Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 17.9.2003
Svátek má Naděžda




  Výběr z vydání
 >VĚDA: Stručná historie téměř všeho
 >POLITIKA: Řeči a bubliny.
 >MROŽOVINY: V břiše Prahy
 >ŽIVOT: Včera, třetí kilomet dálnice, půl sedmé, pes ve vozovce, tísňová linka na to kašle.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak to můžeš vědět?
 >PSÍ PŘÍHODY: Osud kovového zábradlí pokračuje
 >POLITIKA: Zamyšlení nad panem Kavanem
 >FEJETON: Dojmy jedné pražské soboty
 >KNIHA: Zabaleno v lejnech
 >EKONOMIKA: Za oslabením koruny stojí politická nejistota
 >GLOSA: Stoupá se vzhůru, až 11m za minutu.
 >MÉDIA: Tři laické úvahy o zahájení vysílání pozemní digitální TV
 >PENÍZE: Cesta do Evropy zarúbaná
 >POSTŘEH: O sublimaci
 >CHTIP: Pár božských

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
17.9. PENÍZE: Cesta do Evropy zarúbaná
Petr Fejtek, www.penize.cz

Neradostným tříletým obdobím se zdravou kůží neprošli ani mnohem trénovanější a zkušenější američtí či britští investoři, není tedy divu, že zejména obliba akciových fondů u kontinentálních Evropanů značně kolísala. Podíl investic do akciových a balancovaných fondů klesl za tyto tři roky o čtvrtinu (z téměř 60 % na 45 %) a v samotných akciových fondech dokonce o třetinu (z 45 % až na 30 %). V balancovaných tedy korigoval jen ze 17 na 14 %. Celkový majetek uložený ve fondech se za toto tříleté období prakticky nezměnil, v nejhorších dobách roku 2001 byl však o téměř 10 % nižší. Tato čísla ovšem obsahují vliv až 50% propadu cen akcií, což poznamenalo zejména akciové fondy: z více než 1 600 miliard eur klesl jejich kapitál k 31. březnu letošního roku na pouhých 885 miliard eur.

Útěk do fix income

Co je FEFSI

Federace evropských investičních fondů a společností sídlící v Bruselu. Jejími členy jsou i ČR, Maďarsko a Polsko. Před několika dny vydala čtvrtletní statistickou zprávu "Trends in the European Investment Fund Industry", kterou lze kompletní najít na internetové adrese www.fefsi.org.

Tento "úbytek" do značné míry nahradily nově investované peníze, které – ze zcela pochopitelných příčin – mířily do fondů dluhopisových a peněžního trhu. V nich se majetek za tyto tři roky zvýšil bezmála o polovinu (z 808 na 1032 mld. eur v dluhopisových a z 401 na 674 mld. eur) a změnila se tedy i celková struktura investic na stávající rozložení. Přesněji tedy můžeme sledovat dynamiku investic i odkupů v jednotlivých kategoriích fondů na grafu č. 1, který zobrazuje tzv. čisté prodeje (=prodej minus odkup).

A poslední trendy? Letošní rok již vypadá mnohem klidněji, i když v prvním čtvrtletí akciové trhy ještě (znovu) zažívaly korekci, zatímco dluhopisové trhy jódlovaly labutí píseň své výnosové extáze. Jen za první pololetí zvýšili Evropané investice do fondů o 6 % (o téměř 200 miliard eur na 3,5 bilionu eur). Není asi překvapením, že největší čisté prodeje zaznamenaly dluhopisové fondy +66 mld. eur, zatímco do fondů peněžního trhu přišlo +28 mld. eur: z toho v prvním čtvrtletí +23 a ve druhém jen +5 mld. Tento kvartální rozdíl je zajímavý zejména při pohledu na akciové fondy, kde je poměr čtvrtletí obrácený. Těch se totiž prodalo za celé pololetí jen necelých +5 miliard eur, ale dobré výkony akciových trhů přilákaly jen za druhé čtvrtletí přes +13 mld. eur (to samozřejmě znamená, že za první čtvrtletí byly prodeje o 8 miliard záporné). Peněžní trh tedy slouží do značné míry jen jako parkoviště, ze kterého se hned s lepší náladou běží do akcií.

Druhé čtvrtletí přehledně
Změna

Peněžní trh

+5 %

Dluhopisy

+33 %

Balancované

- 2 %

Akciové

13 %

Zdroj: Peníze.CZ


Asi nejzajímavější bude sledovat dynamiku jednotlivých typů fondů v delším časovém období: krásně je vidět "zděšení" ve 3. čtvrtletí 2001 i "čekárnu" od loňského podzimu až do letošního jara.

Druhý obrázek ukazuje závislost tempa změny majetku akciovch fondů v souvislosti s vývojem evropského akciového trhu. Vidíme, že akciové fondy se i ve vyspělých zemích prodávají v silné závislosti na sentimentu trhu: jakmile trh klesá, čisté prodeje padají do záporných hodnot (převažujících odkupů), ale když trh roste, hned se peníze do fondů jen sypou.

A nakonec jedno "perspektivní" číslo: 150 miliard korun v našich fondech tvoří právě 0,1 % majetku evropských fondů. O něco lépe je na tom Maďarsko téměř dvojnásobkem se může pochlubit Polsko. A jestliže každý průměrný Evropan má ve fondech 300 000 korun, u nás tam máme v průměru jen 15 000 korun.
Investorskou budoucnost tedy máme dozajista před sebou, protože jde o pouhou dvacetinu evropské úrovně. Pro porovnání oba koláče struktury: první pečeme my, druhý evropští investoři.


Porovnání struktury majetku ve fondech v ČR a v Evropě



Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Myslíte, že evropští investoři opět zvýší podíl v akciových fondech? A myslíte, že i u nás nejde jen o momentální výkyv zájmu o akcie, ale o dlouhodobější trend? Podělte se s námi o své názory!




Další články tohoto autora:
Petr Fejtek www.penize.cz

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku