Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 1.9.2003
Svátek má Linda
  Výběr z vydání
 >CITÁT: Labyrint světa a ráj srdce
 >ŠKOLY: zmatek nad zmatek - a nejen s platy
 >FEJETON: O biflování
 >AUSTRÁLIE: Služba občanům.
 >LOĎSTVO: Nebyl jenom Kursk (1)
 >PROBLÉM: Co s magnetofonovými páskami?
 >PENÍZE: Chci vlastní byt. Značka: levně
 >SPORT: Návrat koloběhu v Čechách
 >INFO: 7. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava 2003
 >OUTAGE: Ententyky, dva špalíky
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 11.
 >DOPRAVA:České dráhy pokračují v tápání ode zdi ke zdi
 >MOBY DICK: Procesy směřující k zefektivnění Českých Textáren
 >PRÁVO:-): Zákon blbosti
 >ŠKOLY: Stávkujte za privatizaci a deregulaci, ne za vyšší platy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství  
 
1.9. NÁŠ RYBNÍK: Hurá je (není) škola!
JITA Splítková

Dnes je 1. září 2003. Toto datum je u nás vždy pokládáno za datum - strašák, začíná školní rok a krom prvňáků, kteří netuší, co je čeká, se moc žáků a studentů do školy netěší. Letos toto datum v hodně školách neznamená první školní den. Učitelé stávkují. Mají na to právo?
Průměrný plat učitele základní školy byl podle ministerstva školství v prvním čtvrtletí letošního roku 15.800 korun, středoškolský kantor dostával 18.300 korun. Průměrný plat v Česku dosahuje 17.000 korun, přičemž odboráři chtějí, aby učitelé měli aspoň o 30 procent více. A jejich pracovní týden je 22 hodin.
Oni si tedy myslí, že právo stávkovat za víc peněz mají. Jenže jaká je skutečnost? Asi v každé škole se najde opravdu skvělý kantor, který práci dělá rád a své žáky opravdu něco naučí - plat takového učitele by rozhodně neměl být pod průměrem. V každé škole se také najdou učitelé (spíše učitelky), kterým by mělo být pod trestem (a to třeba i hrdelním) zakázáno vůbec kohokoli učit. Přitom i tito "takyučitelé" berou plat, jako ti dobří - není to trochu na hlavičku? Ano, je. Byla by třeba reforma školství a to jak v řadách učitelů, tak samozřejmě i zmodernizování výuky, osnov a kladení důrazu na samostatné tvůrčí a kritické myšlení. Úroveň vzdělanosti žáků rok od roku klesá - nejlépe je to možné dokumentovat na různých olympiádách, naši žáci a studenti už nevítězí. Čím to asi je? Proč stát kašle na kvalitní výuku? Proč neinvestuje do všech stupňů školství a také do vědy a raději peníze dává na vojáčky, banky, církve, fašistické šlechtické rody? Kdo ví? Ovšem peníze na školství a vědu, by měly být vydané účelně, ne je "prožrat". Toto ovšem "takyučitele" nepálí, ty chtějí za své "výkony" peníze a budoucnost národa je nezajímá. A dětem tito vzkazují:

Milé děti, tady jsme my, vaši učitelé, kteří vám od první třídy až po poslední ročník střední školy, dají pořádně zahulit a pěkně vám vaše životy na mnoho let zavaří. Hlavně my učitelky si rády na vás budeme vylévat své mindráky, nenávisti a vztek za všechno co se nám v životě stane i za to, že jste v mnohých případech inteligentnější než my. Milé děti, vy z vyšších ročníků už víte, co znamená mít nás za učitele a ti hloupí prvňáci, co se do školy těší dostanou letos dobrou lekci. Milé děti, vůbec nás nezajímáte, ale ten pocit moci nad vámi není k zahození, ale peníze jsou přeci měřítkem všeho. Tak to zkoušíme, kolik ze státu vyrazíme a pokud nic, tak se milé děti těšte. Sice jsme vás skoro nikdy nic pořádného v poslední době nenaučili, ale teď budete mít ve školách opravdové peklo. A peklo uděláme i těm, co nebudou chtít jít se s námi brát za naše peníze. Postaráme se, aby ti učitelé, kteří mají rádi děti a chtějí je něco naučit a i naučí, tak tito podivíni, kteří mají děti a jejich učení na prvním místě, tak ti aby byli ze školství eliminováni. Nestrpíme je mezi sebou .
Žáci a studentíci těšte se a třeste se!
Vaši "Takyučitelé"

Jsem docela ráda, že už na 1. září mohu vzpomínat s nostalgií dospěláka, a že jsem měla štěstí a poznala i několik výborných kantorů, na které vzpomínám jen v dobrém a jsem jim vděčná, že uměli učit. Nebudu je tady vyjmenovávat, abych na někoho náhodou nezapomněla, jen jim moc, moc děkuju a ti druzí? … už ani nevím jak se ti divní lidé jmenovali…
Za Neviditelného pejska držím tlapky všem žáčkům a studentům a přeji úspěchy a jen ty dobré kantory - a těm zase přeji krásné dny se svými žáky a úctu společnosti.

JITA Splítková
osobní web FUTUROLOGIE


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku