Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 11.9.2003
Svátek má Denisa
  Výběr z vydání
 >POLEMIKA: Kuchařka pro aktivisty
 >TÉMA: Je terorismus největší hrozbou?
 >ZE ŽIVOTA: Pohled z druhé strany aneb koruna padesát
 >EKONOMIKA: Královna Beatrix je těhotná!!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Veselé študýrování
 >PSÍ PŘÍHODY: Procházka s hodným psem
 >MÉDIA: Informace o islámu - emoce nebo analýza?
 >GLOSA: Vím, kde Usáma bin Ládin bere prachy, aneb vsadili jste si taky?
 >MÉDIA: Prodloužené české digitální léto.
 >FEJETON: Neuvěřitelné odhalení izraelské tajné služby
 >POSTŘEH: O stereoprohlížečkách
 >FOTOGRAFIE: Šedesát zastavení léta (výstava Bohdana Holomíčka)
 >REAKCE: Carrefour, budka a soukromé bezpečnostní služby
 >PENÍZE: Bonus, který nechcete
 >FEJETON: Bojovnice

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
11.9. EKONOMIKA: Královna Beatrix je těhotná!!
Václav Vlk

Noviny, zvláště ty bulvární, mají svoji vlastní logiku. Čteme-li je a jsme-li soudní, můžeme se dokonce občas pobavit. Protože pod titulkem, kterým jsem nadepsal článek, bývá už menším písmem napsáno "Siehe seite 7!" kde titulek pokračuje slovy "myslí si dvorní astrolog". U Bildu a Kronenn je to jasné. Méně už je to jasné u českých, tzv. seriozních, novin.
To, že v každé době a v každých novinách lze nalézt neuvěřitelné množství pitomostí a blábolů, se ví od té doby, co byly noviny vynalezeny. Proto byl již brzo rozdělen tisk na takzvaně "seriozní" a bulvární.

V poslední době se to však nějak začíná plést. Zdánlivě seriozní noviny často uveřejňují nad články titulky, které někdy nemají s obsahem článku nic společného anebo mu dokonce protiřečí. Nemluvě o tom, že obsah sám bývá, mírně řečeno, neseriozní. Zvláště si dávají naši novináři záležet na článcích o ekonomice a podnikání. Pomiňme to, že každý grázl, který si opatřil živnostenský list a pak utloukl souseda cihlou anebo vykradl banku je v tisku vždy označen jako "podnikatel" (nikdy jako číšník, levoruký zedník, nevyučený povaleč atd.).

Ovšem i v běžných článcích o ekonomice, kde se nevyhrožuje vraždícími podnikateli a "nedozírnými následky" našeho vývoje po roce 1989, lze nalézt neuvěřitelné věci.

Naposledy mne takto zaujal článek jisté Michaely Rulíškové v LN dne 9.9.2003 pod titulkem "100krát opakovaná lež" a s podtitulkem "Česká ekonomika neustále zpomaluje". Po přečtení článku zjistíte, že se jedná vlastně o slohové cvičení vzniklé na základě nových výsledků sčítání ČSÚ a slov jeho místopředsedy J. Křováka. A že nejde o žádné zpomalování, ale že podle statistiků se zpomaluje růst, což je něco naprosto jiného. A navíc silně diskutabilního, vzhledem k tomu, že EU a EUROSTAT ještě dodnes neumí ve statistice udělat rozdíl například mezi výrobou černobílého televizoru, na který se daly chytit hlavně "duchy", a výrobou hi-fi barevné TV, která je dnes často levnější než byl příšerný kolorovaný sovětský jakoby-barevný televizní přijímač. Například v tomto případě vychází euro- i našim statistikům to, že vlastně vyrábíme méně a méně TV, protože je prodáváme za méně a méně peněz. A u jednoho půllitru piva pouhým přepočtem na Eura "vyrobí" statistici tvrzení, že když se u nás prodává - "realizuje" - pivo za 0,40 Eura a v Německu za 4,5 Eura, že naše produktivita je strááášně malá. Kouzla statistiky. Však W. Churchill říkal naprosto oprávněně, že věří pouze té statistice, kterou si sám zfalšoval.

Dryáčnický titulek článku v LN - který, jak pod ním psáno, vyjadřuje stanovisko listu - navíc poněkud nesouhlasí s tím, co se v článku píše. Ostatně ten článek vyznívá tak, že by ho mohl napsat neblahé paměti některý z "ekonomických komentátorů" Rudého práva, objasňujíc pracujícímu lidu, proč kapitalismus vždycky zaostává. Bylo by zbytečné rozebírat množství nesmyslů v článku obsažených, mne upoutal jeden, který, jak se zdá, se stal jakýmsi evergrýnem naší žurnalistiky. Posuďte sami, cituji prohlášení autorky o naší ekonomice: "…Investice stagnují…….A výroba? Pouze na sklad!…"

Dotyčná autorka a s ní i redakce, když se hrdě hlásí k tomu, že článek vyjadřuje stanovisko listu, vychází při hodnocení věcí zřejmě z hluboce osvojených "základů politické ekonomie" jak se učívala na Večerních universitách marxismu leninismu.

V okamžiku, kdy je ČR podle statistik EU a renomovaných bank v investicích daleko vpředu mezi všemi postkomunistickými zeměmi a kdy byly zahraniční investice v roce 2002 u nás vůbec nejvyšší, jde nikoliv o tvrzení "odvážné" ale o naprostý blábol. (A to tedy rozhodně nejsem fanda sociální demokracie!) Pouhým čtením agenturních zpráv a statistických ročenek by soudružka Rulíšková zjistila, že je u nás v plném proudu realizace obrovského množství investic - Toyota-PSA v Kolíně, mexická investice u Mostu, Japonci v Hradci, Plzni a jinde, a další investoři sem směřují. Viz DHL, která hlásí přeložení centrály do ČR, obchodní řetězce, které nejen že u nás staví velkosklady (Kaufland) pro celou střední Evropu, ale hlásí, že s rozšířením EU budou do tendrů a výběrových řízení pro dodávky do svých prodejen do Polska, Slovenska, Maďarska, Slovinska a také na Ukrajinu a dále zvát i české potravinářské a další firmy atd.atd.!

Samotná projížďka po vlastech českých - místo dřepění v redakci a cucání "informací" z prstu - by mohla redaktorům píšícím ekonomické komentáře objasnit skutečnost, že se u nás staví na "zelené louce" naprosto nevídané množství nových závodů. Pokud by redaktoři snad sami nevěděli kam jet, doporučuji průmyslové zóny kolem Plzně, Brna, Hradce Králové, Pardubic, ale i malého Klášterce nad Ohří, dále Mostu, Chomutova, kolem dálnice na Plzeň, kolem výjezdu D1 z Prahy na Brno atd.

Jak sami novináři říkají, "třešničkou na dortu" je autorčino tvrzení, že se v ČR vyrábí "na sklad". To je neuvěřitelná ukázka naprosté neznalosti skutečného ekonomického prostředí v ČR. Soudružka novinářka si asi nevšimla, že "úvěry na trvale obrátkové zásoby" byly zrušeny už v roce 1990. Také je pro ni (a bohužel nejen pro ni) zřejmě tajemnou novinkou, skutečnost - což se v marxistické politické ekonomii prostě neučí - že každou výrobu musí někdo financovat. A tím někým že jsou většinou banky. A že banky v ČR rozhodně nebudou nikomu financovat "výrobu na sklad". Ostatně jeden z důvodů, proč se nemůžeme prosadit v Iráku a neprosadili jsme se v Kuvajtu, je skutečnost, že banky v ČR prostě neprofinancují nic, co by se jim ihned - vážení novináři, zdůrazňuji, ihned - nevrátilo. Úroky půjčených peněz jsou navíc tak vysoké, že představa, že by nějaká firma - možná mimo strategického AERA - vyráběla na sklad a po krátké době nezkrachovala, je z říše ekonomických halucinací. Že tyto věci nevědí naši odboráři, někteří socialističtí ministři a mnoho levicových poslanců, je prostě tak. Novináři by to však vědět měli.

Ukazuje-li statistika, že se u nás "vyrábí na sklad", měl by se ekonomicky vzdělaný novinář zeptat statistiků, jak je tento zázrak možný. A nejedná-li se náhodou opět o ptákovinu typu "zapomenutého" zaúčtování dvou Boeingů jako v minulosti, případně dodnes nikým nevysvětleného zázraku, kdy se podle statistiků u nás loni objevily tuny zlata, které jsme nedovezli, nevytěžili a které se tady prostě - zřejmě ve stylu Davida Copperfielda - vynořily jen tak z luftu. Abychom je mohli, podle statistiků, obratem exportovat. Protože se v tomto případě nenašel novinář tak pitomý, aby šel hledat tajný důl na zlato v Posázaví anebo na Šumavě, v kterém se ty tuny mohly eventuelně vytěžit. Tam totiž zlato skutečně je. Zato tvrzení, že se vyrábí "na sklad", ačkoli jde o ptákovinu stejného řádu, to opakuje kdejaký novinář jak papoušek ara. Ten taky neví o čem mluví.

P.S. - Jo, a kdyby dotyčná novinářka skutečně věděla jak to zařídit, aby někdo financoval nějakou výrobu "na sklad", ať se raději v zájmu vlastní bezpečnosti urychleně ukryje. Zájemci o kontakt na finančníky ochotné financovat nějakou výrobu na sklad, třeba jen na krátkou dobu, by ji mohli ušlapat. Jak by se tlačili. Úvěry na výrobu na delší dobu, třeba pro dodávky na Střední východ a do Ruska, hledá kdekdo. Nejsou. Na sklad se u nás nevyrábí. Není za co.
U nás platí základní heslo: Vyrobíš? Ihned prodáš! Neprodáš? Zkrachuješ!
Takže už dva roky opakované tvrzení našich statistiků a novinářů, že se u nás neustále vyrábí na sklad, může být sice zároveň stanoviskem redakce LN, přesto však zůstává nezměrnou ptákovinou.


Další články tohoto autora:
Václav Vlk

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku