Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 23.9.2003
Svátek má Berta
  Výběr z vydání
 >INTERNET: Tuzemské ADSL čeká migrace
 >STARONOVÝ ZÁKON O CHOVU PSŮ: Konec asistenčních psů?
 >GLOSA: Marvanová odchází, rebelové se uklidňují.
 >LIDŠTINY: Fotit zoufalství a vyhřezlá střeva?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Choking hazard se pěkně rozbíhá
 >PSÍ PŘÍHODY: Uvítací výbor
 >INFO: Poslanec parlamentu a místní zastupitelka odvedeni v poutech!
 >TÉMA: Smrt, stres a hysterie
 >ZAMYŠLENÍ: Viděl a slyšel někdo Boha?
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Vstanou noví bojovníci
 >NÁZOR: Václav Klaus a Orwellovo dědictví I.
 >MÓDA: Kamarádka má novou podprsenku!
 >EKONOMIKA: Býčí nálada na americkém trhu
 >CHTIP: Pracovník církve, těžké to má
 >PENÍZE: Život na prodej

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
23.9. INTERNET: Tuzemské ADSL čeká migrace
Vojtěch Kment

Podzim bude ve znamení přechodu na vyšší rychlost a nového pokusu o zapnutí agregace, jež ji zase sníží.

Český Telecom od 15.září provozuje nové podoby velkoobchodních služeb ADSL, které se bezprostředně promítnou do nabídek navazujících poskytovatelů internetu (ISP). Nové podkladové služby ADSL Plus nahradí služby Basic, služby Extra nynější Profi. Provoz stávajících služeb pokračuje do 31.12.2003, do kdy nejpozději by současní zákazníci měli přejít na nové varianty.

Hlavní změny nastávají při přechodu Basic -> Plus; zvyšuje se rychlost koncové přípojky ze 192/64 na 512/128 resp. z 320/128 na 1024/256 (vše v Kbps). Plus též ruší tzv. přihlašovací dashboard a překlad adres NAT, zavádí se ale datový limit na přenos 10GB resp. 20GB měsíčně (počítá se součet obou směrů), za každých 10GB navíc si Telecom bude velkoobchodně účtovat 300,- Kč bez DPH. U přechodu Profi -> Extra se naopak vlastnosti služby prakticky nemění, koncoví zákazníci nebudou zřejmě ani muset měnit smlouvy.

Technická podstata služeb Extra i Plus tak nyní bude odpovídat původní variantě Profi (viz ComputerWorld 24 - Tuzemské ADSL: Jaké vlastně je), ve všech se poskytuje čistá IP konektivita s alespoň jednou veřejnou adresou IP. Služby se již liší pouze rychlostmi a stupněm agregace, obchodně pak cenami a zpoplatňováním dat nad měsíční limit. Mez má, slovy Telecomu, sloužit pro "férové použití", aby společné přenosové cesty nevyužívali dílčí uživatelé neúměrně více než jiní.

Způsob přeúčtování dat nad limit je ale věcí jednotlivých ISP a dopad na zákazníka se může lišit, od prostého kopírování modelu Telecomu s přirážkou až po různé předplacené kredity apod. O překvapení však není nouze, poskytovatel Tele2 se při vidině reality rozhodl poskytování služeb ADSL ukončit k 31.10. úplně (nabídne migraci na bezdrát?), zatímco cenově zdánlivě sebevražedně zareagovala GTS, která přinejmenším do konce roku data přes limit účtovat nehodlá vůbec. Nákladově to je však průchodné řešení, protože agregované ceny přípojek mohou u ISP vzrůst max. asi o 9%, spíše však jen do 5%. Toho si zřejmě všimli i další poskytovatelé jako třeba Nextra, kteří se rozhodli pro totéž. Tím se ovšem zároveň ruší odpuzovací účinek a hrozí, že po zapnutí agregace budou linky výrazně zpomaleny.

Změny jsou vítány smíšeně. Zatímco vyloučení dashboardu a NAT je jasným plusem pro zjednodušení i stabilitu připojení, zavedení limitu se stalo terčem ostré kontroverze. Důvod vášnivé debaty je dle mého názoru spíše psychologický než technický. Služby ADSL totiž jsou marketovány jako vysokorychlostní (broadband) internet za relativně nízkou cenu. Druhým důvodem je vyšší citlivost trhu na cenu, než je ve vyspělejších zemích, takže se k ADSL uchylují i zákazníci, kteří by potřebovali používat služby se zaručenou kvalitou, ale prostě na ně nemají. Zatímco naprostá většina domácích i malofiremních uživatelů 10GB ani zdaleka nevyužije, pro pravidelné stahování hudby a videa stačit nemusí.

Jak je naznačeno výše, jádro pudla tkví ve velké agregaci 1:50. Při maximální rychlosti linky 512/128 lze měsíčně vyměnit až 175GB, pokud by tak však činili všichni uživatelé daného ISP, pak po agregaci 1:50 každý přenese jen 3,5GB, tedy 3x méně než je vůbec účetní limit, a rychlost bude jen 10/2 Kbps, tedy mnohem horší než je u vytáčených modemových linek.

Během léta po dobu asi jednoho týdne byla agregace, ještě na linkách Basic/Profi, konečně zapnuta. Výsledkem byla bouře nespokojenosti, protože řadě uživatelů klesla rychlost i až na polovinu či třetinu, což bylo velmi daleko od "blížení se spíše horní hranici", kterou zjara sliboval Telecom na webu.

Pokud počítání nebude blokovat nadměrné stahování, jak předpokládal model Telecomu, je pravděpodobné, že linky budou opět po zapnutí agregace silně přetížené. Telecom tak riskuje další vlnu nevole zákazníků. Pokud ustoupí a nebude agregovat, nebo jen málo, je otázka, zda může poskytovatelům účtovat skutečně přenesená data, anebo data, jež měl přenést podle smluvní agregace. Protože zároveň by koncem roku mělo docházet k prvním nabídkám zpřístupnění místních smyček, bude konec roku obchodně vzrušující.

Zároveň s uvedením nových služeb dochází k uvolnění dodávek a instalace koncových zařízení připojovaných na straně zákazníka k lince ADSL, tj. modemů a směrovačů ADSL a rozbočovačů. Místo pronájmu je možné současná zařízení i odkoupit (byť složitě), celkově vzniká pestřejší nabídka včetně samoinstalačních balíčků. Při jejich koupi pozor na to, že jistotu o instalovatelnosti ADSL na vaší telefonní nebo ISDN lince získáte až po místním šetření párů, které Telecom provádí až ve 2. fázi, většinou cca 2 týdny po závazné objednávce. Interaktivní formuláře na webu informují pouze o tom, zda v místě vaší ústředny je DSLAM s volným vstupem.

Vojtěch Kment

Technické informace o ADSL

Autor je konzultant ICT
Další články tohoto autora:
Vojtěch Kment

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku