Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 9.9.2003
Svátek má Daniela
  Výběr z vydání
 >VZPOMÍNKA: Rozloučení s přítelem
 >ARCHITEKTURA: Psí vycházka po Letné
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Výlet tunelem
 >LIDŠTINY: Hledají muži na inzerát jen vnadné ženy, či hospodyně?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Skandál v Carrefouru
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak to dopadlo se židlí
 >EKONOMIKA: Investoři se vracejí z prázdnin
 >GLOSA: Když dva dělají totéž, není to totéž<
 >SPORT: Míra Bosák, komentátor nebo bavič?
 >NÁZOR: ČSSD nás opět podvedla
 >POSTŘEH: O kostrách
 >GLOSA: Novu? Tu už raději nevolejte!
 >PENÍZE: I proti neschopnosti splácet se lze pojistit
 >FEJETON: Má katastrofická dovolená
 >TÉMA: Střední školy a gymnázia zvlášť, probuďte se !!!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
9.9. Demokracie a provokace
(nov)

Podle denního tisku se v neděli uskutečnil v pražském obchodním centru Carrefour nevinný happening, který uspořádala trojice amatérských fotografů kolem serveru www.pooh.cz. Smyslem akce mělo být veřejné vyjádření nesouhlasu se zákazem fotografování, který Carrefour vyhlásil ve všech pobočkách. Demonstrace ale skončila fyzickým napadením fotografujících ze strany firemní ochranky a neprofesionálně si údajně počínala i policie, která po zásahu předala osobní data demonstrantů ochrance.

Pokud si člověk přečte takto formulovanou zprávu, je vymalováno. Černí šerifové, k nimž se podle některých lidí beztak hlásí jenom sadisti a úchylové, zmlátili nevinné lidičky a ty, občane, když s tím nic neuděláš, se jednoho dne můžeš probudit bez demokracie. A zaplaťpánbu, že byl na místě novinář.
Pochopitelně, že články o takových případech dobře vypadají na prvních stránkách. Strefovat se do policajtů a jiných strážců pořádku je přece vděčné a hlavně bez rizika, neboť zákroku se může zastat jenom fašoun. Takže argument, že byla ohrožena lidská práva nás všech, je prakticky neprůstřelný a noviny lacino bodují.

Když si ale označení akce přeložíme z newspeaku politické korektnosti, když onen "nevinný happening" a ono "veřejné vyjádření nesouhlasu" v souhlase s definicí ve Slovníku spisovné češtiny správně nazveme provokací (provokace - úmyslně vyzývavý projev, čin, dráždivé chování) vyhlíží situace poněkud jinak. Ne, nehájím zásah ochranky, podle mne selhala přímo kapitálně, že se vyprovokovat nechala, ale chci upozornit na falešné chování iniciátorů, kteří svoji infantilitu schovávají za kouřovou clonu demokracie.

Šlo provokatérům opravdu o nedemokratičnost zákazu? Nejsem právník, nevím, do jaké míry je prodejní prostor veřejný a do jaké míry prostorem soukromým. Nevím tedy, jestli má společnost Carrefour právo na zákaz fotografování ve svých prodejních prostorách. Vím ale jistě, že jedině demokratické a zodpovědné je nikoli provokovat, ale nechat o této otázce rozhodnout nezávislý soud. Vím také, že po nedělním incidentu bude tato jediná relevantní otázka sporu nahrazena sekundárně vyprovokovaným problémem, zda byla ochranka v právu, respektive zda policie konala korektně. Takže reálným smyslem akce bylo nikoli zrušení zákazu fotografování, ale snaha získat klacek na ochranku (a policii). To se zřejmě podařilo. A fyzický střet je pochopitelně mediálně mnohem vděčnější než soudní spor o abstraktní právo fotit či nefotit - takže asi není náhodou, že byl po ruce "jasnovidný" novinář.

Když mi bylo třináct, čtrnáct, také mě lákalo schválně dělat věci, které jsou zakázané - jenom proto, že jsou zakázané. Jenže, na rozdíl od trojice nedělních fotografů, jsem vždy věděl, že si tím pádem koleduji o přeshubné, a záhy jsem z tohoto infantilního chování vyrostl. Avšak v tomto případě nejde ani tak o infantilitu zmíněných provokatérů, ale o infantilní chápání demokracie, za něž, bohužel, se až příliš často zasazují média.
A jde také o případ modelový, neboť podle téhož receptu - přejmenováním do newspeaku politické korektnosti - je zaměňována provokace s demokracií i v mnohem závažnějších případech - připomínám "happeningy" a "veřejná vyjádření nesouhlasu" při zasedání pražského zasedání MMF a SB před třemi lety.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku