Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 11.9.2003
Svátek má Denisa
  Výběr z vydání
 >POLEMIKA: Kuchařka pro aktivisty
 >TÉMA: Je terorismus největší hrozbou?
 >ZE ŽIVOTA: Pohled z druhé strany aneb koruna padesát
 >EKONOMIKA: Královna Beatrix je těhotná!!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Veselé študýrování
 >PSÍ PŘÍHODY: Procházka s hodným psem
 >MÉDIA: Informace o islámu - emoce nebo analýza?
 >GLOSA: Vím, kde Usáma bin Ládin bere prachy, aneb vsadili jste si taky?
 >MÉDIA: Prodloužené české digitální léto.
 >FEJETON: Neuvěřitelné odhalení izraelské tajné služby
 >POSTŘEH: O stereoprohlížečkách
 >FOTOGRAFIE: Šedesát zastavení léta (výstava Bohdana Holomíčka)
 >REAKCE: Carrefour, budka a soukromé bezpečnostní služby
 >PENÍZE: Bonus, který nechcete
 >FEJETON: Bojovnice

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
11.9. Svět je horší místo
(eff)

"Probudili jsme spícího obra," podotkl japonský admirál Isoroku Jamamoto, když se mu podařilo v roce 1941 zaskočit Američany nenadálým leteckým útokem na Pearl Harbour. Konflikt symbolizovaný a hlavně vizualizovaný barbarským útokem z 11. září 2001 také znamená urychlení dějinných posunů. Válka s terorismem má ovšem jiný charakter než klasická válka soupeřících mocností. Posuny jsou tudíž méně viditelné a nápadné.

Na mezinárodní scéně je nejzřetelněji vidět rostoucí osamělost Spojených států. Ta zřejmě bude sílit a potrvá až do té doby, až dojde k nějaké zásadní krizi a zbabělé evropské vlády budou - jako už tolikrát - škemrat ve Washingtonu o pomoc. O současném stavu izolace Spojených států svědčí i to, že si musejí spojence vymýšlet - i takvého bezvýrazného měkýše jako je Vladimír Špidla pasovaly za alianta!

Ty podstatné posuny se odehrávají v rovině technologické a rovině myšlení. Americký vojenský průmysl je mobilizován. Rodí se koncept kyber-vojáka, jaké jsme znali zatím jen ze seriálu Hvězdné války. Ve zkušební fázi jsou nové stroje na zabíjení, jež nepotřebují lidskou obsluhu. Impulz dostal i vývoj informatických systémů, zejména v oboru rozpoznávání řeči a obrazu. Rodí se orwelliánský svět dohledu a nelze tomu zabránit.

Posuny v myšlení se také projevují více za oceánem než na jeho naší straně. Zatímco v OSN pokračuje hra na to, že všechny státy jsou si mravně rovny, a že útlak, genocida a kanibalisus jsou "vnitřní záležitostí suverénních států", sílí odhodlání enklávy zla označovat, zatlačovat, případně ničit. Jednou takovou enklávou byl Husajnův Irák. Zlo čišící z tohoto státu bylo pravou říčinou úderu proti němu. Zatím se tento koncept ještě špatně přijímá, a v Evropě takřka vůbec ne. Bude třeba dalších "jedenáctých září", aby i Evropa prozřela.

Svět je od 11. září horší místo k životu, než byl před tím. Utužují se dohledací systémy, roste šikana. Zatím každý teroristický socio-politický koncept takto zhoršil svět s trvalými následky - vzpomeňme na nacismus a komunismus. Z evropského úhlu pohledu je budoucnost obzuvlášť chmurná. Evropské státy se budou i nadále chovat vůči terorismu mnichovansky a zároveň budou utužovat dohled nad valstními občany, a výmluvou na "boj proti terorismu" budou tento vlastní terorismus legitimizovat. Je to smutné, pozorovat, jak Evropané opět strkají hlavu do chomoutu, dobrovolně a za pokřiku pokrokových hesel - tentokrát o multikulturní toleranci.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku