Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 10.9.2003
Svátek má Irma
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Česká družina (1914-1916)
 >ČESKÉ AEROLINIE: Nemastná neslaná připomínka výročí
 >LIDŠTINY: Fotit je tak snadné, ale pozor na gorily! aneb Lidi, proč jste ovce?
 >MROŽOVINY: Zdraví za peníze koupíš
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem kupoval sušák na prádlo
 >PSÍ PŘÍHODY: Mezi Skyllou a Charybdou
 >POLEMIKA: Aston a Mrož aneb Přeshubné na budku
 >POLITIKA: Strana sebevrahů
 >ŽIVOT: Predestinace podplukovníka Mejčka
 >ZBRANĚ: Návrat starých časů aneb hrozí nám nové kolo jaderného zbrojení?
 >TIMOR: O genocidě se nemluví!
 >EKONOMIKA: Deflace vyvolá diskuzi o úrocích
 >Rude Guerilla – Děti města
 >PENÍZE: Fond pojištění vkladů čekají změny
 >INFO: Nušlova cena za rok 2003

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
10.9. PENÍZE: Fond pojištění vkladů čekají změny
Kristýna Havligerová, www.penize.cz

Fond pojištění vkladů vznikl kvůli potřebě vyplácet postižené klienty v době, kdy začaly krachovat první banky. "Vznikal ale hekticky pod tlakem událostí," říká předseda správní rady fondu Josef Tauber. "Legislativa z té doby, do které se promítla nouzová situace, platí dodnes. Před rokem jsme vstoupili do Mezinárodní asociace pojistitelů vkladů, a tak jsme získali nové zkušenosti ze zahraničí. Ty jsme se snažili přizpůsobit českým podmínkám a došlo nám, že ne všechno bylo založeno dobře," dodává.

Koho fond vyplatí

Na vyplacení náhrady mají nárok vlastníci vkladů bank a stavebních spořitelen, které nemohly dostát svým závazkům. Pojištěny jsou pohledávnky z vkladů včetně úroků vedené v české nebo cizí měně fyzických osob na jméno, příjmení, adresu a datum narození nebo rodné číslo vkladatele, popřípadě identifikační číslo. Pojištěny jsou i vklady právnických osob. Náhrada vkladateli se poskytuje ve výši 90% vkladu, maximálně do výše 25 000 euro pro jednu osobu u jedné banky.

Fond peníze vyplácí z prostředků, které mu odvádějí české banky. Roční příspěvek se během posledních let snižoval. "Banky platí 0,1% z pojištěných vkladů, to třeba pro velké banky znamená v řádech 6 milionů korun každý rok," říká Josef Tauber. "Příspěvek se zdvojnásobuje, když přijde těžký případ, jako byl například pád Union banky. To už pro banky znamená příspěvek půl miliardy korun ročně," dodává. V příštím roce tak budou banky fondu odvádět 0,2 % z pojištěných vkladů.

Co připravuje Fond pojištění vkladů

Fond pojištění vkladů poskytuje náhrady vlastníkům vkladů zkrachovalých bank a stavebních spořitelen. Členové správní rady fondu chtějí několik změn v legislativě. Jde jim hlavně o větší přísun informací z bankovního sektoru o průběžném dění v bankách. "Jsme už v zásadě hotovi, ještě musíme vyřešit několik dílčích otázek, které probíráme s bankovní asociací," uvádí předseda správní rady Josef Tauber. "Věřím ale, že na podzim bychom mohli náš návrh předložit."

Co se změní

To, co chtějí členové správní rady změnit, není způsob vyplácení vkladů nebo snad více pravomocí. Jde jim hlavně o větší přísun informací o situaci v bankách. Problém je totiž v tom, že o problémech peněžního ústavu se fond dozví až ve chvíli, kdy banka zkrachuje. "V zákonné úpravě je jediný moment, který dává někomu povinnost s námi komunikovat," vysvětluje Josef Tauber. "Guvernér České národní banky musí napsat fondu tehdy, když banka není schopna dostát svým závazkům. Pak teprve může fond vyvíjet svoji činnost."

Nebylo by ale dobré, kdyby fond věděl o problémech banky už dříve? "Chceme větší přístup k informacím dění na trhu a včas tak získat signály o tom, že se banka dostala do hospodářských potíží. Na případnou krizi tak chceme být včas připraveni," konstatuje předseda správní rady.

Inspirace ze zahraničí

Podobné instituce samozřejmě fungují i za hranicemi. Obecně existují tři stupně pojištění vkladů. Jedním jsou takzvané fondy ex ante, což je případ České republiky, kdy fond střádá a ve chvíli krize disponuje určitými prostředky. "Před krachem Union banky měl fond 10 miliard, což už je podstatná suma, která by mohla pokrýt pád menší banky, aniž by si fond musel někde půjčovat," uvádí předseda Tauber. Naproti tomu v některých zemích, jako je například Německo, Slovensko či Maďarsko, mají takzvané fondy ex post. To jsou fondy, kterým banky nepřispívají v průběhu roku, ale když vznikne problém, finančně pomohou. Třetí stupeň kombinuje oba předešlé způsoby.

Myslíte si, že by měl mít Fond pojištění vkladů více pravomocí? Jakých? Jak lze podle vás předejít krachu bankovního domu? Důvěřujete vaší peněžní instituci? Podělte se s námi o své názory!
Další články tohoto autora:
Kristýna Havligerová www.penize.cz

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku