Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 1.9.2003
Svátek má Linda
  Výběr z vydání
 >CITÁT: Labyrint světa a ráj srdce
 >ŠKOLY: zmatek nad zmatek - a nejen s platy
 >FEJETON: O biflování
 >AUSTRÁLIE: Služba občanům.
 >LOĎSTVO: Nebyl jenom Kursk (1)
 >PROBLÉM: Co s magnetofonovými páskami?
 >PENÍZE: Chci vlastní byt. Značka: levně
 >SPORT: Návrat koloběhu v Čechách
 >INFO: 7. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava 2003
 >OUTAGE: Ententyky, dva špalíky
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 11.
 >DOPRAVA:České dráhy pokračují v tápání ode zdi ke zdi
 >MOBY DICK: Procesy směřující k zefektivnění Českých Textáren
 >PRÁVO:-): Zákon blbosti
 >ŠKOLY: Stávkujte za privatizaci a deregulaci, ne za vyšší platy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
1.9. SPORT: Návrat koloběhu v Čechách
Eva Kaiserová

"…….startujeme první závod pražského koloběhu!" " Tys založil mateřskou školu? Naposled jsem stála na koloběžce, když mi bylo pět. Jo a pak taky jezdí na té skládací Jirka Korn. Včera jsem ho potkala u zubaře, nesl ji přes rameno." Tak jsem reagovala na pozvání mého trenéra fitness Michaela Mateka v březnu 2003. A pak mi ji ukázal….. Nádhera! Velké přední kolo galuska, menší zadní a černostříbrné trubky. Tak trochu mi to připomnělo historický kostitřas. Michal pokračoval: "Můj vynález!" zařval a s lehkostí sobě vlastní zmizel za obzorem. Než jsem se vzpamatovala, byl zpět…. "tak jeď…!" "…vždyť mám kostým!" "No právě, to je koloběžka ke smokingu či večerním šatům." Nechala jsem se přemluvit. Bylo to fantastické, jet v lodičkách a sukni po Vinohradské třídě na koloběžce. V tu chvíli získal Michael další oběť. Stal se ze mne oddaný ctitel koloběhu, sice nezávodím, to je chlapská záležitost, ale jakmile je čas vyrážím na tom dokonalém stroji do světa.. Kráse koloběhu na pořádné koloběžce podlehl i Jirka Korn. Malou skládací vyměnil za závodní černostříbrný stroj Ketam a stal se patronem 1. pražského klubu koloběhu R plus Penco Praha a udržuje svou vynikající kondici mimo jiné i jízdou na koloběžce.
A klub v čele s čerstvým padesátníkem, železným mužem, úspěšným podnikatelem, majitelem fitness, fyzioterapeutem Michaelem Matekem roste.
Matekovi svěřenci i on sám velice rychle začali sbírat vítězství na české i mezinárodní půdě, úspěšně se zúčastnili Evropského poháru, závodů ve Švýcarsku, Německu mají pozvání do Finska. V Německu na nočním maratónu se Michael stal hrdinou a miláčkem publika, mimo jiné také statečného, protože povzbuzovalo a vydrželo celou noc. Michal vyrazil ze startu s maximálním nasazením a vedl. Zatáčce dostal smyk, noha mu sklouzla ze stupačky a zamotala se do drátů, během chvíle z lýtka visel cár kůže a noha krvácela, Michal jel ale dál, teprve za chvíli se nechal přesvědčit, aby ho ošetřili, jen co mu nohu ošetřili, zmizel nedohlednu. Se zatnutými zuby závod dokončil.
V den svých padesátých se účastní ME v Holandsku.
Michael koloběžku používá nejen na závody. Je velkým propagátorem rekreačního koloběhu, koloběžky jako bezpečného a rychlého dopravního prostředku. Sám jezdí často ze svého druhého bydliště v Nymburce do Prahy.
Je koloběh zdravý?
Rozhodně. Při koloběhu zapojujete celé tělo, protahujete veškeré svalstvo, zapíná se pletenec horních i dolních končetin. Je vynikající při problémech s kloubním aparátem a artróze, pochopitelně po konzultaci s lékařem, pro kardiaky, jako zdravý pohyb po infarktu. Jediné, co může znemožnit jízdu na koloběžce jsou problémy s rovnováhou, stejně jako na kole nebo bruslích.
A co páteř?
Pokud má koloběžka správnou výšku řidítek a velikost kol, je jízda na ní blahodárná pro páteř. Při jízdě zapínáte mimo jiné i břišní svalstvo, a tím držíte ve správné poloze i páteř. Je vynikající pro odstranění špatných pohybových stereotypů, je to vynikající pomůcka pro rehabilitaci, nezatěžuje klouby, i lidé, kteří trpí velkými problémy mohou ujet vzdálenosti, o kterých se jim nesnilo.
Není to jednostranný pohyb?
Ne, pokud na ní jezdíte správně dodržujete správné a pravidelné střídání nohou.
Je to bezpečný sport?
Pochopitelně je nutné krátké zaškolení. Už kvůli držení těla. A také mnohým může dělat na začátku problém pravidelně střídat nohy. Ale stroj je to bezpečný, má dvě brzdy jako kolo, je daleko stabilnější než kolo. Nutné je také dodržovat pravidla silničního provozu, mít na hlavě helmu, atd.
A teď jedna ženská otázka: má jízda na koloběžce i vliv na tvarování těla?
100%! Tím, že zanožujete, zvedáte dolní končetinu, cvičíte, posilujete kompletně svaly dolních končetin vvčetně svalů zadečku. Při správném držení těla pak upevňujete břišní svalstvo, tedy pěstujete ploché bříško. No a pěkné držení těla už je samosebou.
Kolik kilometrů jsi ujel nejvíc a jaké rychlosti se dá dosáhnout?
150 km den. Při závodě špička dosahuje průměrné rychlosti kolem 30 km/h. Bežný člověk může ujet až 60 km za den a jet cca 18-22 km/h.
Je dobré doplnit koloběh i jiným pohybem?
Určitě je dobrý strečink, neuškodí ani posilovna.
Je možné trénovat pod dohledem cvičitele?
V rámci Českého svazu tělovýchovy a sportu pod záštitou Ministerstva školství mi byla udělena licence trenéra a cvičitele koloběhu jako jedinému v Evropě.
V den svých padesátin se zúčastníš Mistrovství Evropy v Holansku. Jaké disciplíny to obnáší?
První den: 42 km na čas, a raley pro týmy 25 minut a jedno kolo (tzn. jezdí tříčlenné družstvo na střídačku kolik kol ujedou) a druhý den časovka 10 km a sprint na 1500.
A co bys vzkázal čtenářům na závěr?
Koloběh je sport srdcařů, nadšenců a bláznů. Ve své závodní podobě je velice náročný na fyzičku, při závodech se běžně naměří tepová frekvence závodníkovi 170 až 180 tepů za minutu. Je to vynikající doplněk pro sportovce v jakékoli oblasti sportu, kompenzuje zátěže. Rekreačně se dá provozovat bez omezení věkem. Náš nejstarší člen má 78 a nejmladší 6 let.
Nemusíte lámat rekordy, důležité je nadšení a radost z pohybu. Prostě srdce.
Děkuji za rozhovor. 31. 8. ti budeme držet palce.
Další články tohoto autora:
Eva Kaiserová

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku