Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 13.9.2003
Svátek má Lubor
  Výběr z vydání
 >STORY:Francie pohřbila své mrtvé, ke kterým se nikdo nehlásil
 >REAKCE: (mediální) Vřískot 2
 >NÁZOR: Pan Hitler by z nás měl radost (díl 2)
 >MOBY DICK: Je lepší být identifikován, než infikován
 >GLOSA: Předčasná úmrtí znovu na obrazovce
 >CHTIP: Pravda o našem vstupu do Unie
 >PENÍZE: Špidlův blahobyt
 >SPOLEČNOST: Zkušenosti z Tesca
 >TERORISMUS: Co se od 11. září 2001 nezměnilo
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: No a dnes v noci na ostro budu zombie
 >PSÍ PŘÍHODY: Nadhled poněkud limitovaný
 >POLITIKA: Poletující Tvrdík
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pacient korespondent
 >SPOLEČNOST: Zákaz, ochranka a právo

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
13.9. LIDŠTINY: Nejsou už na světě hrdinové?
JITA Splítková

Švédská ministryně zahraničí Anna Lindhová byla výjimečná žena, je smutné, že vzhledem k událostem musím psát: byla.
Ve středu odpoledne tuto nejoblíbenější švédskou političku těžce zranil neznámý útočník a to přímo ve stockholmském obchodním domě. Ve čtvrtek ráno četným bodným a řezným zraněním podlehla. Její vražda se spojuje s kampaní o referendu k přistoupení Švédska k evropské měně (ministryně byla pro).
Mnoho let se pohybovala ve vysoké politice a přesto nechodila (ve Švédsku to není zvykem) s ochrankou a dokonce si i normálně sama nakupovala… až do středy. Svět přišel o inteligentní, sympatickou ženu - političku. "Muselo k této tragédii dojít?" Ptá se mnoho lidí. "Proč jen nechodila s ochrankou a nebyla opatrnější?"
Opatrná jistě byla a ve Švédsku má ochranku jen premiér a král, je to tam bráno jako vyjádření, že přeci jen ve společnosti není tolik rovných a rovnějších… Snad i po této tragédii to aspoň tady budou dodržovat a nepodlehnou hysterii omezování svobody, jako třeba Amerika.
Podle všeho si Švédsko svobodu a vysokou občanskou rovnost podrží, nepřistoupilo k jejich okleštění ani když byl v roce 1986 zavražděn švédský ministerský předseda Olof Palme.
Místo jeho napadení leží jen kousek od nároží třídy Sveavägen, kde byla zavražděna Anna Lindhová. Jeho vrah se dodnes nenašel. Jak to bude s vrahem ministryně?
Při této smutné události se nabízí otázka: obchodní domy a ochrana jejich zákazníků. Na tomto příkladu je jasně vidět, že obchodní domy nemají nejmenší snahu ani zájem zákazníky jakýmkoli způsobem chránit a jejich gorily jsou pouze na ochranu proti zákazníkům. Kdyby to bylo jinak možná by i ministryně žila, protože ochranka obchoďáku by ihned přiklusala na pomoc a násilník by se našel, protože prostor je přeci sledován kamerami. Nebo to je ve Švédsku jinak a superobchody perzekvují a šmírují lidi pouze u nás? Také musím přemýšlet, proč vraha nikdo aspoň ze zákazníků nezastavil. Byl útok moc rychlý a nečekaný? Nejsou už na světě hrdinové?

JITA Splítková
Futurologie
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku