Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 24.9.2003
Svátek má Jaromír
  Výběr z vydání
 >AUSTRÁLIE: Klokan zachránce.
 >MROŽOVINY: Zemský škůdce
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Podivný svět
 >VÝSTAVA: Na Václaváku stojí bezva bourák!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Druhá noc v pořadí
 >PSÍ PŘÍHODY: Noční muka
 >POLITIKA: Nejen ODS, i já občan konstatuji...
 >POLITIKA: Nejhorší vláda za posledních padesát let?
 >EKONOMIKA: České sazby budou kopírovat eurozónu
 >SPOLEČNOST: Máme vůbec nějaké vědce ?
 >SVĚT: Velebení nevysvětlitelného
 >POSTŘEH: O vláčcích
 >FILM: Chladnokrevně
 >Nejisté vyhlídky Střední Asie
 >PENÍZE: Penzijní fond pro mladé

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
24.9. VÝSTAVA: Na Václaváku stojí bezva bourák!
Jiří Wagner

Jezdec
Vzduch v autě

V Praze na Václavském náměstí probíhá od půlky července festival plastik a jiných uměleckých výtvorů pod názvem Sculpture Grande. Některé artefakty jsem si fotograficky zdokumentoval, ale byly to vesměs vymyšlenosti, které mě příliš nezaujaly.

Přesto se ale chci věnovat dvěma ptákovinám a jednomu Dílu, součástem zmíněné výstavy. Všechny tři objekty mají totiž společné téma - motorismus. Uprostřed Václaváku se v srpnu objevilo vysoké, z ocelových trubek svařené a dost příšerné monstrum, které mi však kupodivu přece jen připomíná to, co je na tabulce dole - Jezdce, v tomto případě jezdce na motorce (autor Tomasz Urbanowicz). Možná je to tím, že kromě trubek a drátů je v tom zamontovaná i motocyklová nádrž, protože bez ní by se to asi víc podobalo hmyzímu vetřelci, jakého si představuji při četbě některých sci-fi románů.

Další výtvor je až na horním konci náměstí na chodníku pod stromy. Z dálky jsem si o tom na první pohled myslel, že je to vyhozený zmuchlaný kontejner na odpadky. Nakonec mi to nedalo a šel jsem se podívat zblízka - ejhle, ono se vážně prý jedná o umělecké dílo! Jmenuje se to Vzduch v autě a autorem toho nevzhledného špalku je Zdeněk Ruffer. Po bližším zkoumání (mém, i dalších okukujících) byl vysloven názor, že to asi má být zbytek škodovky stodvacítky, ale zas tak pevně o tom přesvědčen nebyl nikdo. On si u těch umělců nemůže být člověk jist nikdy ničím.

Na druhé straně Václaváku, taky na chodníku, je ovšem na nakloněném pódiu artefakt, před kterým smekám svůj tilley hat. Autor: Karel Burian, název díla: Tribe. To je kousek, který je pro mě oproti všem ostatním kouskům na náměstí výjimečný jednou věcí - já mu rozumím, já ho chápu a já hlavně vím, co to vlastně je! Nejsou to žádné mlýnské šutráky, není to ani drátěný penis jako jedna věc uprostřed náměstí, není to ani ohořelá napodobenina srubu - je to dvounápravový čtyřkolový sportovní černý vůz s koly se stříbrnými paprsky.

Normální sporťák, řekl by nezasvěcený. Jenže tenhle Tribe není ani normální, ani sporťák, ale je to nesmírně krásná ukázka dizajnérského umu - prototyp silničního vozidla sportovního typu (ovšem patrně z daleké budoucnosti). Vytvořen je ze železné kostry, laminátu a autolaku (vyčteno z popisku) a je to takové to pěkné autíčko, jakých najdete na každém autosalónu vždycky několik a není na světě jediné automobilky, jejíž návrháři by se aspoň jednou o něco takového nepokusili. Trochu mi to připomnělo dizajnérské pokusy Václava Krále, jehož jiné nádherné obrázky - vozy Formule 1 - jsem si v dávných dobách vystřihoval ze zadních stránek časopisu Automobil.

Václav Král, automobilový závodník, kreslíř a dizajnér, se autům i výtvarnictví věnuje v naší republice dosud. Karlu Burianovi bych přál, aby se se svými nápady dostal mnohem dál (podle současných politických a hospodářských poměrů možná i co nejdál od nás).

Jen na závěr a nikoliv od věci: Karel Burian je nositelem téhož příjmení, jaké nosil další můj oblíbený výtvarník - Zdeněk, kterého jsem miloval nejen pro úžasné prehistorické potvory, ale stejně tak třeba pro ilustrace k Bigglesovi nebo nádherné obrázky v mayovkách. Akademický malíř Zdeněk Burian se proslavil po celém světě. Podaří se totéž i jeho jmenovci? Moc bych mu to přál - nejen kvůli Tribe, ale i kvůli všem dalším českým Burianům, kteří u nás i pro nás vykonali mnoho dobrého a užitečného.

TribeDalší články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku