Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 15.9.2003
Svátek má Jolana
  Výběr z vydání
 >ŽIVOT: Proč existuje Linka důvěry Diakonie?
 >SPOLEČNOST: Jak jsme na tom s patenty
 >PRAŽSKÝ CHODEC: Dostaveníčko s Marsem
 >FEJETON: O šikanách
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsme natáčeli film o zombivcích
 >PSÍ PŘÍHODY: Pramálo decentní hostitel
 >LOĎSTVO: Nebyl jenom Kursk (3)
 >SPORT: Kdo vyhrál fotbalový zápas roku? Sponzoři!
 >NÁZOR: Dojdou k rozumu?
 >MÉDIA: Pospíchal už nikam nepospíchá
 >PENÍZE: Spořit s jistotou se (ne)vyplatí
 >NÁZOR: Budeme pokračovat ve zločinnosti?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >STORY:Francie pohřbila své mrtvé, ke kterým se nikdo nehlásil
 >REAKCE: (mediální) Vřískot 2

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
15.9. NÁZOR: Dojdou k rozumu?
Stanislav Reiniš

Mrzí mne, když se musím ve svých komentářích mluvit stále o stejné věci. Tentokrát však musím, protože toto je téma života a smrti, nebo spíše stavu mezi životem a smrtí. Současný tisk a televize ale už pomalu také dochází k názoru, že to, co dnes předvádějí muslimové, islamisté, je opravdovou světovou válkou, která podle nich začala před 11. zářím 2001. Světový tisk má pravdu. Ještě snad brzy přijdou na to, že tato válka začala v roce 632, kdy Mohamed poprvé vyrazil na nepřátele víry. A média přijdou dokonce na to, že tolerance k jiným není podstatou islamské víry. Cílem této války je obrátit svět na Islám, ať to svět chce nebo ne. A mrzí mne, že si to politici mnoha zemí neuvědomují a že by to jejich občané také mohli zle odskákat. Podezírám některé, že si to neuvědomují za peníze.
A těší mne, že prezident Bush požádal o pomoc v Iráku každého, kdo tam ještě nepomáhá. Teď snad dokonce Evropa, a dokonce snad Kanada dojde k rozumu a obranu před Islámem bude brát vážně. A to proto, že se musí vážně brát. Jsme v této šlamastice všichni, protože Islám nedělí národy na přátelské a nepřátelské, dělí je na věřící a nevěřící. Nevěřící národ nemůže být přátelský. Nevěřící je třeba zničit, a některé věřící také. Toto není válečné štvaní, toto je historická pravda a v současném globalizujícím se světě je to pravda krutě aktuální.
Také mě těší, že se konečně přichází na to, že zlo pochází mimo jiné z peněz a wahhábismu Saudské Arábie, a že je možné saudskou naftu nahradit jinou a tím omezit vliv wahhábistických peněz na Araby a na svět.
Někteří novináři ještě rozdělují muslimy na radikální a umírněné. To je nezdravý optimismus. Bohužel, každý umírněný se přes noc může stát radikálem, někdo mu našeptá do ouška, že za to je království nebeské, a umírněný si to rozváží a jde do boje.
Z toho nám ovšem vyplývá, že všechny nemuslimské země se musí bránit před systémem, který má náboženskou policii, kde svobodná žena nesmí jít se svobodným mužem po ulici, kde se kamenuje a utíná hlava za vlastnění bible, a mnoho jiných věcí. A že boj bude dlouhý, a bude to boj zbraněmi, ale také boj ideologický, kde si musíme přestat myslet, že každý má právo na své náboženství. Právo má, ale jen na takové náboženství, které nikomu neubližuje.
Je to tak trochu ironie, že v současné době význam křesťanství silně klesá a lidem nestačí stará platonská a aristotelovská filozofie, kterou do křesťanství inkorporoval svatý Augustin a pak svatý Tomáš Akvinský. Platonem a Aristotelem se dnešní svět vysvětlit nedá, a nyní bychom měli za ně bojovat v náboženské válce. To je přece středověk, a když Usama bin Ladin mluví o tom, jak bojují proti křižákům, tak mu leckdo nerozumí a prá se "Co to vlastně jsou křižíci? To jsou nějací pavouci?". Nám přece jde o něco jiného, o svobodu myšlení a konání, a o tom Islám nic neví. Tíže úkolu, který na sebe vzala Amerika, když se rozhodla prosadit v muslimském světě svobodu myšlení, je tedy nepředstavitelná.
Občas dostávám dopisy of muslimů, zpravidla ve špatné češtině nebo ve špatné angličtině. Spílají mi, že nerozumím tomu, že jednou Islám zvítězí na celém světě, a že se za to modlí pětkrát denně, že to tedy tak musí být. Odpovídám jim, aby se zamysleli sami nad sebou, že už po mnoho století, a v novověku nejméně od jejich prvního vpádu do Izraele v roce 1948, jim Alláh nedal vyhrát ani jednu válku, že jim tedy nepřeje, že je nemá rád, a že je zcela očividně trestá. Alláh dává vítězství tomu, koho má rád, tak to říká Korán. A oni si měří navzájem fousy a kdo je má moc krátké, toho zabijí. A ženy nutí, aby se zahalovaly do farqy anebo aby nosily na hlavě něco středověkého, přes co ani dobře neslyší. A zabíjejí jiné děti Boží a to je hřích, za který je Alláh trestá a jsou proto biti kdykoliv se to Alláhovi hodí. Neboť je mocný a spravedlivý. A že by měli Muslimové uvažovat, jak se Alláhovi zavděčit, a že jim je nejvíc ze všeho potřebná snášenlivost s jinými dětmi Božími, a aby neposílali své děti zabíjet sebe a nevinné lidi.
Další články tohoto autora:
Stanislav Reiniš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku