Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 5.9.2003
Svátek má Boris
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: V těžkých dobách…
 >PRÁVO: Bezcharakterní Pejchal a soudce Outrata
 >MÉDIA: Principál Dostál a jeho pimprlové divadlo
 >Z KNIHY: Paměť
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Piráti z Karibiku
 >PSÍ PŘÍHODY: Špatný herec, dobrý pes
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >ZAMYŠLENÍ MIMO ČAS: Vy a venkov My a venkov
 >HUDBA: Indies 2002
 >DOPRAVA: Silnice je podtunelovana
 >POSTŘEH: O psech
 >PENÍZE: Bondový večírek skončil, zapomeňte!
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Uniforma dělá chlapa
 >TÉMA: Odborářská antireforma ovlivňuje i zpátečnické poslance ČSSD.
 >PIVO A PRIVATIZACE: Zlodějna za bílého dne

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
5.9. HUDBA: Indies 2002
Pavel Košek

Tak jako se v těchto dnech objevují výroční zprávy akciových i jiných společností, vzpomněl bych takové podobné výroční zprávy vydavatelství Indies Records, a to za rok 2002. S tradičním heslem "za málo peněz hodně muziky" vydali Indies dvojdisk s 32 skladbami, které monitorují vydavatelskou činnost v minulém roku. Katalog je to pestrý, barvitý a reprezentativní. A opět za směšnou cenu.

Od -123 minut až po Žofii Kabelkovou. Zcela nejjednodušší postup by byl plácnout sem místo textu vizuál vnitřku bukletu, který velice přehledně představuje všechna alba, která jsou na sampleru použita. A dokonce i jedno, které použito není - Zlatý slunovrat, potažmo O slunovratu, od Hradišťanu. Nechci být nezdvořilý, ale tu Modlitbu za vodu jste tam fláknout mohli.

O fenoménu -123 minut asi nemá cenu debatovat, snad jen připomenout, že kromě loňského Home? došlo v reedici i k vydání legendárního alba Shooba Dooba. Reedicí je na sampleru více, z těch, které kvituji s nadšením, jsou Priessnitz - Freiwaldau a boží gotika s názvem Sny. Co mě příliš nesedlo jsou Piráti, průkopníci českého rapu. Ale to může být toliko syndromem Rapmasters a správnému ocenění se jistě od správných rapperů tomuto kousku dostalo.

Hodně povedené jsou tzv. Pekárenské věci, ze kterých vystupují The Frames, irská muzika, a Blues ze Staré Pekárny, kompilace nahrávek pěti bluesových kapel, každá po třech písních, vše živáky. Klasikou rocku je Divoký srdce, bezkonkurenčně největším (příjemným) překvapením je debut Budoáru Staré Dámy, které velice ochotně doporučuji. Zvláště jestli vám k srdci přirostl drsný ječák a melancholie kapely Hole.

Jan Hrubý s Mezidobím se pro mě stal hodně nečekanou rehabilitací Josefa Klímy, kterého dále nesnáším jako novináře, ale silně schizofrenně jej obdivuji jako hudební živel. Psí vojáci, Boo, Ida Kelarová, Vladimír Veit, Ty Syčáci, Iva Bittová, Jan Burian - to už bych se musel neustále opakovat a nevím, jestli znám tolik synonym na výjimečný, fantastický, excelentní apod. Co takhle přestat mlátit prázdnou slámu, hupsnout na http://indiesrec.cz/ a něco si objednat? Minimálně alespoň tenhle nedokonale popsaný katalog s názvem Indies Records 2002.
Další články tohoto autora:
Pavel Košek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku