Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 4.9.2003
Svátek má Jindřiška
  Výběr z vydání
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Uniforma dělá chlapa
 >TÉMA: Odborářská antireforma ovlivňuje i zpátečnické poslance ČSSD.
 >PIVO A PRIVATIZACE: Zlodějna za bílého dne
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Právo vítězí!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Umění reklamovati
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes v garáži
 >AFÉRA: O co jde kolem půd na Praze 1 - díl druhý
 >DOPRAVA: Není tomu tak
 >VESMÍR: Jak je to s tím asteroidem QQ47?
 >POSTŘEH: O marmeládě a EU
 >MÉDIA: Stará rada, nová rada,dobrá rada, špatná rada….
 >ZE ŽIVOTA : Kdo z koho ?!
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE: Chceš změnit banku? Tak zaplať!
 >CHTIP: Vojenský zběh

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
4.9. MÉDIA: Stará rada, nová rada,dobrá rada, špatná rada….
Aleš Richter

…nezávislá, zkorumpovaná, profesionální, neodborná, nepolitická, pracovitá, zpolitizovaná, černá anebo bílá……Čert se v tom má vyznat, koho lze považovat za toho správného člena té které správné mediální rady. Podle pana Dostála je to naprosto jasné, alespoň jemu a jeho družině. Nová Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je ta správná. I když pro nezasvěceného může vznikat trochu nejasná situace. Jak tedy správně odlišit , co a kdo je ten pravý (á)? Jednoduchým věcným srovnáním postupů a chování nově složené (vládou prosazené a silou prohlasované) RRTV s Radou bývalou, pracující ještě před několika málo týdny, není jednoduché. Není totiž vše černé (dříve) a nyní vše jen bílé (čisté)….

Při zjednodušeném srovnávání ani zainteresovaný člověk nenalezne mnoho rozdílů mezi černou a bílou radou. Nejvýraznějším příkladem je kauza prodloužení licence komerční televizi a schválení rozložení plateb za příslušný správní poplatek. V prvém, černém případě bývalé rady, to byla televize NOVA, v druhém bílém dtto s televizí Prima. V případě problémů kolem Novy černá rada hovořila o omezujících limitech daných zákonem, zástupci bílé rady nedávno v parlamentu tvrdili totéž. Drobná kauza pana Pýchy, exčlena bývalé nejčernější RRTV, která ještě před svým odvoláním přidělila licenci hezkému komerčnímu televiznímu intelektuálnímu projektu skupině kolem Dr. Železného - ani nová rada nevyřešila žádosti o licence k jeho spokojenosti. Původně požadoval pan Pýcha přímé přidělení licence na malý výkon jím nalezeného kmitočtu v Praze (několik wattů), avšak černá rada mu nevyhověla. Nejspíš i proto, že by šlo o obcházení soutěže, neboť i malý výkon vysílače v Praze může pokrýt několik set tisíc potenciálních posluchačů ( i bez již obvyklého reálného navýšení výkonu následně po přidělení licence, zpravidla již bez RRTV, obvyklého u většiny provozovatelů). Také nová bílá rada nijak neocenila „zásluhy“ pana Pýchy, například na odvolání té černé (jen stručně připomeňme -řízená a medializovaná provokace skandalizace ve spolupráci s exprimátorem ODS Koukalem, paní Marvanovou a dalšími proti černé radě, s odposlechy a tajnými nahrávkami jednání a nakonec medializace po známe kauzální trase… a ještě udavačský dopis prémiérovi s radostí citovaný teleministrem ve sněmovně….) a opět nesouhlasila s jím navrženým postupem a poslala kmitočty do tendru.

Z hlediska zasedání rady - i nová rada zahájila sice svižně, ale hned se vydala na dlouhé letní prázdniny. Úřad rady je úspěšně veden exposlancem Kučerou – tedy v černých i bílých dobách. O technických věcech rozhoduje stále pan Ing.Řapek, známý svoji neoblibou u teleministra ( a oblibou u některých provozovatelů). Tiskové zprávy jsou sporadické, členové rady se raději vyhýbají médiím a zápisy ze zasedání jsou k dispozici nejdříve po 14 dnech, někdy i za měsíc (tedy opět stejné). Jednání jsou pořád neveřejná. Většina členů rady má stálé angažmá jinde, často i ve státních službách (mj. tedy i pod přímým vlivem struktur dnešní vládnoucí skupiny) a práce v radě za cca 50,000 měsíčně je tak vlastně jen takový „vedlejšák“. V dobách temna pokutovaný pořad České hlasování na ČT nebyl ani bílou radou extra pochválen atd. atd. atd.

A přece jeden rozdíl, alespoň prozatím - o zkorumpovanosti kolem přidělování licencí toho bylo k „černým“ napsáno hodně, „bílé“ to ještě čeká, až za několik týdnů vyberou jen jednoho žadatele o některou rozhlasovou licenci , pak by mohla, jako obvykle, většina ostatních neúspěšných uchazečů opět označit i bílou radu za zkorumpovanou…

Nakonec se dozvídáme o jakémsi soudu, který , volně přeloženo, potvrzuje „řečičky“ černé rady, že vlastně k arbitráži CME a ČR nemohlo dojít, neb k tomu nemá CME přímou relevanci… a hned známí, mediálně se angažující politici, hovoří o tom , že by se Česká republika měla pořádně bránit a hájit (když před pár týdny činili vše tak, aby ta obhajoba byla co nejtěžší…). Prostě dílo bylo dokonáno a postupně i ty nejsilnější argumenty, pro hodně znásilněné a jasně politické odvolání černé rady a volbu bílé, postupně blednou. Je tedy nutné se i nadále snažit zachovat objektivní nadhled na fungováním klíčového mediálního orgánu, ať už je jakékoliv barvy. A chování a vyjadřování politiků brát vždy trochu s rezervou… i přes slib některých, že normální je nelhat...(protože by to nakonec mohlo být i tak, jak hovoří někteří kolegové – tedy ,že někteří politici vůbec nemusí být normální….).


Další články tohoto autora:
Aleš Richter

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku