Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 13.9.2003
Svátek má Lubor
  Výběr z vydání
 >STORY:Francie pohřbila své mrtvé, ke kterým se nikdo nehlásil
 >REAKCE: (mediální) Vřískot 2
 >NÁZOR: Pan Hitler by z nás měl radost (díl 2)
 >MOBY DICK: Je lepší být identifikován, než infikován
 >GLOSA: Předčasná úmrtí znovu na obrazovce
 >CHTIP: Pravda o našem vstupu do Unie
 >PENÍZE: Špidlův blahobyt
 >SPOLEČNOST: Zkušenosti z Tesca
 >TERORISMUS: Co se od 11. září 2001 nezměnilo
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: No a dnes v noci na ostro budu zombie
 >PSÍ PŘÍHODY: Nadhled poněkud limitovaný
 >POLITIKA: Poletující Tvrdík
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pacient korespondent
 >SPOLEČNOST: Zákaz, ochranka a právo

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Francie  
 
13.9. STORY:Francie pohřbila své mrtvé, ke kterým se nikdo nehlásil
Adam Geront

Minulou středu 3.9. se na jižním předměstí Paříže v Thais konal jednoduchý necírkevní pohřeb tuctů obětí, které podlehly vlně abnormálního horka, která v srpnu zasáhla Francii. Těla obětí byla pohřbena na státní útraty, protože rodinní příslušníci zemřelých se ani po opakovaných výzvách neozvali . Úředně stanovená doba, dokdy může tělo zůstat nepohřbeno, vypršela. Pozůstatky mrtvých byly v průběhu formálního obřadu uloženy do chudinských hrobů. Na následky extremního horka umřelo ve Francii podle oficiálních údajů 11 435 osob. Nejnovější odhady dokonce říkají, že si extremní vedra vyžádala ve Francii více, než 15 000 obětí. Smrt mnohých osamělých přestálých venkovanů, byla pokládána za očekávanou. Mnozí zemřeli doma opuštěni nejbližšími příbuznými, pečovateli i sousedy, jež vlna veder vyhnala na pláže, do hor, na dovolenou… Za první dva srpnové týdny se jen v samotné Paříži vyskytlo 3 000 případů úpalu s těžkou dehydratací, poruchami vědomí, vysokými horečkami nad 40 - 42stC, s dušením a selháním oběhu. Po jejich smrti se k 400 zemřelým nikdo nehlásil. Byl zřízen krizový štáb a podniknuta snaha vypátrat příbuzné, ale u většiny z 57 zemřelých, nebyla nalezena žádna rodina. Nejstarší z pochovaných byla Georgette Guebey 97letá, nejmladší byl muž, jménem Philippe Leger, kterému bylo 36 let. Úředník přednesl jména obětí a rakve byly uloženy jedna po druhé do individuálních hrobů na parcele normálně vyhrazené pro lidi opuštěné, lidi zkrachovalé,na mizině, anebo bezdomovce.Na každý hrob byla položena kytice květů. Památku osamělých zemřelých přišlo uctít kyticemi květů jen pár Pařížanů dojatých osudem opuštěných spoluobčanů. Pohřbu se ovšem zúčastnil prezident Jacques Chirac a starosta Paříže Bertrand Delanoe, spolu s radničními úředníky, místními politiky a několika sousedy zemřelých.Nad hroby nepromluvil prezident ani starosta.
Ceremonie v Thais podle novinářů,kteří neměli na hřbitov přístup, byla pokusem Francie zmírnit pocit viny za smrt tisíců, hlavně starých lidí, kteří umřeli v průběhu extremně horkého srpna, bez účinné pomoci a léčby Ztráty,které si horko vyžádalo, jsou skutečně děsivé, ale to, že víc než 400 lidí žilo v takové izolaci, že se k nim po uložení v provizorních márnicích nikdo nehlásil, je zdrojem ještě větší hanby. Vynořily se palčivé otázky nejen na příčiny rozpadu rodinných vztahů a odpovědnosti. Je to daň moderní vyspělé společnosti za bezbřehý individualizmus ? Nevyhnutelný důsledek, stárnutí populace ? Jak to,že tak vyspělá země, pilíř EU, nebyla vůbec připravena zvládnout enormní nárůst počtu nemocných? Proč byly tak bídně připraveny nemocnice na neobvyklé horko, kdy teploty nad 40 stC trvaly více jak dva týdny? Vždyť už minulé léto, jak říkají francouzští lékaři, byla situace katastrofální a tento rok byla situace prý ještě horší . Proč zdravotnická zařízení nevzala v úvahu nízký počet lékařů v průběhu tradiční srpnové dovolenkové sezóny a dočasně uzavřela mnohá lůžka? Pochopitelně při 35 hodinovém pracovním týdnů chyběl pracovní personál… Proč, ale tak pozdě začal fungovat havarijní plán (emergency plan) ? Jeho naplnění dokáže zmobilizovat lidské zdroje i potřebné vybavení ( ventilátory k umělému dýchání, infúzní pumpy, povolání záloh a osob z dovolených a pod.). Opozice kritizuje zejména prezidenta Chiraca. Na krizi ve zdravotnictví reagoval pozdě - až po návratu z dovolené.Samotní občané za letní úmrtí obviňují víc než horko - francouzskou vládu. Ta nese vinu za špatnou organizaci zdravotnictví. Resortní ministr J.F Mattei vytvořil vyšetřovací komisi sestavenou z řady odborníků včetně gerontologů, epidemiologů i lékařů pracujících v záchranné službě či na pohotovosti.
Toto léto jsme " abnormální hic " protrpěli i my v celé naši republice, nejen v Praze. Napadlo vás zkoumat, proč lidé daleko víc trpí horkem v metropolích než na venkově? Pracovníci NASA na satelitních snímcích dokumentovali, že velké městské aglomerace mají svojí vlastní klíma. Na satelitních snímcích planety se ukázalo,že teplota stoupá v centrech velkých měst až o 7stC ve srovnání s teplotou na venkově. Quattrochi z letového centra NASA hovoří o tzv. urbárních ostrovech horka. Např. v Atlantě při teplotě vzduchu 27stC byla teplota půdy49stC. Horko vyzařované rozpálenými objekty a dlažbou narostlo ve sledovaném období po pěti dnech horka až 9 násobně. V důsledku ztráty vegetace, zvláště stromů, dochází v městských centrech nejen k nárůstu zdraví ohrožujících venkovních teplot, ale i znečistění ovzduší polutanty a k vysokým hladinám ozonu. Horku uvnitř objektů,hlavně v domech a budovách montovaných , nezabrání ani ochranné nátěry a chladící zařízení na střechách domů. Klimatizace místností je proti horku zajisté účinná, ale jak ukazuji zkušenosti z Chicaga z r. 1995 kdy v katastrofálním horku , při téměř 100% vlhkosti vzduchu podlehlo 700 lidí, není všem dostupná. Občané - senioři, nezřídka žijící na hranici bídy v tzv. " sociální izolaci " ( Klinenberg: Heat Wave: a Social Autopsy of Disaster in Chicago,University Chicago Press, 2001) buď v laciných bytě nemají klimatizaci, nebo ji v obavě před neúnosnými finančními náklady, které si nemohou dovolit - vůbec nezapnou. Stařecká pohodlnost i strach z kriminality některým občanům Chicaga zabránila využít bezplatných služeb " cooling centers " (center pro ochlazení) zřízených městkou správou zejména pro starší občany. Většina z nich si zdravotní rizika horka neuvědomuje… . A když se dostaví a trvá všechny rekordy lámající horko a vlhkost vzduchu, tito muži a ženy začínají za nedlouho, tiše, za zavřenými dveřmi, umírat.
Nejhorší období nesnesitelného horka máme snad již za sebou. Nebudou se ale horká léta opakovat? Ve větší části západní a střední Evropy bylo letošní léto nejteplejší za posledních nejméně 200 až 300 let. Léto začalo již v květnu, s narůstajícími teplotami, vrcholícími v srpnu. Bylo poznamenáno velkým počtem tropických nocí. Ke všemu se dostavilo velkoplošné dlouhotrvající sucho, zasahující až do vysokohorských poloh. Nechyběly ani dny s dusným počasím. To znamená, že vysoké zevní teploty doprovázel vysoký obsah vodních par v ovzduší. V neklimatizovaných prostorách se takřka nedalo pracovat ani spát. A klimatologové a meteorologové varují: nebezpečné klimatické jevy se budou opakovat. Zatím co přírodní a živelné katastrofy, povodně, požáry apod., s ojedinělými obětmi na lidských životech, jsou vítaným předmětem zájmu medii, vražedné působení horka ne. Při tom skutečnost, že každoročně na dehydrataci, na prohřátí organizmu, v důsledku selhání termoregulace, umírají desítky starých a nemocných lidi, a ojediněle i novorozenci, je mimo zájem veřejnosti. Pozor, toto se odehrává každé léto nejen v Indii a Pákistánu před nástupem monzunových dešťů, ale i v nejvyspělejších zemích, USA nevynímaje. Navíc, české nemocnice, až na ojedinělé výjimky, jsou až na operační sály, jednotky intenzivní péče a ARO, bez klimatizace. Akutní lůžka pro provozování intenzivní komplexní medicíny jsou soustavně redukována a polovina nemocnic dík péči sociálních demokratů, má být zrušena. Nebuďme škarohlídi ! Přibývají u nás tolik žádána, nedostatková a propagovaná ošetřovatelská lůžka tzv. následné péče. Jsou ekonomicky výhodná, ovšem často nemají daleko do hospice, jako čekárna na důstojnou smrt . Aspoň, že můžeme uchlácholit své svědomí a dát tam naše staré rodiče v době vysněných dovolených . Dostanou tam najíst, napít i studený obklad na čelo. A klimatizace ? Tu nahradí průvan a vlhké hadry na oknech více lůžkových pokojů.Tak nám Pán Bůh pomáhej !
Další články tohoto autora:
Adam Geront

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku