Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 18.9.2003
Svátek má Kryštof
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Ohrožuje nás německý a rakouský nacionalismus ?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Taky jsme si zastříleli
 >VĚDOHLED: Kozy dojící pavučiny
 >REAKCE: Digitalizace TV
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Motocykl? Ne! Velocipéd!
 >PSÍ PŘÍHODY: Šogo na výletě
 >INFO: Mamuti na Točníku 20. - 21. 9. 2003
 >PENÍZE: Pro jistotu i koleno vrtat
 >POLITIKA: Ženy v politice
 >POSTŘEH: O převlékání
 >CHTIP: O rovnováze
 >VĚDA: Stručná historie téměř všeho
 >POLITIKA: Řeči a bubliny.
 >MROŽOVINY: V břiše Prahy
 >ŽIVOT: Včera, třetí kilomet dálnice, půl sedmé, pes ve vozovce, tísňová linka na to kašle.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
18.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Taky jsme si zastříleli
Jan Kovanic

Často se říká, abychom se vesele zasmáli, že čeští vojáci si nezabojovali od bitvy na Bílé Hoře - a ještě to nebyli Češi. Právě teď si však připomínáme, že před 65 lety existovaly ozbrojené složky, které hájily naši nezávislost na našem území. Říkalo se jim Stráž obrany státu (SOS) a tvořily je integrované jednotky četníků, finanční stráže i vojáků. Čelily nejdříve (od léta 1938) tzv. "ordnerům", kteří se později, po sudetoněmeckém puči 13. září 1938, sešikovali do úderných oddílů, zvaných Freikorps.

Na toto se cvičila německá mládež už nějakou dobu ve svých "tělocvičných zařízeních". Ostatně Henlein byl původně učitelem tělocviku. Od léta 1938 přecházeli aktivisté Sudetoněmecké strany (SdP) přes česko-německé hranice. V Německu se cvičili ve střelbě, do Čech pak pašovali zbraně. Konečně "přišel den" 17.9. 1938 a sám Hitler dal Konrádu Henleinovi "dalekosáhlé plné moci", na jejichž základě byl postaven "sudetoněmecký dobrovolnický sbor", který dostával příkazy přímo od Vůdceho. Podle českých pramenů měl nejméně 15.000 mužů. Sami činovníci SdP se tehdy kasali, že mají "čtyři oddíly po deseti tisících mužích". Jediný problém byl, že pro tolik nadšených úderníků neměli dostatek zbraní. Nicméně přesto tito teroristé provedli během dvou týdnů na 300 záškodnických akcí, při kterých povraždili 110 lidí a 50 těžce ranili. Na 2000 československých občanů bylo odvlečeno do Německa, kde jako rukojmí trávili měsíce ve vězeních. Ale naši se nedávali lehko, a občas i vyhráli - když jim bylo dovoleno střílet!!!

Například 22. září 1938 vtrhl na celnici v obci Dolní Světlá (okr. Česká Lípa) místní fýrer společně s říšskoněmeckým celníkem s pistolí v ruce a vyhnali tamní československé celníky. Protože útočníci měli před budovou na padesát ozbrojených ordnerů, bylo jim vyhověno. Avšak situace se změnila, když v noci na 23. září přijela tři družstva z libereckého praporu SOS. Naši sosáci zaútočili na stále obsazenou celnici palbou z lehkých kulometů a granáty. Zabit byl jeden místní nacista a starosta obce Kunratic Hocker. Teroristé odtáhli asi osmnáct svých těžce raněných soudruhů. Z našich vojáků byli jen dva lehce ranění, dozorci finanční stráže Josef Kozman a Bohumil Kobra. Ti sice odmítli nemocniční ošetření, ale měli smůlu, že se jejich jména stala známá. V roce 1940 pak byli odsouzeni za "vraždu" obou nacistů. Těm ovšem po okupaci pohraničí jejich soukmenovci připravili parádní funus.

Až nyní, 65 let po oněch událostech, je konečně postaven pomník našim statečným obráncům hranic. Československá obec legionářská Jednota Mladá Boleslav, Klub vojenské historie Rota Nazdar a Klub vojenské historie Česká Lípa uskuteční jeho odhalení v sobotu 20. září 2003 ve 13:00 přímo na česko-německém přechodu v obci Dolní Světlá. Kdo budete mít cestu kolem Lužických hor, zastavte se tu.

Takové pomníky jsou důležité. Abychom věděli, že naši vojáci si někdy opravdu taky vystřelili! A někdy taky opravdu vyhráli - i na našem území. Aspoň na chvíli...

Psáno v Praze dne 17. září 2003

Další info o pomníku a pozvánka na akci na serveru Lužických hor, odkud je převzat i obrázek

Prameny: Národní Osvobození č. 19/2003 a archiv autora
návrh památníku


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku