Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 3.9.2003
Svátek má Bronislav
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Německo-české vztahy před návštěvou kancléře Schrödera.
 >ŽIVOT: Reader's Digest - Nový byznys
 >FEJETON: Námořní pěchota
 >MROŽOVINY: Ani lodě nechtějí umírat potupně
 >PSÍ PŘÍHODY: Je třeba volit opatrně slova
 >TÉMA: Stávka učitelů a hlava státu
 >STÁVKA UČITELŮ: Hanobení poslání
 >ŠKOLSTVÍ: Chudáci učitelé
 >ARCHITEKTURA: Broadway v Praze
 >NÁZOR: Washington zavinil všechno
 >MALTA : Zpráva osobní i všeobecná
 >REAKCE: Causa Aleš Pejchal
 >EKONOMIKA: Českému trhu chybí cenotvorné impulsy
 >TISKOVKA: Tesco má obstaven veškerý majetek
 >PENÍZE: Do postele se soukromým zdravotním pojištěním

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Architektura  
 
3.9. ARCHITEKTURA: Broadway v Praze
Zdeněk Lukeš

Onehdá se v tisku rozčiloval Ludvík Vaculík, že se chováme jako magoři a pojmenováváme honem místa s tradičními názvy módními jmény. Uváděl jako příklad pasáž Broadway na pražských Příkopech (č. 31), která se předtím jmenovala tak hezky Sevastopol. V tom se Vaculík ovšem mýlí - název Broadway (pův. kino a pasáž) je původní, po roce 1948 byl samozřejmě ideově nepřijatelný a tehdy došlo k přejmenování na Sevastopol. Návrat k původnímu pojmenování nepovažuji za chybu, spíš naopak.

Pasáž a kino - nedávno přeměněné na muzikálovou scénu - vznikly v pražkém moderním paláci, který nahradil na tomto místě jednu z prvních secesních staveb v Evropě - palác Corso od Friedricha Ohmanna z let 1897-8. Novostavba byla dokončena těsně před válkou (1936-8). Projektovali ji architekti Bohumír Kozák a Antonín Černý. Kozák prošel složitým vývojem od secese přes modernu, art-déco až po funkcionalismus. Byl velkým znalcem staré Prahy a až do své smrti v požehnaném věku 93 let výborně kreslil. Černý byl o generaci mladší, učil mne na fakultě architektury ještě v 70. letech. Protivný dědek, ale dobrý architekt. Palác na Příkopech si nechaly postavit pojišťovny Assicurazioni Generali a Moldavia Generali. Fasády do Příkopů i do Celetné jsou jednoduché, mají bílý kamenný obklad a krásné detaily (dnes bohužel některé znehodnocené různými pozdějšími úpravami). Povšimněte si třeba dokonalých prvků výkladců s rámy z chromované oceli nebo luxferových kleneb pasáže a přilehlých obchodů.

Ta pasáž je docela mrtvá, moc lidí tady zatím nechodí a to je škoda. Já tam mám jeden záchytný bod: prodejnu dýmek Baker Street, kam si chodívám kupovat tabák a sem-tam nějakou fajfku.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku