Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 3.9.2003
Svátek má Bronislav
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Německo-české vztahy před návštěvou kancléře Schrödera.
 >ŽIVOT: Reader's Digest - Nový byznys
 >FEJETON: Námořní pěchota
 >MROŽOVINY: Ani lodě nechtějí umírat potupně
 >PSÍ PŘÍHODY: Je třeba volit opatrně slova
 >TÉMA: Stávka učitelů a hlava státu
 >STÁVKA UČITELŮ: Hanobení poslání
 >ŠKOLSTVÍ: Chudáci učitelé
 >ARCHITEKTURA: Broadway v Praze
 >NÁZOR: Washington zavinil všechno
 >MALTA : Zpráva osobní i všeobecná
 >REAKCE: Causa Aleš Pejchal
 >EKONOMIKA: Českému trhu chybí cenotvorné impulsy
 >TISKOVKA: Tesco má obstaven veškerý majetek
 >PENÍZE: Do postele se soukromým zdravotním pojištěním

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
3.9. Věčně, ale za své
(eff)

Těžko se stane, že by někdo do kolonky "zaměstnání" napsal "věčný student". Přitom je to činnost, kterou se zabývá více lidí, než by kdo tušil. Tak třeba Ostravská univerzita hlásí že má studenty studující devět let, při tom si třeba pracovně odskočí do Spojených států. Podle oficiálních ceníků stojí rok studia na medicíně osmdesát tisíc, na veterině skoro o třicet tisíc víc.

Věčný student, to není vynález moderní doby. Vždycky byli věční studenti, jistě je měl na univerzitě i Jan Hus, když byl jejím rektorem. Rozdíl je v tom, že ti historičtí věční studenti si věčné studentování financovali sami, ber kde ber, nejčastěji z měšce rodičovského či příbuzenského, kdežto v době nové se věčně študýrovalo a študýruje především na úkor státu.

V poslední době ne tak docela, jakmile student překročí míru rozumné délky studia, musí platit. Poplatek činil nejméně deset tisíc a nejvíce 17400 za rok, chystá se zvýšení poplatku v rozmezí 16000 až 45000. Poplatky platí i ten, kdo chce po řádném ukončení jednoho studia ve studiích pokračovat.

Zvýšení poplatků za něco, co je očividně nesprávné a jde proti morálce státem podporovaného vzdělávání, by nemělo vzbudit pohoršení, natož námitky. Přesto je bezpochyby vyvolá. Kdo si zvykl na výhody, nerad se jich vzdává, a každý věčný student doloží tucty důvodů, proč byl nepřízní osudu doslova donucen proti své vůli svoje studia prodloužit. Podiv vyvolává zásada, že takto vybrané (mnohdy těžce vydolované) poplatky jdou výhradně na stipendijní fondy. Vždyť to neoprávněné prodlužování studia zatěžuje a tím i poškozuje školu, proč by se tedy měli o výtěžek dělit studenti?

Diskuse kolem zvýšených poplatků za neoprávněně prodlužované studium jistě otevře i otázku školného. Na této platformě nikdy nedojde dohody. Lidé jsou ochotni platit často až nestydaté částky za kdejaký kurz, ale do vlastní budoucnosti nechtějí vrazit ani korunu. Fráze o "vzdělání pro všechny" je dobrým volebním artiklem pro levici a horkým bramborem pro pravici. Tady asi dlouhodobě pomůže jenom trh - soukromé školy s nabídkou kvalitní výuky a kvalitního sboru dobře placených pedagogů budou nabízet alternativu tím lákavější, jak poroste jejich kvalita. Dá se čekat, že takovéto soukromé školy kteréhokoli stupně nebudou mít s věčnými studenty závažné problémy. I tam asi se nějaký ten věčný student najde, ale ten bude studovat, jak jsme řekli zkraje, za své.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku