Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 11.9.2003
Svátek má Denisa
  Výběr z vydání
 >POLEMIKA: Kuchařka pro aktivisty
 >TÉMA: Je terorismus největší hrozbou?
 >ZE ŽIVOTA: Pohled z druhé strany aneb koruna padesát
 >EKONOMIKA: Královna Beatrix je těhotná!!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Veselé študýrování
 >PSÍ PŘÍHODY: Procházka s hodným psem
 >MÉDIA: Informace o islámu - emoce nebo analýza?
 >GLOSA: Vím, kde Usáma bin Ládin bere prachy, aneb vsadili jste si taky?
 >MÉDIA: Prodloužené české digitální léto.
 >FEJETON: Neuvěřitelné odhalení izraelské tajné služby
 >POSTŘEH: O stereoprohlížečkách
 >FOTOGRAFIE: Šedesát zastavení léta (výstava Bohdana Holomíčka)
 >REAKCE: Carrefour, budka a soukromé bezpečnostní služby
 >PENÍZE: Bonus, který nechcete
 >FEJETON: Bojovnice

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
11.9. MÉDIA: Informace o islámu - emoce nebo analýza?
Jaroslav Teplý

ČTK VERSUS BBC: EMOCIONÁLNI PROPAGANDA VERSUS ANALYZA?

V článku s tímto titulkem porovnává Jan Čulík v BL 8.9. rozdíly ve způsobu informování mezi internetovými stránkami BBC a zprávou ČTK na příkladu nejnovějšího prohlášení teroristů Al Kaidy.

ČTK, zdá se Janu Čulíkovi, podléhá nutkání šířit jednoduchou, bulvárně zabarvenou,
emocionalitou naplněnou propagandu. "Al-Kaida slíbila v nahrávce nové protiamerické útoky" - varuje černobíle ČTK s podtextem: "Bojte se lidé, budou další katastrofy". Snaha o zastrašení lidi emocionální manipulací. Nebo ne?

Dále Jan Čulík pokračuje, že "Zajimavé je také, že citace, jak je uvádí
ČTK, vytvářejí dojem zuřivého, zabedněného šílence; BBC cituje
trochu jinak a v jeji verzi prohlášení nepostrádá určitou míru racionality.
Zpráva BBC je prostě, zdá se mi, férovější a objektivnější... cituje věcné části audiozáznamu a dává podstatně větší prostor "druhé straně", pomíjí emocionální šum a ze zprávy racionálně, uměřeně a s odstupem vybírá, co je podstatné.

Ale ČTK je zjevně nepoučitelná:
Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti a FBI tento týden varovaly, že
USA čelí hrozbě útoku ze strany Al-Kaidy, ktera má nadále Američany na
mušce a dva roky po atentátech na New York a Washington je stále přítomna v
amerických městech.
Takže, lidé, bojte se!! ČTK varuje! Potud ČTK v interpretaci Jana Čulíka.

Ten podtext strašení podle mého názoru ve zprávě není, také v ní nevidím emocionální manipulaci. Ovšem Jan Čulík je respektovaný etablovaný mediální pracovník, kdežto já jsem člověk bez fantasie. Podle mého názoru redakce jednoduše převzala zprávu tak, jak byla. Mimo to já osobně nepotřebuju, aby pro mne někdo přežvykoval fakta a dával jim správnou fazónku. To už tady bylo.

Ale bylo by rozhodně zajímavé, jak by redakce BBC odstranila emociální šum a vybrala to podstatné ze zprávy holandského deníku Metro z 29.srpna pod titulkem : "Z webové stránky islamského fora byly odstraněny texty Jihadu".

...Podle ní odstranili včera po upozornění Metra správci z webové stránky www.benjebangvoormij.nl ostře radikální islamské texty Jihadu. Stálo v nich, že všichni moslimové v Holandsku se musí sjednotit pro svatou válku proti západu. Čtenář dostal tipy, jak se ozbrojit a také lekce v technikách přežití. Nadace "Ben je bang voor mij" byla zaplavena telefonáty znepokojených lidí. "Najednou se zdálo, že se zabýváme teroristickou činností", řekl mluvčí Khalid Kasem. " My jsme právě spolek, který chce sblížit různé kultury a náboženství a nabízíme k tomu několik diskusních platform na internetu. Muž, který tyto texty do webové stránky vložil, to dělá častěji na (jiných) webových stránkách a my se pokoušíme zjistit jeho ip-adresu."

Kupodivu hodlají správci webowé stránky myšlenky onoho muže (jménem Abou) znovu rychle vrátit na web. "Hodně lidí na ně reagovalo, často velmi kriticky a to se také musí osvětlit." Návštěvníci webové stránky, kteří zmeškali první kurs, budou tedy mít možnost doplnit si chybějící znalosti pro svatou válku. Ostatně "Ben je bang voor mij" přeloženo do češtiny znamená "Bojíš se mě", což je dosti svérázný, ale případný název pro muslimskou organisaci usilující o sbližování kultur.

Profesor Smalhout citoval 23.srpna několik výroků vzdělaných lidí islamského vyznání.

Iránský právník Afshin Ellian, pracující na universitě v Amsterdamu, napsal 30.11.2002 v NRC Handelsbladu, že "naše (rozuměj holandská - J.T.) společnost se podobá vězení s vlastními allochtonními (cizími, resp. příslušníky etnických menšin) dozorci, sociálními pomocníky a náboženstvím". A "kmotry" (godfathers) všech allochtonů jsou levicové politické strany D66, Zelená levice (Groen Links) a Strana práce (PvdA).

Islamský spisovatel Hafid Bouazza, který přišel do Holandska ve věku 7 let, napsal ve stejném deníku 20.února 2002, že Holandsko je slepé vůči islamskému extremismu, který uplatňuje svůj vliv na všech islamských školách. Holandsko je podle něho naivní a hloupé.

Alžírský profesor historie islamu, Mohammed Arkoun, vyčítal Holandsku 27. října 2001 příliš liberální postoj k muslimům. V muslimském Holandsku chybí jakýkoliv intelektuální vývoj, takže se islamu zneužívá.

Já sám jsem se v neděli po poledni díval několik desítek vteřin na vysílání pro muslimy v holandské televisi a stačil jsme se dozvědět od přívětivě se usmívajícího muže v Dearbornu (USA), že si tam muslimové dokázali udržet svou kulturu i IDEOLOGII. Co tou ideologií mínil, neřekl.

Takže, abychom se vrátili k BBC. Někdo by jí měl naznačit, že válka islamu se západem už začala, toho si už taková ctihodná stanice měla všimnout. Aby západ toto nebezpečí mohl ustát jako nedávno komunismus, vyžaduje to od evropských států zcela jiný postoj, jak např. ukázaly citované názory vzdělaných muslimů, kteří nezakrněli na úrovni osmého století. Ukolébávání veřejnosti je vrcholně nebezpečné.

10.09.2004
Další články tohoto autora:
Jaroslav Teplý

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku