovšem rovněž můj strýc Jarda, jenž mi jednoho dne přinesl na páskách téměř kompletní sbírku písniček Beatles.
Tím dnem se datuje moje láska k Beatles a zde je zároveň prapůvod největší sbírky jejich textů na světě (nekecám, můžete se přesvědčit:-)).

Jenže léta plynula, objevily se modernější přístroje i způsoby záznamu, čas na poslouchání muziky také pomalu mizel, trvalým příbytkem magneťáku se stalo dno skříně a magnetofonové pásky, byvše vloženy do igelitové tašky, byly rovněž uloženy vedle tohoto starodávného přehrávače. Nostalgická vzpomínka na nahrávky nicméně zůstala a ještě dnes, když v rádiu zaslechnu nějakou písničku Beatles, mi po jejím skončení v hlavě hned zazní melodie songu, který na mých páskách následoval po ní.

Čas od času jsem bé-pětku ze skříně sice vytáhl, abych osvěžil zaprášené vzpomínky, ale kvalita reprodukce už byla samozřejmě mizerná. Když navíc po nějaké době v magnetofonu praskla dnes již nesehnatelná gumička a kotouče se přestaly otáčet, bylo i po tomhle nevalném vzpomínání. Magneťák ani pásky jsem přesto nevyhodil a dobře jsem udělal!

Nedávno jsem totiž čirou náhodou narazil na webové stránky jistého pana Alexandra Hejzlara, jenž mimo jiné nabízí i přepis magnetofonových pásek na CD a nepožaduje za to nijak přemrštěnou sumu! Okamžitě jsem se s ním spojil, pak setkal (naštěstí je rovněž Pražák) a už během několika dní jsem v ruce držel řadu cédéček se všemi mými starodávnými nahrávkami, které pan Hejzlar jen trochu vyčistil a pak zapsal v původním pořadí ve formátu MP3 na disky.
Díky němu tak dnes mohu poslouchat své polozapomenuté miláčky a se slzou v oku si připomínat doby, kdy rozpad kapely Beatles byl ještě omračující novinkou a každého čtyřicetiletého jsme považovali za bytost s propadlým úmrtním listem v kapse...

Sonet DuoDalší články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku