Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 6.9.2003
Svátek má Boleslav
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Co s námi nehne a mělo by
 >NÁZOR:Co se hodí do krámu?
 >GLOSA: Teroristé
 >POSTŘEH:O risku
 >MOBY DICK: Uplatnění opatření ke zlepšení...
 >GLOSA: Politická korektnost
 >HISTORIE: V těžkých dobách…
 >PRÁVO: Bezcharakterní Pejchal a soudce Outrata
 >MÉDIA: Principál Dostál a jeho pimprlové divadlo
 >Z KNIHY: Paměť
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Piráti z Karibiku
 >PSÍ PŘÍHODY: Špatný herec, dobrý pes
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >ZAMYŠLENÍ MIMO ČAS: Vy a venkov My a venkov
 >HUDBA: Indies 2002

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
6.9. GLOSA: Politická korektnost
Vít Blaha

Ivan Straka se nedávno na Neviditelném psu zabýval problémem "politické korektnosti" při výběru nových pracovních sil do expedice jednoho pivovaru. Majitelé totiž do inzerátu napsali, že hledají fyzicky zdatné muže. Podle ortodoxních zastánců protidiskriminačních opatření jsou takto formulovaným textem znevýhodněny fyzicky zdatné ženy.

Představa ženy nakládající celou směnu pivní EURO sudy je sice poněkud přitažená za vlasy, ale teoreticky možná je. Pokud splňuje základní kvalifikační předpoklad - manipulaci s těžkými předměty, je správné, že to místo může dostat. Daleko absurdnější je ovšem představa šéfa ČSA, který se přiznává ke znalostem angličtiny na úrovni "pokročilého začátečníka".

Ve čtvrteční zpravodajské relaci ČT měla Daniela Drtinová pozvaného zástupce dozorčí rady ČSA kterého se dotazovala na odvolání Miroslava Kůly a jmenování Jaroslava Tvrdíka do čela této firmy. Dotyčný člověk (jméno si bohužel nevzpomínám) plácal nesmysly o přejití na "německý model" řízení společnosti s posílením vlivu dozorčí rady a z toho vyplývajícím odvoláním správní rady.

Jiný člen správní rady se v pátek velmi divil, že nový šéf ČSA Jaroslav Tvrdík neumí anglicky :

"To bych považoval až snad za úplně absurdní. Ale ne, nezkoumali. Musím otevřeně říci, že toto se nezkoumalo," řekl televizi člen dozorčí rady Jan Adam.

Moc by mne zajímalo co teda zkoumali ?? Jestli má pan Tvrdík dobře vylepené známky ve stranické knížce ? Nebo co je důležitým odborným předpokladem pro výkon takové funkce ?

Sociální demokraté nám v praxi ukazují jak se aplikuje "vláda proletariátu". Místo odborníků se najmenují věrní straníci. Připravuje se reforma a jsi ekonom ? Marš z vlády !! Jsi právník ? Bude z tebe dobrý ministr financí ! Umíš jezdit s vlakem ? Bude z tebe …. všechno co budeš chtít…

Ovšem nemyslím, že na chování sociálních demokratů je něco překvapujícího, chovají se tak stále. Daleko více zarážející je otevřeně přiznaný postoj členů dozorčí rady. Myslím, že by jim daleko více slušel titul Závodní výbor. Ale to je samozřejmě úplně jiný model řízení.

Vít Blaha, 6. září 2003, blaha@angle.cz, www.angle.cz
Další články tohoto autora:
Vít Blaha

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku