Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 3.9.2003
Svátek má Bronislav
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Německo-české vztahy před návštěvou kancléře Schrödera.
 >ŽIVOT: Reader's Digest - Nový byznys
 >FEJETON: Námořní pěchota
 >MROŽOVINY: Ani lodě nechtějí umírat potupně
 >PSÍ PŘÍHODY: Je třeba volit opatrně slova
 >TÉMA: Stávka učitelů a hlava státu
 >STÁVKA UČITELŮ: Hanobení poslání
 >ŠKOLSTVÍ: Chudáci učitelé
 >ARCHITEKTURA: Broadway v Praze
 >NÁZOR: Washington zavinil všechno
 >MALTA : Zpráva osobní i všeobecná
 >REAKCE: Causa Aleš Pejchal
 >EKONOMIKA: Českému trhu chybí cenotvorné impulsy
 >TISKOVKA: Tesco má obstaven veškerý majetek
 >PENÍZE: Do postele se soukromým zdravotním pojištěním

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství  
 
3.9. ŠKOLSTVÍ: Chudáci učitelé
Prostě Gentleman

V souvislosti se stávkou učitelů jsem se dočetl neuvěřitelné věci. Předesílám, že proti stávajícímu učitelskému stavu jako takovému nic nemám a můj vztah k nim je takový jako k úředníkům: nemám rád, když si začnou nárokovat 13. a 14. platy a nevím co, když jako třída pracují, jak pracují, a vyhrožují tím, že budou pracovat jen tak, jak jim nařizují předpisy. Z předlistopadu si zhusta přinesli velkopanské manýry a buzerování na malichernostech, a teď, aniž se podstatně změnili, ze sebe dělají beránky.

Tak to mě i naježí, když čtu, jací jsou učitelé chudáci, jak nejsou uznávaní, jak museli studovat, jak se musí se vzdělávat a nemají na to peníze, jak nemohou to či ono. Vzpomněl jsem si, jak před lety podobně hořekovali lékaři, další stav, v němž se zvýšenou měrou vyskytují ukřivdění jedinci. Takový student medicíny vystudoval obtížnou specializaci a cítil se pokořen tím, že populární zpěvák či hokejista má víc než on. Proč si někteří lidé myslí, že zvolená profese je dělá lepšími? Tak neměli studovat ušlechtilý obor jako medicína či učitelování a měli se věnovat hokeji či zpěvu. Bránil jim v tom snad někdo? Myslet si, že vystuduju exkluzivní obor a budu mít za to balík, je projevem sobecké nezralosti.

Se zájmem jsem se začetl do článku studenta 1. ročníku gymnázia (LN 2. 9. 2003), který se do problému učitelů pustil. Jenže můj zájem záhy uhasl, když jsem zjistil, že jde o další oslavnou ódu na učitelský stav. Jeho srovnání s platem kopáčů, kteří přijdou v 7 do práce, v 8 jsou na místě, v 9 čekají na práci, pak je svačina, pak 2 hodiny kopou, pak je oběd a pokuřování, pak s rozbije bagr a jde se domů - a to vše za 70 Kč na hodinu, tedy cca 13000 za měsíc (učitelé mají mít 15.500 Kč). Představy čerpal studentík patrně z vyprávění rodičů pamatujících tuto "svobodnou" profesi socialismu. Dál se pateticky táže, proč by měli učitelé učit a nikoli monotónně odříkávat "svých 45 minut", proč se "namáhat s fyzikálními pokusy", jezdit na exkurse atd., když mohou odříkat látku a jít domů? Přesto, ač to dělat nemusejí, tak činí, aniž by za to byli ohodnoceni. A lidé si vůbec neuvědomují, co sil to učitele stojí dostat "malého žáka tam, kde je".

Celý článek se mi jeví jako práce učitelských rodičů mladého adepta na vzdělání. Odpovědi na položení otázky jsou snadné. Učitelé mají učit pořádně, protože si svou profesi vybrali dobrovolně. Když si myslí, že kopáč je na tom líp, ať to dělají. Samozřejmě vím a uznávám, že plat učitele není největší, že průvodci po zámcích mají málo, ale málo má i řada jiných profesí - od dcery vím, jak mizerně se platí - ve srovnání třeba se západní Evropou - za překlady, a to třeba smluv či odborných textů. pokladní v marketech mají práci, kterou bych nedělal, odpovědnost a plat směšný. Nevychovávají sice názor, ale právo na důstojný život mají také. A ke všemu nemůžou stávkovat, jako řada jiných profesí včetně mé.

Svět není ráj, je špatně zařízený, změnit se to musí, ale na úkor jiných a ne směšnými sebestřednými argumenty a zveličováním svých schopností. Docela by mě zajímalo, jaké procento skutečně dobrých učitelů stávkovalo.

Gentleman


Gentlemanův deníček
Další články tohoto autora:
Prostě Gentleman

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku