Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 5.9.2003
Svátek má Boris
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: V těžkých dobách…
 >PRÁVO: Bezcharakterní Pejchal a soudce Outrata
 >MÉDIA: Principál Dostál a jeho pimprlové divadlo
 >Z KNIHY: Paměť
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Piráti z Karibiku
 >PSÍ PŘÍHODY: Špatný herec, dobrý pes
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >ZAMYŠLENÍ MIMO ČAS: Vy a venkov My a venkov
 >HUDBA: Indies 2002
 >DOPRAVA: Silnice je podtunelovana
 >POSTŘEH: O psech
 >PENÍZE: Bondový večírek skončil, zapomeňte!
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Uniforma dělá chlapa
 >TÉMA: Odborářská antireforma ovlivňuje i zpátečnické poslance ČSSD.
 >PIVO A PRIVATIZACE: Zlodějna za bílého dne

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
5.9. Jediný Zemanův potenciál
(nov)

Ač to není tak zřejmé, ze všech brizantních zpráv tohoto týdne má snad nevýbušnější potenciál informace o comebacku Miloše Zemana. Expremiér a expředseda ČSSD totiž hodlá koncem září vystoupit na připravované ekonomické konferenci s kritickým projevem na adresu Špidlovy reformy veřejných financí.

Kdyby to byl jakýkoli jiný řadový člen sociální demokracie, nestála by informace o jeho kritice Špidlovy politiky ani za jediný bit v té nejlacinější paměti, avšak v případě sociálně demokratického expremiéra a expředsedy pak každý, byť sebenevinnější pokus o kritiku představuje hrozbu vnitrostranické občanské války.
Miloš Zeman má potenciál na to, aby se kolem jeho názoru vytvořil v ČSSD myšlenkový proud, má co říci a já vítám, že se chystá veřejně vystoupit, nechal se na stránkách LN slyšet šéf ústecké sociální demokracie a Špidlův odpůrce Jaroslav Foldyna. To jenom stvrzuje, že v ČSSD jsou stále lidé, kteří čekají na Zemanův návrat jako na smilování.

Avšak jsou i tací, které by Zemanův návrat zbavil strachu, že v krajním případě skončí za mřížemi. Bez ohledu na to, že jde spíše o mocenský boj kdo z koho než o morálku, bylo to špidlovsko-grossovské křídlo, které obnovilo kauzu Karla Srby, otevřelo případy korupce kolem dálničního projektu D47, projektu Internet do škol a páčí ze skříně další Zemanovy kostlivce. A, last not least, nezapomínejme, že do října skončí hájení Jana Kavana, kterého čekají kopačky ze Zamini. I tento pán by nepochybně uvítal, kdyby se kvůli rozkolům v ČSSD položila koaliční vláda a v Černínském paláci by se místo Svobody usídlil někdo jiný, kdo by mu nešel tak zarytě po krku.

Špidla by musel být padlý na hlavu, kdyby si nebyl vědom nebezpečí, jaké Zeman představuje. Proto premiér v úterý 2. září 2003 na předsednictvu ČSSD ostře pohrozil všem, kdo by hlasovali proti reformě a neváhal ani vyhrožovat vyloučením ze strany. Včera mu vnitrostranická opozice vrátila úder - vzbouřený poslanec Josef Hojdar (z téhož hnízda jako Foldyna) vyrukoval s mazaným ultimátem, v němž žádá, aby se Špidlův kabinet zavázal Sněmovně, že do půl roku předloží návrh nové reformy!, jinak nebude pro stávající hlasovat.
S ohledem na tento poslední vývoj situace je třeba dvojnásob souhlasit s panem Foldynou, že Zeman má potenciál. Ale už jenom jediný - roztrhat sociální demokracii na kusy. Pravda, pravicovému voliči to může být jedno, dokonce by se mohl zlomyslně radovat, jak Zeman, který ČSSD přivedl k moci, ji nyní hodlá zlikvidovat. Jenže, a to je naše smůla, ČSSD je vládním lídrem, takže na socdemáckou občanskou válku by doplatilo celé Česko - rýsujícím se zmatkem v legislativě s přehršlí různých pseudoreforem a prohlubujícím se chaosem ve státní exekutivě. O české politické scéně, kde by se otevřel prostor komunistům, ani nemluvě.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku