Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 19.9.2003
Svátek má Zita
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Laické úvahy pana Litomiského o pozemní digitální TV
 >MÉDIA: Česká digitalizace u ledu (do ledna 2004)
 >MÉDIA: Česká komerční televize.
 >MROŽOVINY: Kterak se z Mrože stát jelenem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Noční knižní samoobsluha
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak to vlastně bylo se Šogo?
 >FINANCE: Jde státní zadlužení příkladem?
 >ZAMYŠLENÍ: Kdo chybí ve vězení.
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >CHTIP: Vědecký
 >POLITIKA: Ohrožuje nás německý a rakouský nacionalismus ?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Taky jsme si zastříleli
 >VĚDOHLED: Kozy dojící pavučiny
 >REAKCE: Digitalizace TV
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Motocykl? Ne! Velocipéd!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
19.9. FINANCE: Jde státní zadlužení příkladem?
Michal Kadlec

Díky hospodaření naší současné koaliční vlády dluží do konce srpna každý obyvatel vč. kojenců a důchodců asi 7 200,-Kč, do konce roku to bude ještě dalších přibližně 5 600,-Kč. Na příští rok je naplánováno dalších 11 800,-Kč. Zda ovšem nebudeme platit více, se ukáže až na konci příštího roku, protože i letos jsme měli platit "pouhých" 11 100,-Kč. Zadlužování republiky nastartovalo vládnutí sociální demokracie a pokud bude v započatém hospodaření pokračovat až do konce volebního období v roce 2006, zaplatí za uplynulých osm let každý z nás bezmála 90 000,-Kč.

Obávám se, že prostředky z úvěru neslouží a nebudou sloužit jako investice do budoucích výnosů, ale k uživení přebyrokratizovaného státního aparátu a tvorbě dalších institucí, neboť je třeba "provádět aktivní politiku zaměstnanosti a vytvářet nová pracovní místa". Nakolik jsou ovšem takové úřady efektivní, nakolik by se v soukromém sektoru byly schopny uživit a zda jsou skutečně potřebné a nezbytné málokoho zajímá.

Tolik diskutovaná reforma veřejných financí také není koncipována prorůstově, protože neřeší, jak peníze ze zvýšených příjmů použít na investice za účelem budoucích výnosů. Účelem je ufinancování děravého zdravotnictví či neefektivního a demotivujícího vyplácení sociálních dávek, podpor a přídavků všeho druhu bez jakékoli viditelné snahy tyto "černé díry" zprůhlednit. Neřeší, jakým způsobem maximálně podpořit ty, kteří nejen že ze státního rozpočtu čerpají minimum, ale naopak vytvářejí pracovní místa, přispívají ke zkvalitnění životního prostředí či životní úrovně a jsou významnou složkou regionu. Jestli je nepatrné snížení daně z příjmu podporou, která výrazně pomůže podnikatelskému prostředí u nás, tak o tom, a určitě nejen já, silně pochybuji. Změna ve způsobu odepisování výrobního zařízení a strojů by byla určitě změnou, kterou by firmy přivítaly více než úbytek nějakého procenta na dani. Zkrácením odpisové doby totiž může firma rychleji investovat prostředky a modernizovat své technologie či výrobní procesy.

V současné době se zdá, že státní hospodaření je vzorem i pro české domácnosti. Ty totiž čím dál více používají spotřebitelských úvěrů k nákupu nových automobilů, elektroniky, vybavení bytu a dalších zařízení, která nemají trvalejší hodnotu. Ať již to jsou úvěry jakékoli typu, jsou jen v mizivém procentu (pokud alespoň to) použity na investici, kterou nikdo nemůže zcizit a která se v budoucnu při dalším zdokonalování velice dobře vyplácí. Tou investicí je celoživotní doplňování, rozšiřování a zdokonalování dosaženého vzdělání či získávání dalších všeobecných znalostí souvisejících s vývojem společnosti. Pokud jde zde stát příkladem, je to velice alarmující.

Domnívám se, že stále ještě hodně spoluobčanů neví, co vlastně státní zadlužení je. To nejsou peníze státu, protože ten sám o sobě žádné nemá. Stát pouze hospodaří s penězi všech občanů. Myslím, že by bylo vhodné, aby lidé poznali státní zadlužení bezprostředně a "osobně". Jsem pro, aby po schválení rozpočtu na příští rok včetně jakkoli vysokého schodku, obdržel každý obyvatel složenku znějící na rozpočítanou částku zadlužení počtem občanů ČR. Jste čtyřčlenná rodina? Obdržíte čtyři složenky, každou na 11 800,-Kč. Vláda prohospodaří víc? Dostanete další složenku. Jedině tento bezprostřední dopad na voliče jej může přimět k zamyšlení, zda je zadlužování skutečně ta správná a jediná cesta, kterak žít lépe i v budoucnu.

Michal Kadlec
ODS Tišnov, člen Oblastní rady ODS Brno - venkov
Další články tohoto autora:
Michal Kadlec

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku