Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 9.9.2003
Svátek má Daniela
  Výběr z vydání
 >VZPOMÍNKA: Rozloučení s přítelem
 >ARCHITEKTURA: Psí vycházka po Letné
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Výlet tunelem
 >LIDŠTINY: Hledají muži na inzerát jen vnadné ženy, či hospodyně?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Skandál v Carrefouru
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak to dopadlo se židlí
 >EKONOMIKA: Investoři se vracejí z prázdnin
 >GLOSA: Když dva dělají totéž, není to totéž<
 >SPORT: Míra Bosák, komentátor nebo bavič?
 >NÁZOR: ČSSD nás opět podvedla
 >POSTŘEH: O kostrách
 >GLOSA: Novu? Tu už raději nevolejte!
 >PENÍZE: I proti neschopnosti splácet se lze pojistit
 >FEJETON: Má katastrofická dovolená
 >TÉMA: Střední školy a gymnázia zvlášť, probuďte se !!!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Architektura  
 
9.9. ARCHITEKTURA: Psí vycházka po Letné
Zdeněk Lukeš

Jak jsem před časem slíbil, po Psí výpravě do Jeleního příkopu (viz zde), čas od času uspořádám další procházku po architektuře XIX. a XX. století. První z nich se uskuteční v sobotu 13. září v 10:00 hodin dopoledne (pokud ovšem nebude výrazně pršet!). Sraz bude na Letenské pláni u budovy Ministerstva vnitra (bílá kachlíkárna při letenské křižovatce) a odtud půjdeme do Čechovy ulice, dále ulicí Nad Královskou oborou, nakoukneme do Ovenecké, zajdeme k Akademii výtvarných umění a pak projdeme Kamenickou až dozadu k Letenským sadům, přičemž sem tam uděláme nějakou odbočku z trasy. Plánovaný konec u Letenského zámečku, kde si mohou dát znavení poutníci pivko, cca v 11:45.

Co si ukážeme a o čem si budeme povídat? O historii Letenské pláně a soutěžích na průkop, zastavění Letné, parlament, galerii, Stalina… O Molochovu, zajímavých domech s ateliery pro výtvarníky, prohlédneme si Gutfreundovu sochu v Roškotově domě, řekneme si něco o budovách AVU, ukážu vám, kde stál první betonový dům v Praze atd. atd. až po kolotoč a restaurace v Letenských sadech.

Budeme se tedy pohybovat v oblasti, zvané Letná, která ovšem nemá přesné hranice. Její část leží v katastru Holešovic, část v Bubenči (hranice jde po Buštěhradské dráze, Kamenickou, Veletržní, Letenským náměstím a Milady Horákové). Pro zájemce: s Janem Svobodou jsme kdysi udělali průvodce po architektuře Prahy 7 i s mapou a asi 150 fotkami zajímavých staveb (viz repro obálky). Bylo to ovšem neprodejné a ONV to tehdy rozdával pionýrům a důchodcům, ale někde se to možná ještě sehnat dá J.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku