Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 2.9.2003
Svátek má Adéla
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Případná akciová korekce pročistí trhy
 >MÉDIA: Televizní tuneláři
 >LIDŠTINY: Ti slavní lidé.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Až přijde blackout
 >DOPRAVA: Vysoká nehodovost u nás
 >HISTORIE: Olešnický proces
 >NÁZOR: Ministr na jedno použití
 >PENÍZE: Bankrot po americku
 >POSTŘEH: O hmyzu
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >GLOSA:Zastavte sobíka
 >CHTIP: Dvě jeptišky a násilník
 >CITÁT: Labyrint světa a ráj srdce
 >ŠKOLY: zmatek nad zmatek - a nejen s platy
 >FEJETON: O biflování

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
2.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Až přijde blackout
Jan Kovanic

Zatímco se Ondřej Neff těší, až jeho upgradeovaný román Tma 2.0 dorazí na pulty knihkupců, začínají ve světě probíhat skutečné masívní výpadky elektřiny. Po americké východní megapoli a přilehlé Kanadě přišel na řadu Londýn. Nepozorným čtenářům novin připomenu, že před měsícem postihla rovněž Itálii nejhorší energetická krize od konce druhé světové války.

Mezi námi, ona podobný výpadek zaznamenala nedávno i Praha, ale nikoli její obyvatelé. Důvod je jediný: Zatímco pokrokový Západ vsadil na konkurenční svobodu a neviditelnou ruku trhu, u nás dosud přežívá zastaralé centrální řízení. Jednotná energetická soustava je důležitější, než jednotliví výrobci a odběratelé. Pokud nastane v některé její části problém, je tato oblast odpojena se všemi nepříjemnými důsledky pro místní obyvatele a firmy. Avšak zbytek sítě zůstává v provozu, i proto, že má značnou přetižitelnost. Dá se také říci, že síť je předimenzovaná, stejně jako výrobní kapacity. Nejdůležitější objekty jsou podloženy záložními zdroji. Ale může se stát, že také pokročíme na cestě k pokroku...

Už to začíná. Samostatní distributoři a výrobci elektrické energie se perou o velké zákazníky. Nabízejí skvělé služby - firmy nebudou muset sledovat diagram odběru elektřiny. Dodavatel sjedná za ně a sám bude i dbát, aby sjednání uhlídal. Když neuhlídá, bude platit penále on - převezme za firmu plnou odpovědnost. Protože se elektřina musí odebrat v okamžiku, kdy se vyrobí, podobá se to pohádkovému "dolij Jiříku, přesně dolij, avšak běda ti, byť jen kapku přeliješ!"

Aby získali zákazníky, omračují je konkurující si dodavatelé cenou - vypadá to, že ji nabízejí nižší, než současné ceny, za které sami nakupují od ČEZu. Ano, jsou i jiní a levnější dodavatelé, a nebudeme pátrat, proč jsou tak levní. Krom podniků se mohou radovat i malospotřebitelé, od ledna roku 2006 si mohou vybrat i oni svého prodavače elektřiny. Samozřejmě, že stejně jako v hypermarketu půjdou po nejnižší ceně.

Dodavatelé mohou cenu snižovat všelijak. Jak už jsem řekl, hledáním nejlevnějšího výrobce - i v zahraničí. (Obávám se, že zde nepůjde o sluneční nebo větrné farmy, ale spíš nějaké černobyly.) Také se snižují vlastní náklady - a to jednak náklady na investiční rozvoj, náklady na údržbu a náklady personální. Čili: Nestaví se nové kapacity, neudržují se stávající, propouštějí se lidi - vždyť to přece všechno "samo šlape". To může vydržet několik let. Schodky, způsobené superlevnými prodeji energie se přesouvají do konsolidačních fondů, až to jednou praskne všechno. Finanční machinace, jakých se dopustil Enron, jsou však jenom důsledkem skutečného průseru!

Ono to "šlapat" může dlouho. Všechny síťové systémy mají vysokou redundanci, vydrží několikanásobek přetížení. Bohužel, šéfové šetřících firem na to právě spoléhají a této přetižitelnosti zneužívají k trvalému provozu. A pak, až přijde skutečné přetížení, pak se to podělá. Navíc se prověří všechny dosud skryté hříchy - teprve teď se zjistí, jak se na systému podepsala neexistující údržba. Teprve teď je potřeba, aby vyrazili neviditelní pracovníci v modrých límečcích - ale nejsou žádní takoví, byli odstraněni v rámci šetření, v rámci toho nejdůležitějšího, co firma poskytuje - a to nejdůležitější, co chce každý zákazník, je láce.

Ale už naši prarodiče věděli, že co je levné, bývá šunt.

Stejnou cestou jako energetika se vydává i železniční doprava. Svůj "blackout" na železnici si už ozkusila pokroková Británie. Skutečným pionýrem v této deregulaci jsou u nás telekomunikace. Zdá se, že kapitáni tohoto oboru si ještě neuvědomují dopady nesmírného šetření. To se firma zeštíhluje, zeštíhluje - až z ní zbyde samotná kostra bez svalů. A její mozek? Inu, mozek, tedy vrcholový manažer, má životnost tak tři roky. Pak odejde, a průšvih dopadne až na jiného chudáka. A na zákazníky!

Slyšel jsem vyprávět o manažerovi jistého poskytovatele pevných i mobilních linek, který prohlásil, že neinvestice, neúdržba a neexistence zaměstnaců až tak nevadí: Když vypadne pevná síť, máme přece ještě mobily! Nějak mu nedošlo, že mobily (ne)zajišťují stejní lidé a stejné neudržované energetické zdroje...

V první Neffově Tmě bylo popsáno temno, které padlo na naši civilizaci po zmizení elektřiny. S Ondřejovým svolením jsem tehdy vyrobil klon na stejné téma. Nazval jsem ho Blackout - protože nešlo o ztrátu elektřiny, ale pouze o její přerušení, o klasický výpadek, byť poněkud delší. Své hrdiny jsem vyslal i za oceán. Ve své fantazii jsem usoudil, že tam, kde je dokonalá síť dalších vztahů, tam, kde existuje právo, kde existují silná profesní sdružení se svou etikou, kde existuje občanská pospolitost, totiž v USA, tam budou následky blackoutu nejmenší - a nejdojde ani ke ztrátě civilizace. Čtenáři, zejména z Ameriky, se mi smáli, že jsem příliš proamerický. Jsem rád, že při nedávném výpadku dokázala právě Amerika předvést svou civilizovanost.

Ale bojím se, jak bude vypadat budoucí český blackout elektřiny, telekomunikací a informatiky, způsobený výše popsaným výpadkem mysli. To teprve bude TMA!

Psáno v Praze na Lužinách dne 30. srpna 2003
(Btw: Pár kousků Blackoutu mají například ještě v knihkupectví Krakatit:)
Obálka


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku