Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 4.9.2003
Svátek má Jindřiška
  Výběr z vydání
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Uniforma dělá chlapa
 >TÉMA: Odborářská antireforma ovlivňuje i zpátečnické poslance ČSSD.
 >PIVO A PRIVATIZACE: Zlodějna za bílého dne
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Právo vítězí!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Umění reklamovati
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes v garáži
 >AFÉRA: O co jde kolem půd na Praze 1 - díl druhý
 >DOPRAVA: Není tomu tak
 >VESMÍR: Jak je to s tím asteroidem QQ47?
 >POSTŘEH: O marmeládě a EU
 >MÉDIA: Stará rada, nová rada,dobrá rada, špatná rada….
 >ZE ŽIVOTA : Kdo z koho ?!
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE: Chceš změnit banku? Tak zaplať!
 >CHTIP: Vojenský zběh

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
4.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Právo vítězí!
Jan Kovanic

Už dlouho se žena tak srdečně nezasmála jako minulý týden, když otevřela dopis od královehradeckého soudu. Jisté tamní eseróčko jí dlužilo za vykonanou práci necelých pět tisícovek, avšak dříve, nežli sumu vyplatilo, zkrachovalo. Žena se připojila ke konkursnímu řízení, které bylo vypsáno před čtyřmi lety. A nyní tedy konečně dostane zaplaceno.

Na jaře před třemi lety jsem vezl ženu do Hradce k řízení, vedenému správkyní konkursní podstaty. Pochyboval jsem, jestli to má cenu. Jak vidět - mělo. Tehdy se v soudní budově v HK sešla řada věřitelů. I úpadce. Ten byl ale největší chudák! Ke dnu ho poslala manipulace dvou z jeho zaměstnanců. Záměrně či hloupě mu kazili kšefty, a když šel odbyt dolů hloupě nebo záměrně sjednávali zbytečné objednávky. No, zaměstnanci - oni to byli spolumajitelé a jednatelé! Jako zaměstnanci se tedy moc neosvědčili, jako společníci vůbec: Chytře ukradli zakladateli firmy adresář zákazníků, jeho myšlenku, jeho know-how - a jemu zůstalo leda hou-nou a konkurz na krku. Ale protože byli zároveň zaměstnanci, připojili se ke konkurznímu řízení! Nevybrali si ještě dovolenou, nedostali proplacené pracovní cesty (na které se vysílali sami), no a taky měli dostat odstupné přece ne? Ptáte se, jak se mohou spolumajitelé a jednatelé připojit ke konkursnímu řízení vůči vlastní firmě? Inu, jak vidno, podle našeho práva to jde.

A právo zvítězilo. Zpeněžením konkurzní podstaty bylo získáno téměř 300.000 korun. Správkyně si vyúčtovala odměnu plus výdaje asi 65.000. Soud si vzal pouhé tři tisíce jako poplatek za řízení. Zbytek se rozdělil mezi věřitele. Soud nám v dopise oznamuje, že žena obdrží 29,- Kč. Proto se tak smála! Možná se smáli i další spoluvěřitelé, z nichž někteří dostanou 5 (pět), 4 (čtyři) nebo dokonce 3 (tři) koruny. Nejvíc se ale asi smála věřitelská firma, která vymáhala skoro půl miliónu, vzala si na to advokáta a budou jí vyplaceny necelé tři tisícovky.

Proč tak málo? Jde totiž o "věřitele pohledávek II. třídy". Nejdříve museli být vyplaceni zaměstnanci. Tedy i ti dva hajzlíci. Ale moc jim toho soud nepřiřkl. Snad tu nevybranou dovolenou, leda.

No, aspoň mají nějaký příjem. O jejich zlodějské firmě jsem už nikdy neslyšel.

Psáno v Praze na Lužinách dne 30. srpna 2003


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku