Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 16.9.2003
Svátek má Ludmila
  Výběr z vydání
 >VÝROČÍ: Jak Google dobyl svět
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: A se mnou přijde zákon...
 >EKONOMIKA: Optimistická očekávání lákají další investory
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: V životě jsem neslyšel takovou sprostotu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Osud kovového zábradlí
 >PSÍ PŘÍHODY: Podvojné povely
 >GLOSA: Lauderův zlatý důl na Divokém východě
 >POLITIKA: Zelení ve druhé fázi reformy: "Apoštolové pravdy" versus "Západoevropani"
 >POLITIKA: "Velkorysá" ODS
 >ARCHITEKTURA: Sláva - císař František znovu na svém místě!
 >HUDBA: Vstanou noví šamanové
 >POSTŘEH: O jazyku
 >ŽIVOT: Dopis sousedce
 >POLITIKA: Jak je to vlastně s našimi odbory
 >PENÍZE: Jak se bojuje o hypoteční trh

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
16.9. Příště i mateřská školka
(nov)

Při nedělním poslechu večerních zpráv ČT jsem si napřed myslel, že jsem se přeslechl, když v rámci zpravodajství o nedělním setkání lídrů koalice zaznělo, že vláda je ochotna ustoupit odborům v otázce důchodu a že středoškolské studium zůstane započteno do odpracovaných let.
Když jsem si ale v pondělí otevřel denní tisk, konkrétně Lidové noviny, málem jsem spadl ze židle. Že středoškolské studium se bude započítávat do důchodu, bylo uvedeno jak v tučně vytištěném souhrnu úvodem, tak se opakovalo v textu hlavního článku na první straně, kde byla formulace ještě vylepšena. Cituji: Zástupci ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU se dohodli, že do důchodů se bude i nadále! (vykřičník od Mrože) započítávat středoškolské studium. Tato formulace dezinformuje čtenáře hnedle třikrát: Jednak implikuje, že se středoškolská studia do důchodu již započítávají, jednak vyřazuje ze zápočtu studia vysokoškolská a do třetice tvrdí, že tak tomu bude i do budoucna. Nic z toho ale není pravda, reforma chtěla zrušit zápočet studia vysokoškolského, jež se zatím započítává - ale jen v nominální délce, tedy žádné roky za opakované ročníky.

Důkazem, že nešlo o překlep a třešničkou na tomto pejskovskokočičkovském dortíku je pak pokračování článku uvnitř listu, kde se přeřeknutí znovu opakuje. Podle autora článku je jeho zdrojem přímo předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch, neboť prý se měl vyjádřit: Všechny nově zařazené věci mají svůj význam. Myslím, že započítávání doby středoškolského studia je velký problém. Ale i naše další požadavky mají své výrazné opodstatnění.
Kontrolní nákup MF Dnes nepřinesl objasnění, neboť tento deník obezřetně uvedl, cituji,do výše penze se budou započítávat i studia a v rubrice Ekonomika, nebude se tolik sahat na výhody, které při nástupu do penze uplatňují lidé s velkým počtem odstudovaných let. Přiznám se, že v tom okamžiku jsem z toho byl jelen. Znamená to snad, že když se boss největší odborové centrály přeřekne příště, bude se do penze započítávat i mateřská školka?!

Musím sebekriticky přiznat, že i já jsem se tady už několikrát uťal, především ve jménech komunistických poslanců a funkcionářů. Zdůvodňuji si tento "chybný úkon" freudisticky - pro mé podvědomí to jsou nerozlišitelní pohrobci krvavého Klémy. Pokud tento přístup zvolíme i v tomto případě komického přeřeknutí Milana Štěcha a jeho následného neopravení napřed v ČT a pak v LN, dospějeme k názoru - i kdyby tato posloupnost nebyla správná - že nejen bezmyšlenkovitě papouškující profesionální novináři, ale i nejvyšší odborářský pupík podvědomě vnímá vládní reformu veřejných financí jenom jako šaškárnu, o níž se pak dá plácnout cokoli.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku