Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 1.9.2003
Svátek má Linda
  Výběr z vydání
 >CITÁT: Labyrint světa a ráj srdce
 >ŠKOLY: zmatek nad zmatek - a nejen s platy
 >FEJETON: O biflování
 >AUSTRÁLIE: Služba občanům.
 >LOĎSTVO: Nebyl jenom Kursk (1)
 >PROBLÉM: Co s magnetofonovými páskami?
 >PENÍZE: Chci vlastní byt. Značka: levně
 >SPORT: Návrat koloběhu v Čechách
 >INFO: 7. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava 2003
 >OUTAGE: Ententyky, dva špalíky
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 11.
 >DOPRAVA:České dráhy pokračují v tápání ode zdi ke zdi
 >MOBY DICK: Procesy směřující k zefektivnění Českých Textáren
 >PRÁVO:-): Zákon blbosti
 >ŠKOLY: Stávkujte za privatizaci a deregulaci, ne za vyšší platy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
1.9. AUSTRÁLIE: Služba občanům.
George Švehla

Bydlíme v Modrých horách už více jak 30 let. Když jsme si tu, tehdy v buši, a nyní na předměstí Sydney postavili domek, tak služby občanům které zajišťovalo místní zastupitelstvo byly trochu odlišné od těch které zajišťuje nyní. Jako třeba týdenní odvoz poklady naplněných hrnců z tehdejších kadibudek náklaďákem mající kouzelné jméno: "The honey truck." Pak nám ale zavedli kanalizaci a tento exotický servis skončil.

Je dlužno dodat, že služby které místní zastupitelstvo během let svým občanům průběžně poskytuje jsou vždy prvotřídní a včasné. Ať už to je odvoz smetí a haraburdí, likvidace popadaných stromů po vichřici a nebo úklid okolí po požárech buše a někdy i domků.

V posledních letech byly všechny parky vybaveny novými atrakcemi pro děti a veřejné záchodky, co jsou v každém parku, září čistotou. Jejich použití je, jak už je v této zemi zvykem, zdarma.

V Modrých horách se také rozkládá nádherný Národní park, který byl před časem zanesen do seznamu světového dědictví společnosti UNESCO pro svoji přírodní jedinečnost. Protože leží prakticky na prahu skoro pětimilionové metropole Sydney (jen 100km), tak se na četné vyhlídky a jiná zajímavá místa jezdí denně podívat stovky turistů. Jak vlakem, tak autobusy a auty. Osada Katoomba je kolem 1000 metrů nad mořem a je to sídlo našeho místního zastupitelství. Také to ovšem je destinace turistů. Je tam známá vyhlídka na "3 Sestry", jinak skalní útvary, četné vodopády a jiné atrakce. Poslední rok bylo okolí vyhlídky na 3 Sestry kompletně přebudováno. Pro nás, pamětníky, dost nešetrně, ale asi s ohledem na davy turistů co do těchto míst zavítají. Přebudování stálo jistě několik milionů klokaních dolarů. A protože místní zastupitelstvo nemá peněz nazbyt (které by snad mělo?) tak se rozhodlo, že okolí vyhlídky na 3 Sestry vybaví parkováním za úplatu. Takže kdo si tam chce zaparkovat auto, ten musí zaplatit. Parkovacích míst jsou mraky i v přilehlých ulicích a zastupitelstvo oznámilo, že tak za rok vybere řádově několik milionů klokaních dolarů. Vybírá se ale jen od turistů a přespolních. Občané co bydlí místně platit nemusí. Co však musí aby nemuseli, tak to je zatelefonovat či si zajít na zastupitelství a požádat si tak o kartičku. No a tuto kartičku pak nechat v zaparkovaném autě na palubní desce, aby ten co hlídá jestli auta nejsou zaparkovaná přesčas a nebo ilegálně viděl o co kráčí a omylem místnímu residentovi nenapařil pokutu.

Protože i my jezdíme dosti často ukazovat "náš" národní park kamarádům a známým, tak jsem se rozhodl, že si také tuto kartičku pořídíme. Jeden den pozdě odpoledne (důležitý fakt) jsem zvedl telefon, vytočil příslušné číslo a odpověděl mě automat, který mě navedl co říct a kterej čudlík zmáčknout. Krátká procedura byla zakončena sdělením, že karta bude zaslána poštou na naši adresu. Hned DRUHÝ den DOPOLEDNE byla kartička v naší poštovní schránce. Tak tomu říkám služba!!! Jeden se nemusí vláčet po úřadech. Stačí zvednout telefon, služba je rychlá, přesná a spolehlivá.

Takže mohu s uspokojením konstatovat, že od dob spolehlivých a dochvilných služeb pojíždějícího "honey trucku" sice uběhlo přes třicet let, ale služby našeho místního zastupitelství jsou stále prvotřídní a včasné. V dnešní době to je téměř vzácnost.

George Švehla 28/8/2003
Další články tohoto autora:
George Švehla

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku