Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 15.9.2003
Svátek má Jolana
  Výběr z vydání
 >ŽIVOT: Proč existuje Linka důvěry Diakonie?
 >SPOLEČNOST: Jak jsme na tom s patenty
 >PRAŽSKÝ CHODEC: Dostaveníčko s Marsem
 >FEJETON: O šikanách
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsme natáčeli film o zombivcích
 >PSÍ PŘÍHODY: Pramálo decentní hostitel
 >LOĎSTVO: Nebyl jenom Kursk (3)
 >SPORT: Kdo vyhrál fotbalový zápas roku? Sponzoři!
 >NÁZOR: Dojdou k rozumu?
 >MÉDIA: Pospíchal už nikam nepospíchá
 >PENÍZE: Spořit s jistotou se (ne)vyplatí
 >NÁZOR: Budeme pokračovat ve zločinnosti?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >STORY:Francie pohřbila své mrtvé, ke kterým se nikdo nehlásil
 >REAKCE: (mediální) Vřískot 2

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
15.9. MÉDIA: Pospíchal už nikam nepospíchá
Aleš Richter

S velkým zaujetím jsem poslouchal informace účastníků akce a pořad o médiích na Rádiu Svobodná Evropa (ČRo6), pořízený jako záznam z nedávné diskuze o arbitrážích. Téma je sice velmi významné, ale už nepředstavuje pro politiky a žurnalisty takovou atrakci jako na jaře letošního roku. Stockholmská televizní arbitráž, resp. prohra v nespravedlivém řízení (nedementovaná vyjádření ministra Sobotky), posloužila k nevídané mediální masáži veřejnosti a k navazujícímu ovládnutí mediálních regulačních orgánů exponenty stran vládního koaličního paktu. V současné praxi pokračuje činnost již viditelně provládních členů mediální Rady v plnění přímé společensko-politické objednávky a k čistě politickému ovlivňování a zastrašování práce nejvýznamnějších televizních médií v zemi. Jedním ze symbolů mocenského násilí v obsazení rady pro vysílání se stal exdisident a revoluční zmocněnec pro rozhlas (odvolával původní vedení ), podnikatel-konzultant (do léta mj. i tzv. monitorovací služby a telekomunikační služby), bývalý kariérní diplomat i mluvčí jedné iniciativy - Petr Pospíchal. Vězeň bývalého komunistického režimu, zvolený do Rady soudruhy z ČSSD a US a skandálně soudruhy z KSČ (tedy soudruhy jiných soudruhů , kteří jej před lety poslali do vězení).

Poslední měsíce od svého zvolení se členové Rady před veřejností téměř skrývají. Do jara přitom byli pravidelnými a oblíbenými hosty všemožných debat a dostávali prostor ve vybraných tiskovinách. Také pan Zaorálek, který proslul předvoláváním radních České televize na svůj kobereček, volil například pana Žáka podle svých slov ne jako přítele přítele Dostála ale protože uznal, po přečtení několika expolitikových textů, že to bude ten nejlepší expert do RRTV. Nakonec ale právě pan Pospíchal se vydal, po měsících mlčení, do veřejného diskuzního pořadu již zmíněného rádia. A stálo to za to. Na diskuzi a otázku o arbitrážích a případné odpovědnosti členů státních orgánů, začal dlouhý monolog jako nečekanou a nikým nežádanou (a marnou) obhajobu sebe sama a kolegů zvolených do Dostálovy rady. On to sice nikdo nežádal, ale evidentně nemá vnitřně pan předseda RRTV klid, a dodejme že oprávněně, neboť zřejmě moc dobře zná pravdu o jarním mediálním puči a dnešní nezávislé práci Rady. Také dobře ví, jaké to je být členem exponovaného a mocného orgánu, pod dohledem všech orgánů i různých zájmů. Sice v sobě nezapřel dobře známou lingvistiku občanskofórových let plnou vznosných frází a neurčitých formulací, dnes ale přece jen trochu staromódní. Však také k samotné odpovědnosti člena Rady se dokázal jen skrýt za institut kolektivní odpovědnosti. Sám od sebe hájil apolitičnost svých kolegů, když prý jen jeden je členem ČSSD (zapomněl na dalších 6 bývalých i vysoce postavených politiků pozn. autora). Je vůbec zvláštní, že skončila kariéra jeho diplomatické mise, coby Jeho excelence velvyslance v Bulharsku. Zpravidla se Zamini nezbavuje tak vysoce postavených funkcionářů pro nic za nic. Tam bude možná ještě dost prostoru pro nějakou novinářskou investigativní práci.

K prohrané a nespravedlivé arbitráži (shoda arbitra Dr.Hándla a nově také kompetentního zástupce naší vlády), kterou doprovází stále mnoho nejasností a například i údajně nepravdivé a zmanipulované tzv. klíčové důkazy (viz květnová tisková zpráva účastnice-svědkyně Dr.Havlíkové), předseda Rady přispěchal s poměrně skandální žádostí a prosbou: .Neopakujme ty stereotypy. Hlavně abychom už nic neotevírali a nesnažili se věci ještě zvrátit. Nezpochybňujme nic, berme to jak to je. Zaplatili jsme a tak už buďme zticha.údajně zfalšovaný klíčový důkaz je podružná věcA nebuďme všichni tak zahořklí... Vždyť já jsem už v dobře placené funkci a nepotřebuji tady žádné problémy, chtělo by se dodat zatím nevyřčené. Ano, sice přítomní právníci konstatovali, ve shodě s poslankyní Marvanovou, že ČR má a může využít všech prostředků ke zvrácení či zmírnění nepříjemné škody (i s ohledem na inflaci dalších arbitráží proti ČR), ale nové Radě se to , stejně jako dalším zájmovým skupinám, zjevně nehodí. Musí se stále vynakládat mnoho úsilí na legalizaci mocenských zájmů i na skandalizaci předchozích mediálních rad tak, aby politici i Rada uhájili v očích veřejnosti ( i v očích svých) politické dosazení Dostálových kamarádů. Další v řadě akcí tak může být brzy problém kolem neúspěchu projektu TV3, kauzu, kterou by obdobná skupina zainteresovaných politiků a lobbyistů docela ráda nechala dovést k další arbitrážní prohře.

Zajímavá byla i informace o zvláštnosti zmíněných televizních arbitráží (Londýn a Stockholm), které bude ještě řešit světové setkání arbitrů jako zvláštní případ uskutečněný v letošním roce. Ale to vše by se nehodilo do krámu ani předsedovi ani přítomnému zástupci vítězů Janu Vávrovi, který s vybranými radními tak rád a často (skrytě) komunikuje. A který, jak konečně veřejně přiznal (ale už po opakovaném dotazu nerozvinul) vyjednával před časem s předsedou české vlády o možných alternativách a mimosoudních dohodách a mimoarbitrážních řešeních a náhradních variantách uspokojení zájmů zahraničního bermudsko-americko-holandsko-českého investora. Investora do servisní společnosti, který (mj. i podle většiny diskutujících) trvale porušoval český zákon o vysílání před i po zlomovém roce 1996 ( novela zákona a pokyn sněmovny aby Rada legalizovala uspořádání v TV Nova). Jen není jisté, zda tajné dohody byly splněny anebo jejich plnění nějak pokračuje. Při pohledu na cenzurní a jednoznačně jednostrannou (protinovákovskou) práci Dostálových exponentů v RRTV nelze vyloučit už vůbec nic, ani nějakou skrytou obnovu nějakých dohod. Ani předseda Pospíchal v diskuzi dosavadní pochybující hlasy rozhodně neztišil. Právě naopak. Odhaduji, že se zase delší čas na veřejnosti tento veřejný činitel raději neobjeví.


Další články tohoto autora:
Aleš Richter

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku