Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 19.9.2003
Svátek má Zita
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Laické úvahy pana Litomiského o pozemní digitální TV
 >MÉDIA: Česká digitalizace u ledu (do ledna 2004)
 >MÉDIA: Česká komerční televize.
 >MROŽOVINY: Kterak se z Mrože stát jelenem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Noční knižní samoobsluha
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak to vlastně bylo se Šogo?
 >FINANCE: Jde státní zadlužení příkladem?
 >ZAMYŠLENÍ: Kdo chybí ve vězení.
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >CHTIP: Vědecký
 >POLITIKA: Ohrožuje nás německý a rakouský nacionalismus ?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Taky jsme si zastříleli
 >VĚDOHLED: Kozy dojící pavučiny
 >REAKCE: Digitalizace TV
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Motocykl? Ne! Velocipéd!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
19.9. Spasitel koalice se jmenuje Andrej
(nov)

Jak informoval denní tisk, poslankyně za US/DEU Hana Marvanová porodila toto úterý syna, který dostal jméno Andrej. I když je Neviditelný pes list rodinný, patřilo by se šťastné mamince pogratulovat ve společenské rubrice a netahat tuto rodinnou událost do Politického cirkusu. Avšak politický vývoj posledních týdnů vykrystalizoval do situace, v níž se narození malého Marvana stalo prvořadým politickým činitelem a podobně jako v ludvíkovské Francii narození Dauphina může rozhodnout o kontinuitě vlády - v tomto případě nikoli královské, ale koaliční.

K tomuto názoru vede prostá parlamentní aritmetika. Na schůzi Sněmovny bude příští týden chybět komunistický poslanec Pavel Mandík, který je dlouhodobě nemocen. Jelikož se předpokládalo, že poslankyně Marvanová bude rodit po 20. září 2003, mělo na nadcházející schůzi Sněmovny dojít k automatickému "vypárování" poslanců vládní koalice a opozice. Z přítomných 198 poslanců by koalice ke schválení reformy a tedy k přežití vlády potřebovala 100 hlasů, které by ale neměla, neboť při nepřítomnosti Marvanové a hlasu proti poslance Hojdara by získala jenom 99 hlasů. Když ale teď Hana Marvanová s porodem zašturmovala, zřejmě se hlasování o reformě zúčastní a tím se situace diametrálně mění. Při počtu 199 přítomných poslanců (bez nemocného Mandíka) bude k protlačení reformy druhým čtením (a tedy k udržení Špidlova kabinetu) stále stačit jenom 100 hlasů, jichž koalice s Marvanovou hladce docílí - bez ohledu na to, jak bude hlasovat odbojný poslanec Hojdar.

Podle analýzy v týdeníku Respekt hrozba hlasováním o důvěře, s níž vyrukovala ODS, ČSSD semkla a po odražení odborářského útoku nehrozí, že by Hojdar v poslaneckém klubu ČSSD našel následovníky. Reformu nyní schvaluje i ústecký šéf ČSSD Jaroslav Foldyna, který ještě nedávno stál za Hojdarem, a ve svém odporu ustal i největší Zemanův stoupenec a přítel, poslanec Robert Kopecký. Navíc, jak prosáklo z kuloárů ČSSD, se má premiér Špidla právě dnes (podle jiných informací až v neděli) setkat s odbojným Hojdarem, aby mu umyl hlavu. A není od věci předpokládat, že úhořovitý premiér, který si každý den čte svodky zpravodajských služeb, si už nějaký ten "šampón" z minulých škraloupů pana poslance ukuchtí.

Nicméně po slehnutí Hany Marvanové umravňování odbojného poslance má význam toliko disciplinární, přestože se šéf unionistů Karel Kühnl diplomaticky vytáčel, že nikdo na Hanu Marvanovou tlačit nebude (aby se zúčastnila hlasování), ale o eventuálním vypárování nepřítomného Mandíka se nikdo z koalice ani nezmínil! A tak když se v tomto dumasovském meandru na beztak již dost křivolaké cestě české politiky poslanec Hojdar chopil role proradného draka, jenž plamenem ryzí socdemácké ideologie chce ze Strakovky vypálit bývalé kolegy, měla paní Marvanová pojmenovat svého novorozeného syna spíše po sv. Jiřím, neboť tím bájným drakobijcem byl on.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku