Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 6.9.2003
Svátek má Boleslav
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Co s námi nehne a mělo by
 >NÁZOR:Co se hodí do krámu?
 >GLOSA: Teroristé
 >POSTŘEH:O risku
 >MOBY DICK: Uplatnění opatření ke zlepšení...
 >GLOSA: Politická korektnost
 >HISTORIE: V těžkých dobách…
 >PRÁVO: Bezcharakterní Pejchal a soudce Outrata
 >MÉDIA: Principál Dostál a jeho pimprlové divadlo
 >Z KNIHY: Paměť
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Piráti z Karibiku
 >PSÍ PŘÍHODY: Špatný herec, dobrý pes
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >ZAMYŠLENÍ MIMO ČAS: Vy a venkov My a venkov
 >HUDBA: Indies 2002

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Doprava  
 
6.9. GLOSA: Co s námi nehne a mělo by
František Vízek

Štěstí, že se po pár dnech zjistilo, že objev asteroidu a výpočty amerických vědců o hrozící katastrofě jsou mylné. Jejich výpočty o srážce asteroidu o průměru kilometr, který se řítí k Zemi rychlostí 20 km za vteřinu a hrozí katastrofickými důsledky celým světadílům s rizikem zničení lidské civilizace a možná i všeho živého, byly sice předloženy s tím, že pravděpodobnost střetu je jedna ku milionu, ale my Češi právě takové nepravděpodobné pravděpodobnosti dokážeme dramaticky prožívat víc než jisté jistoty. Kdoví, co by se v tom našem Česku dělo, nebýt opravy původních výpočtů.

Chcete důkaz ? Před několika dny s národem "fest zacvičila" šance na vítězství v Jackpotu, čili na uhodnutí šesti vítězných čísel, do kterých se nikdo od května do července ne a ne trefit. Pravděpodobnost na úspěch byla sice podstatně menší než výše avizovaná srážka s asteroidem, tak jedna ku čtrnácti milionům, ale nevídané šílenství nastalo: na stránkách novin, v rodinách, na pracovištích a hlavně v sázkových kancelářích. Stovky a tisíce nikdy nesázejících lidí stály dlouhé fronty a obětovaly stovky a tisíce korun, chroničtí sázkaři žili jako v transu a všichni společně snili velký sen... Ti praktičtější zřejmě už i zvažovali, jak naloží s oněmi bájnými 113 miliony korun, které zpoza sázenek už už vykukovaly...
Jiná pravděpodobnost a to mnohem pravděpodobnější s námi kupodivu ani nehne. Na českých silnicích od ledna do července tohoto roku zahynulo přes sedm set osob, to je DVACET LIDÍ TÝDEN CO TÝDEN. Pravděpodobnost, že se mezi ně dostanu já, ty, on či ona, je řádově větší než naděje na výše popsanou výhru. Přesto sedáme za volant a jsme si jisti, že nám nic nehrozí a na silnicích, na dálnicích i v obcích se podle toho chováme.

Lámu si hlavu, čím to je: Proč v sázkovou výhru znovu a znovu věříme a platíme a platíme... A proč si mnohem pravděpodobnější možnost zabití na silnici nepřipouštíme a pravidla silničního provozu ignorujeme a ignorujeme.
Další články tohoto autora:
František Vízek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku