Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 9.9.2003
Svátek má Daniela
  Výběr z vydání
 >VZPOMÍNKA: Rozloučení s přítelem
 >ARCHITEKTURA: Psí vycházka po Letné
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Výlet tunelem
 >LIDŠTINY: Hledají muži na inzerát jen vnadné ženy, či hospodyně?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Skandál v Carrefouru
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak to dopadlo se židlí
 >EKONOMIKA: Investoři se vracejí z prázdnin
 >GLOSA: Když dva dělají totéž, není to totéž<
 >SPORT: Míra Bosák, komentátor nebo bavič?
 >NÁZOR: ČSSD nás opět podvedla
 >POSTŘEH: O kostrách
 >GLOSA: Novu? Tu už raději nevolejte!
 >PENÍZE: I proti neschopnosti splácet se lze pojistit
 >FEJETON: Má katastrofická dovolená
 >TÉMA: Střední školy a gymnázia zvlášť, probuďte se !!!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
9.9. GLOSA: Novu? Tu už raději nevolejte!
Milena Varadínková

Nova nám představila první Volejte "řediteli" poté, co její majitelé podlehli politickému tlaku vlády a ředitele se zbavili. Zatímco Železný dokázal svojí "one man show" naplnit vymezený čas a ještě se do něj zpravidla nestačil ani vejít ("další dotazy odpovím příště"), tak nový pořad Volejte Novu působil spíš dojmem, že Nova má velký problém ten vymezený čas vůbec něčím naplnit. Vypomohli si sice předtočenými (a důkladně natahovanými) reportážemi a každý z několika málo dotazů diváků odvysílali celý i s "balastem": moderátor nasadí sluchátka - dobrý den, já jsem XY a chtěl bych se zeptat na - .... - děkuji za odpověď - nashledanou - moderátor sundá sluchátka. Ale stejně měl divák pocit jakési "umělosti" a nedostatečné "naplněnosti" pořadu. Železný totiž stihl za stejný čas odpovědět mnohem více divákům na dotazy nejroztodivnější, od aktuální společensko-politické situace přes účesy moderátorek až po zkrásnění Ošklivky Betty. Zuna se pro jistotu žádné vlastní myšlenky nedopustil a raději vsadil na reportáž "zamýšlející se" nad tím, zda opravdu někde na světě existují příšery typu King Kong. S takovým tématem se totiž nedá klopýtnout, protože je určitě dostatečně politicky sterilní, aby se vláda nepohoršila a nedala pokyn svým kamarádům z RRTV k odnětí licence.

Jestliže Nova do prvního "Volejte Novu" nasadila své moderátorské eso a sympatického vítěze diváckých anket Zunu, dá se očekávat, že s jinými moderátory už to ani lepší nebude. I dva dobré nové nápady: tipovací soutěž, jaký bude "koláč" u vybraného pořadu, a lákání diváků do Milionáře tím, že se relativně lehká otázka prezentuje jako "desetimiliónová", by Železný určitě dokázal divákům prodat a "okecat" o třídu lépe. Jisté je, že svým "Volejte řediteli" dokázal upoutat mnohem větší množinu diváků, ať už to byli ti, kdo s ním souhlasili, nebo naopak ti, kdo s ním nesouhlasili, nebo ti, které zajímaly jen informace typu "co nového na Nově" nebo jestli se bude nebo nebude opakovat nějaký film či seriál. Nové, myšlenkyprosté "Volejte Novu" ale upoutá pouze poslední jmenovanou skupinu, ti ostatní ztratí důvod si televizi k sobotnímu obědu zapnout. V tomto smyslu to tedy byl od komerční televize, jejíž alfou a omegou by měla být především sledovanost, spíš nelogický sebevražedný krok.

Proč ale bylo nutné Železného vyhodit a co vlastně bylo na tom jeho původním pořadu tak závadného? Že tam Železný věnoval několik minut dotazům ke společenskému dění? Ale proč by vlastně nesměl tímto způsobem prezentovat své názory? Vždyť se nedopouštěl hanobení rasy, národa ani přesvědčení, ba právě naopak! Navíc to byly názory, jejichž subjektivita byla explicitně přiznaná, rozhodně nebyly vydávané za nějakou "objektivní pravdu". Nikdy u toho přece nechyběl titulek: "Tento pořad vyjadřuje názory CET21". Platí vůbec svoboda slova i pro Železného? Pokud se to někomu zdálo málo vyvážené, tak mnohem hůře si přece počínají veřejnoprávní média, která rovněž prezentují velmi jednostranné názory a ještě je ukrývají pod nejrůznější "objektivní" žánry jako je zpravodajství a publicistika. V době televizní vzpoury cpali vzbouřenci své jednostranné názory na televizní obrazovku dokonce i do úvodních slov před jednotlivými uváděnými filmy. A žádný titulek o tom, že jde o něčí jednostranný subjektivní názor, tam nedali. A vida: jednoho z těch vzbouřenců vládou dosazení členové Rady ČT dokonce nedávno udělali ředitelem veřejnoprávní televize. Tak proč by potom Železný nemohl zůstat ředitelem komerční Novy a dál vysílat své "Volejte řediteli"?

Odpověď je jednoduchá: Zatímco politici této vládní koalice a televizní vzbouřenci spolu vzájemně sympatizovali a s trochou nadsázky se dá říci, že tato koalice byla tehdy přímo "počata" ve spacáku v televizním velíně ( důkaz přímo od zdroje z ČSSD je tady), tak Nova (aspoň donedávna) byla na vládě skutečně nezávislá a co hůř, dovolila si vládu docela "nadrzle" kritizovat! Tudíž tato vláda udělala všechno proto, aby si na Novu došlápla! Včetně obětování 10 miliard z našich kapes v arbitráži, jejíž neregulernost už přiznal dokonce i současný ministr financí! Navíc s podvrženým důkazem předloženým českou stranou(!) ve prospěch pana Laudera, přičemž dodnes není známo, který úředník a proč ten důkaz podvrhl, a kupodivu to nikomu z vlády příliš nevadí. Prohrané miliardy pak poskytly záminku pro odvolání RRTV, potom následovalo obsazení RRTV kamarády, co spolu (a s vládou) mluví (a to nepříliš demokratickou, protože nikoliv tajnou volbou), a potom už bylo "zkrocení zlé Novy" velmi jednoduché.

Nicméně, majitelé Novy udělali obrovskou chybu, když se pod politickým nátlakem vlády zbavili Železného. Nevykoupili si tím pro sebe klid od pronásledovatelů, pouze dali najevo svoji slabost. A když lovící smečka vycítí u své potenciální kořisti slabost, štvanice se jenom vystupňuje. Navíc dnešní majitelé Novy zřejmě neznají šachy. Vždyť kdo v šachové partii obětuje krále, ten nakonec dostane mat.

Novu už tedy nevolejme. Co smíme a nesmíme vidět na televizní obrazovce dnes, 14 let po sametové revoluci, o tom už přece opět rozhoduje vláda.

8.9.2003


Další články tohoto autora:
Milena Varadínková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku