Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 24.9.2003
Svátek má Jaromír
  Výběr z vydání
 >AUSTRÁLIE: Klokan zachránce.
 >MROŽOVINY: Zemský škůdce
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Podivný svět
 >VÝSTAVA: Na Václaváku stojí bezva bourák!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Druhá noc v pořadí
 >PSÍ PŘÍHODY: Noční muka
 >POLITIKA: Nejen ODS, i já občan konstatuji...
 >POLITIKA: Nejhorší vláda za posledních padesát let?
 >EKONOMIKA: České sazby budou kopírovat eurozónu
 >SPOLEČNOST: Máme vůbec nějaké vědce ?
 >SVĚT: Velebení nevysvětlitelného
 >POSTŘEH: O vláčcích
 >FILM: Chladnokrevně
 >Nejisté vyhlídky Střední Asie
 >PENÍZE: Penzijní fond pro mladé

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Film  
 
24.9. FILM: Chladnokrevně
Jan Sehnal

Jake Vig (Edward Burns) pořádá s partou svých kumpánů a zároveň chytrých chlápků především „menší“ podrazy. Jeden takový nám film líčí ihned od začátku. Jsme svědky velmi chytré hry, kterou Jake, Gordo, Miles a Big Al a další dva zkorumpovaní policajti přichystali pro nic netušícího Lionela Dolbyho. Během této kratinké hry ho obrali o celkem slušný balík. A co čert nechtěl - Lionel pracoval již dříve pro mafiánského big bosse Kinga (Dustin Hoffman). Karty se náhle obrací a z oloupeného Lionela, který dluží svému šéfovi pár „papouchů“, se stává mrtvý muž. A co čert nechtěl podruhé - Lionela následuje k cestě za smrtí i jeden z podfukářské party - Big Al. King chce ovšem své peníze zpět a nehodlá na ně čekat příliš dlouho. Vig se mu podřídí a na přání Kinga musí obrat o tučnou částku jednoho z bankéřů Morgana Priceho, kterému ruce sahají až do těch nejvzdálenějších sfér organizovaného zločinu. Jake Vig se tedy se svou partou připraví na dosud jejich největší podfuk, a aby ještě zvýšil budoucí procentuální úspěch akce, povolává krásnou kapsářku Lily (Rachel Weisz), která pomalu proplouvá všemi intrikami, jenž jsou nutné při hře s finančními půjčkami, bankovními převody a falešným účetnictvím.

Miluju takýto žánr filmu, ve kterém pravdu, jenž hledáme po celou dobu filmu, najdeme až během posledních dvou minut. Chladnokrevně je tedy pro mne jednoznačně ukázkovým příkladem, jak se točí filmy, u kterých 1) se musí přemýšlet, 2) režisér chce ukázat pravdu až na konci filmu 3) celou dobu trvání filmu hledáte ve svém mozku odpověď „jak to tedy vlastně je“. Popravdě řečeno, provázanost postav a celkového děje jsem pochopil až na druhém promítání filmu, a až pak jsem zjistil, jak je to vlastně velmi chytrý film (tedy scénář). Edward Burns, který ztvárnil hlavní postavu Jake Viga, „vedoucího“ podfukáře, se objevil v jemu neobvyklé roli, ale o to přitažlivější. Upřímně řečeno - byl jsem zvědav, jak s touto rolí naloží .. a byl jsem velmi překvapen. Dnes si nedokážu představit nikoho jiného na onom postu. Významnou složkou je i ženská polovička v podání Rachel Weisz, která si zde zahrála krásnou, mladou, chytrou a drzou slečnu Lily, jenž povýší v náručí Jakea od prosté krásné kapsářky ke krásné pudfukářce velkého kalibru.

Jediné, co bych filmu snad vytknul jsou pomatenější střihy a provázanost mezi jednotlivými záběry. Občas se setkáme se střihem, který byste ve filmu tohoto žánru nikdy nečekali. Možná je to účel (že by výstřednost?), pokud ano, pak se režisérovi Jamesu Foleymu povedl na jedničku, pokud ne, pak se naskýtá otázka - co tím chtěl básník říci. Ale myslím, že pro normálního konzumenta je tato složka filmu postradatelná, a že ji během snímku ani moc nezaznamenáte, nejen proto, že budete děj filmu žrát tak do hloubky, že nějaké střihy vás zajímat ani nebudou, ale i proto, že pokud se byť jen na chvíli odmlčíte od vyprávěného děje, už se vám bude chytat velmi těžko nazpět a zamotáte se do něho tak, jako já do tohoto souvětí. Ale co bych rád vyzdvihl a co je pro mne příjemným zpestřením, je hudba, která vyplňuje většinu části filmu. Pečlivě vybrána a naprosto skvěle dosazena do záběrů, kde si je divák žádá, kde ji ocení jak mladý tak i střední proud diváctva. Hudba je prací skvělého Christopha Becka. Jak jsem již řekl - MILUJI takovéto filmy a pokud mě někdo vyruší např. zvonícím telefonem, či šustěním pytlíku při sledování filmu, ihned dotyčnému obvykle narovnávám střeva. Hodnotím známkou jednou z nejvyšších 90%. Pokud si vyberete právě Chladnokrevně při návštěvě kina, což doporučuji, zaručuji, že vyjdete z kina s pocitem, že utracené peníze za vstupenky nemusíte vůbec litovat, ba právě naopak - budete překvapeni, jak někdo může natočit tak chytrý film.

Hodnocení: 90%

Movie Info


Premiéra: 11. září 2003
Režie: James Foley
Scénář: Doug Jung
Hrají: Edward Burns (Jake Vig), Rachel Weisz (Lily), Andy Garcia (Gunther Butan), Dustin Hoffman (Vinston King), Paul Giamatti (Gordo), Donal Logue (Whitworth) ad.
Hudba: Christophe Beck
Kamera: Juan Ruiz Anchía
Distribuce: Bioscop, 97 min., české titulky, přístupné od 15 let


Další články tohoto autora:
Jan Sehnal

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku