Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 12.9.2003
Svátek má Marie
  Výběr z vydání
 >PENÍZE: Špidlův blahobyt
 >SPOLEČNOST: Zkušenosti z Tesca
 >TERORISMUS: Co se od 11. září 2001 nezměnilo
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: No a dnes v noci na ostro budu zombie
 >PSÍ PŘÍHODY: Nadhled poněkud limitovaný
 >POLITIKA: Poletující Tvrdík
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pacient korespondent
 >SPOLEČNOST: Zákaz, ochranka a právo
 >MÉDIA:Potřebuje ČT více procent reklamy?
 >SVĚT: Zajímavé království
 >NÁZOR: Druhý debakl USA v Iráku
 >ÚVAHA: Cesta do pekel
 >9 LP argumentů
 >PENÍZE: Co mají banky pro studenty

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
12.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Pacient korespondent
Jan Kovanic

V úterý jsem se tu hrdinně loučil se čtenářstvem, jda na léčebnou kůru. Jenže kůra se odsouvá z důvodu nedodání všech výsledků testů. Laborka nestíhá. Takže jsem si užil týdne v nadstandardní péči Homolky, další týdny začnou až přespříští pondělí.

Protože jsem ponejvíce čekal na výsledky, odcházel jsem často na propustku. Pan doktor P. byl v nemocnici dýl, než já. Ráno jsem přišel v 9.00, pan doktor byl v už práci. Odcházel jsem odpoledne ve čtyři, pan doktor byl ještě v práci. Na víkend mne pustili - pan doktor sloužil durch. Když jsem ráno přicházel, hlásil jsem se: "Pacient - korespondent hlásí příchod!"

Mám aspoň možnost reagovat na milé komentáře čtenářů. Všem děkuju.

Komentátorovi, který považuje mou poznámku "ale mozek - mozek je v pořádku" za samochválu, která smrdí, vzkazuji: Stynkasi, jedná se o objektivní lékařský nález z magnetické rezonance. Jistěže fyziologických funkcí, nikoli kvality myšlení.

Zkušenosti Ladii z Kalifornie s pilinami a kreditkami předám doktoru P. Problém s usnutím v nukleárním magneticko-rezonančním tunelu je, že přitom pootevřete ústa nebo se leknete při probuzení a škubnete sebou. A musí se frézovat znova. Případně z toho odvozený nápad přikurtovat vyšetřence bych nepovažoval za dobrý.

Pavlo B., protilátky mohou být v krvi desetkrát (mám je jednou, stejně jako 20% populace), ale co se děje v nervovém systému je jiná věc. Vysvětlili mi, že je tento systém tak chráněný, že jeho napadení mohou zjistit až přímo z mozkomíšního moku. Proto se tomu říká "neuroborelióza".

Myschi, vodoléčbu i cvičení jsem ozkusil, ale komunismus mé páteře zatím trvá.

Kosiku, zajímavé je, že se mne na klaustrofobii ptali až PO strčení do MR roury. Zkuste se nechat vyšetřit na těch Vinohradech - podle Sary tam klaustrofobiky cpou jen v narkóze.

Saro, špunty do uší dávají na MRI podle kolegů pacientů až odnedávna. Dřív to bylo bez špuntů.

Pane Geronte, až budu chtít napsat naštvaný článek, poznáte to nejen "mezi řádky". Jsem pacoš, ale vím, že za to, že nejsem úplně zdráv "nemůže" ani lékař, ani já. Může za to ta svině klíšťák. Moje nepozornost, se kterou jsem se jím nechal "uštknout" není vinou, stejně jako není vinou doktorů lékařů, že se na různá vyšetření a jejich vyhodnocení čeká. Na Homolce je to dobrý - mají dokonce roury dvě! Softvér mého mozku poznáte na příštích článcích. Alespoň mám na co svést své dlouhodobé výpadky krátkodobé paměti a zaměňování slov.

Viz p(e)acemaker. Už jsem zase chytřejší, hh a Pavle z Kanady. Kardiostimulátor je pacemaker a když se něco zpětně opatří předcházejícím datem, tak je to antedatování, ne antidatování. Díky komentátorům zvyšuji své vzdělání. (Škoda, že nemohou slyšet výkřiky diváků někteří televizní brzdiči!:).

Zlepšovák nmr pro ukrácení doby, strávené v nukleárněmagnetické rezonanční rouře ("tady pacienti davaji prednost popularni nebo klasicke hudbe. Fajnsmekri mohou sledovat i video pomoci specialnich bryli, ale v bezne klinicke praxi se nepouzivaji") raději na Homolce neprozradím: Mohli by z jednoho tunelu udělat "nadstandart" a pak by se čekalo ještě dýl.

Marina psala: "Příští tisíciletí tu rezonanční troubu vylepší natolik, že se bude míti ku její zmodernizované příští podobě jako se má vrbová píšťalka třebas ku klarinetu..." Doufám, že ještě toto tisíciletí přinese proti všem klonům boreliozy konečně nějaké očkování. (Přiznávám, že proti encefalitidě očkovaný nejsem. Ale tu nemám!:)

Když jsem se progooglovával prameny, zjistil jsem, že většina chorob je vlastně zanedbaná borelióza a neuroborelióza. Já mám tu výhodu, že o ní vím. Tedy budu přesně vědět asi za týden. A pak se z ní vyléčím.

Ještě jednou děkuju všem, kteří mi popřáli vyzdravení. Také já ho přeju svým kolegům z neurologie:
Policajtovi Vláďovi, kterého klepla mrtvička na psím cvičáku hned po soutěži, ještě než nastartoval auto. Jeho pes "Velkomoravská říše" se lekl výstřelu z pistole - nebude moci plodit policejní psy. Té mnohaměsíční práce, co přišla vniveč!
Panu P., který jezdí na Homolku ze své chalupy na překrásném Kokořínsku snad už desátý rok vždy na podzim, letos halt přišla mrtvička trochu dřív.
Panu D., příbramskému skautovi, který si, ještě než si přišel lehnout na vyšetření s bolavým ramenem, hoblovkou nařízl palec. A divil se, jak jiní šikovní doktoři lékaři umějí sešívat i skrz nehet. Ale zlobí se, že mu teď našli počínající šedý zákal.
Aliajovi, muslimovi, který nepadá na koberečky, ale vepřové nejí. Před rokem při banální havárii auta, kdy neměl zapnutý bezpečnostní pás, narazil hlavou, teď ho začala bolet.
Frantovi, který má silnou cukrovku, srdce nadranc, před deseti lety překonal jednu rakovinu, teď druhou. Den po šesté finální protirakovinné operaci přišla malá mozková příhoda. Měl z nás všech nejvíce optimismu.
Místnímu údržbáři, který u stolku na chodbě pořádal se svými kolegy "pracovní poradu". Tedy nemocnému údržbáři. Homolka má zákazníky i mezi vlastními lidmi.

Kdo z nich byl agent CIA? Ale prosímvás, to se přece neříká. Všichni mí přátelé z domu veselí už jsou doma.

Přeju zdraví všem čtenářům Neviditelného psa.

Nečtenářům taky.

Psáno v Praze na Lužinách dne 11. září 2003

PS: Nemohu přitom nemyslet na to, co se stalo před dvěma lety v NY. Co se dělo v Kosovu. Co se děje v Izraeli. Co se stalo včera ve Švédsku, co se stane zítra kdekoli...


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku