Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 12.9.2003
Svátek má Marie
  Výběr z vydání
 >PENÍZE: Špidlův blahobyt
 >SPOLEČNOST: Zkušenosti z Tesca
 >TERORISMUS: Co se od 11. září 2001 nezměnilo
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: No a dnes v noci na ostro budu zombie
 >PSÍ PŘÍHODY: Nadhled poněkud limitovaný
 >POLITIKA: Poletující Tvrdík
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pacient korespondent
 >SPOLEČNOST: Zákaz, ochranka a právo
 >MÉDIA:Potřebuje ČT více procent reklamy?
 >SVĚT: Zajímavé království
 >NÁZOR: Druhý debakl USA v Iráku
 >ÚVAHA: Cesta do pekel
 >9 LP argumentů
 >PENÍZE: Co mají banky pro studenty

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
12.9. Jak nedostat Čechy do ulic
(nov)

Po fiasku demonstrací proti vládnímu návrhu reformy veřejných financí, když se napřed 19. června 2003 sešlo jenom pár set demonstrantů před Strakovkou, přestože šéf Asociace samostatných odborů Dufek sliboval, že jeho lidé zaplaví Prahu, a po neméně ostudném debaklu Českomoravské konfederace odborových svazů, které se 23. června 2003 podařilo dostat před sídlo vlády necelé 3 tisíce demonstrujících, i když její boss Milan Štěch sliboval desetitisíce, se rozhodly obě odborové ústředny spojit své síly a zítra navést do Prahy zvláštními vlaky a autobusy demonstranty z obou odborových ústředen.

Demonstranti mají v průvodu projít z Letné na Palachovo náměstí, avšak po červnové blamáži jsou si bossové vědomi, že ani společná akce není pojistkou proti nízké účasti. Podle Milana Štěcha odborářské požadavky mají mezi lidmi širokou podporu, avšak občanská angažovanost či statečnost se u nás zatím moc nerozšířila a lidé si stále myslí, že to někdo za ně vybojuje, řekl boss ČMKOS doslova.
Soudím, že si lže do kapsy, neboť důvod, proč Češi na odborářské šéfy kašlou a do ulic nejdou, jsou jiné než zbabělost a konformnost. Koneckonců to není tak dávno, kdy 100 tisíc demonstrantů viděl Václavák. Dostala je tam paní Bobošíková, když vyděsila televizní diváky připomínkou normalizační zelenkovské televize. Šok z ustřižení běžného vysílání a jeho náhrada tím, co dikcí a kompozicí jako by z oka vypadlo televiznímu zpravodajství za bolševika - obava ze zglajchšaltovaného zpravodajství - bylo to, co dostalo Čechy do ulic i přes odpor vládnoucí smluvně opoziční politické garnitury. A nebylo to nic jiného než podle pana Štěcha "neexistující" občanská angažovanost, která posléze přinutila Sněmovnu jednat.

Jenže o takové účasti si mohou pánové Dufek a Štěch nechat jenom zdát. A důvodem není žádný nedostatek občanské angažovanosti, ale prostý fakt, že, na rozdíl od typicky tuzemského remcání, žádné objektivní důvody, které by Čechy do ulic dostaly, jednoduše neexistují. Stačí si vzít k ruce statistiku. Průměrná mzda v Česku každým rokem roste o více než 10 % a je to konzum domácností, který drží ekonomiku nad vodou. Průměrný Čech si tedy opasek blahobytně povoluje, místo aby si ho musel utahovat kolem kručícího žaludku. Ačkoli nezaměstnanost dosáhla 10 %, jenom Bůh ví (bohužel, nikoli žádný vládní úřad), pro kolik z těch 550 tisíc nezaměstnaných je snadno získatelná podpora jenom slušným kapesným k černým výdělkům. Proč tedy demonstrovat a stávkovat?!

Nikoli zbabělá, ale střízlivá a racionálně uvažující česká veřejnost si je také vědoma neupřímnosti odborářských argumentů. Nikoli nejchudší a námezdně pracující, ale živnostníci a drobní podnikatelé budou ti, na něž nejtíživěji dolehne reformní břemeno a odborům nejde o nic jiného než i o přesun zbytku na jejich záda.
Také je zajímavé, že odbory sice protestují proti reformě, ale novelu o DPH a o zdražení alkoholu, tabákových výrobků a benzínu spolkly jako malinu. Již schválené zdražení komunikačních služeb a chystané zvýšení DPH u služeb komunálních, které opravdu postihne každého, odbory zřejmě nepálí. A když si navíc uvědomíme, že šéf ČMKOS není jen řadovým členem, ale nikoli bezvýznamným politikem vládnoucí sociální demokracie, která reformu navrhla!, nemůže se člověk ubránit myšlence, že i zítřejší demonstrace je jen divadýlkem v režii jedné z frakcí uvnitř ČSSD. A pokud vezmeme v potaz, že požadavky odborářů se téměř slovo od slova kryjí s původním návrhem reformy, jenž ČSSD nutila koaličním partnerům, není od věci kalkulovat i s možností, že s pomocí KSČM má být Sněmovnou protlačen původní socdemácký návrh. Každopádně ani tato hra, ani válka mezi Zemanovýmí sirotky a panskou jednotou špidlovců a grossovců českého občana, mohoucího za současné deflace stále více utrácet, do ulic nedostane.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku