Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 3.9.2003
Svátek má Bronislav
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Německo-české vztahy před návštěvou kancléře Schrödera.
 >ŽIVOT: Reader's Digest - Nový byznys
 >FEJETON: Námořní pěchota
 >MROŽOVINY: Ani lodě nechtějí umírat potupně
 >PSÍ PŘÍHODY: Je třeba volit opatrně slova
 >TÉMA: Stávka učitelů a hlava státu
 >STÁVKA UČITELŮ: Hanobení poslání
 >ŠKOLSTVÍ: Chudáci učitelé
 >ARCHITEKTURA: Broadway v Praze
 >NÁZOR: Washington zavinil všechno
 >MALTA : Zpráva osobní i všeobecná
 >REAKCE: Causa Aleš Pejchal
 >EKONOMIKA: Českému trhu chybí cenotvorné impulsy
 >TISKOVKA: Tesco má obstaven veškerý majetek
 >PENÍZE: Do postele se soukromým zdravotním pojištěním

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
3.9. ŽIVOT: Reader's Digest - Nový byznys
Lubomír Ptáček

Firma Reader's Digest vynalezla nový, převratný způsob odbytu svého zboží, který stojí za zaznamenání. V jejich předtištěné objednávce uvedete, o jaké zboží máte zájem, adresu, kam vám je mají poslat, atd., zkrátka až sem normální postup. Úplně dole nicméně je drobným písmem připojena poznámečka, že pokud si v budoucnu nepřejete zasílání dalšího zboží obdobného charakteru, máte někam zavolat nebo napsat, že je opravdu nechcete. Velmi vtipné. Nezavoláte-li nebo nenapíšete-li, zboží vám třeba po půl roce zašlou. Není to dobírka, balík od pošty klidně přijmete a protože je hlava děravá, přemýšlíte, zda jste si zboží objednali či nikoli. Navíc podezříváte manželku, že vám nebo svému milenci (nebo oběma, je-li v balíku třeba více kazet) objednala dárek k vánocům a teď zapírá, protože to mělo být překvapení. Civíte na přiloženou poštovní poukázku typu A a přemýšlíte, co je pro vás menší otrava, zda těch pět stovek zaplatit (do většího rizika se nepouštějí), nebo se párat s posíláním zboží zpět a s psaním vysvětlení, že jste si nic neobjednali, i když si tím nejste zcela jisti a riskujete, že vám vaši objednávku otlučou o hlavu. Dovoluji si upozornit, že ani jedno z obou naznačených řešení není správné.

Vaší největší chybou, přátelé, je, že uvažujete jako slušný člověk a netušíte, s kým máte tu čest. V praxi jsem vyzkoušel jiné, myslím že přiměřené řešení. Zboží klidně přijměte, těšte se z něho, nebo jím někoho obdarujte, a dál se o nic nestarejte, zejména pak nic neplaťte a složenku pro jistotu hned zahoďte. Jednak by vás mohlo (ty méně otrlé) začít hrýzt svědomí, jednak vám složenek pošlou ještě mnoho. Budou přiloženy ke zdvořile, leč důrazně formulovaným upomínkám o zaplacení. Je zcela zbytečné na upomínky odpovídat a vysvětlovat někomu, že jste si nic neobjednali, neboť vaše dopisy stejně nikdo nebude číst a budou chodit další upomínky se stále výhružnějším obsahem. Pokud by někdo měl opravdu špatné svědomí a bylo mu té dobročinné firmy líto, dobře, nechť jim napíše, že když vám dokázali neobjednané zboží poslat až do bytu, mohou si je tam i vyzvednout, samozřejmě až si s vámi dohodnou termín. Současně je ujistěte, že v žádném případě se zbožím nepůjdete na poštu, na to pochopitelně nemáte čas a v rodinném rozpočtu nemáte ani peníze na poštovné.

Ujišťuji vás, že vám za nějaký čas dají pokoj, a nejen to, budou vám i nadále nabízet své báječné zboží. Zřejmě s podobnými ztrátami počítají. Tím lépe pro vás. Já už jsem takto získal německo - český slovník a jakousi zeměpisnou obrázkovou knihu, přičemž firma se na mě vůbec nezlobí. Původně jsem chtěl vyzvat všechny, kdo jsou v jejich databázi, aby si počínali stejně jako já, se závěrečným výkřikem: Však ono je to přejde!, ale teď nevím, jestli mně pošlou výběr ze světových árií č. 2 a jestli jsem tím pádem vlastně neudělal chybu.
Další články tohoto autora:
Lubomír Ptáček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku