Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 2.9.2003
Svátek má Adéla
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Případná akciová korekce pročistí trhy
 >MÉDIA: Televizní tuneláři
 >LIDŠTINY: Ti slavní lidé.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Až přijde blackout
 >DOPRAVA: Vysoká nehodovost u nás
 >HISTORIE: Olešnický proces
 >NÁZOR: Ministr na jedno použití
 >PENÍZE: Bankrot po americku
 >POSTŘEH: O hmyzu
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >GLOSA:Zastavte sobíka
 >CHTIP: Dvě jeptišky a násilník
 >CITÁT: Labyrint světa a ráj srdce
 >ŠKOLY: zmatek nad zmatek - a nejen s platy
 >FEJETON: O biflování

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
2.9. MÉDIA: Televizní tuneláři
Petr Štěpánek

Nejprve si připomeňme fakta. Vrchní soud nedávno pravomocně rozhodl, že Lauderova společnost CME nikdy nebyla minoritním podílníkem CET 21, držitele licence TV Nova. Soud v bleděmodrém konstatoval to samé, co nalezneme ve všech výročních zprávách Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a co je také obsaženo v nesouhlasném separátním stanovisku JUDr. Jaroslava Hándla, jednoho ze stockholmských arbitrů. Původním a skutečným investorem Novy, respektive ČNTS, vždy byla a je německá firma CEDC. Právě tímto způsobem bylo v roce 1993 zrealizováno propojení držitele licence a investora ze servisní firmy. Společnost CME do servisní ČNTS později vstoupila v rozporu s českými zákony, bez souhlasu RRTV. Právní nástupnictví mezi CEDC a CME existuje jen ve fantazii pánů Laudera, Klinkhammera, Vávry a dvou šílených arbitrů ze Stockholmu. Logicky z toho vyplývá, že ke stockholmské arbitráži nikdy nemělo dojít, respektive měla být zastavena hned v počátku. Podle česko - nizozemské smlouvy o ochraně investic se nemůže dožadovat náhrady škody německá firma. Suma sumárum: Více než deset a půl miliardy korun ze stockholmské arbitráže inkasovala firma, která nebyla podle původního ujednání investorem, porušovala české zákony a své problémy si způsobila hloupostí vlastních manažerů.

A nyní si vypůjčme novinářský slovník a nazvěme věci pravým jménem. Jsme svědky klasického tunelu. Ronald Lauder si za podvody a hloupost vlastních manažerů nechal zaplatit od českých daňových poplatníků. A současná vládní garnitura mu u toho ještě pomáhala. Bez naprosto laxního přístupu českých orgánů by to totiž nebylo možné. Spokojenost může být na obou stranách. Lauder se domohl bezpracného zisku. Vládní koalice využila situace a bezskrupulózním způsobem ovládla mediální rady. Její profit je politický.

Samostatnou a tragickou kapitolou jsou čeští novináři. Bezprecedentní tunelářské operaci tleskali a vesměs ji podporovali. Jestliže se našel kdokoli, kdo upozorňoval na její problematičnost, byl okamžitě zaškatulkován mezi Železného pomahače (ač od jisté doby již nešlo o spor Lauder - Železný, nýbrž spor Lauder - Česká republika), případně rovnou nařčen z úplatkářství. V této souvislosti je zajímavé, že novinářským spekulacím o korupci byli vystaveni pouze ti, kteří hájili pozici a zájmy České republiky. Lauder a spol., kteří přes veškerý svůj firemně právní šlendrián a porušování českých zákonů nakonec zinkasovali astronomických deset a půl miliard, i politici a úředníci, kteří jim asistovali, byli sedmou velmocí z podobných spekulací automaticky vyňati.

Příklady táhnou. Na obzoru je další televizní partička (TV 3), která zjistila, že podnikání v oblasti arbitráží je v Česku výnosnější než dennodenní lopota v televizních studiích. Mějme se na pozoru. I tihle výtečníci mají úzké kontakty do současné vládní koalice.
Další články tohoto autora:
Petr Štěpánek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku