Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 23.9.2003
Svátek má Berta
  Výběr z vydání
 >INTERNET: Tuzemské ADSL čeká migrace
 >STARONOVÝ ZÁKON O CHOVU PSŮ: Konec asistenčních psů?
 >GLOSA: Marvanová odchází, rebelové se uklidňují.
 >LIDŠTINY: Fotit zoufalství a vyhřezlá střeva?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Choking hazard se pěkně rozbíhá
 >PSÍ PŘÍHODY: Uvítací výbor
 >INFO: Poslanec parlamentu a místní zastupitelka odvedeni v poutech!
 >TÉMA: Smrt, stres a hysterie
 >ZAMYŠLENÍ: Viděl a slyšel někdo Boha?
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Vstanou noví bojovníci
 >NÁZOR: Václav Klaus a Orwellovo dědictví I.
 >MÓDA: Kamarádka má novou podprsenku!
 >EKONOMIKA: Býčí nálada na americkém trhu
 >CHTIP: Pracovník církve, těžké to má
 >PENÍZE: Život na prodej

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
23.9. Lámání chleba
(nov)

Dnes začíná prvním zasedáním podzimní schůze Sněmovny, na níž bude předložen ke druhému čtení návrh reformy veřejných financí a projednán rozpočet na příští rok. A aby té třaskaviny bylo ještě více, výkonná rada ODS včera posvětila Topolánkův návrh, aby občanští demokraté ještě tento týden vyvolali hlasování o důvěře vládě.

Ať už je reforma skutečnou reformou či jenom balíčkem navzájem neprovázaných úsporných opatření, je téměř jisté, že druhým čtením projde, i když se unionistická poslankyně a novopečená maminka Hana Marvanová přes víkend překvapivě vzdala poslaneckého mandátu. Prohlásila, že péči o novorozené dítě nelze sladit s poslaneckými povinnostmi v době, kdy osud reformy a potažmo vlády závisí na jediném hlasu.
Z unionistické střídačky pak za ni naskočí na kluzkou půdu sněmovního klání předseda pražské organizace US/DEU Tomáš Vrbík, čímž se pozice koalice v podstatě ještě vylepší. Vrbík, jenž se po dnešním složení slibu ihned odebere do jednacího sálu, patří sice také k opozičnímu křídlu, jemuž není vhod účast ve vládě spolu se sociálními demokraty Vladimíra Špidly (přesněji řečeno kompromisní program, který z této účasti vyplývá) avšak není svázán slibem, že nepodpoří státní rozpočet se schodkem nad 100 miliard, který veřejně pronesla Hana Marvanová.

Přestože se na maximální výši deficitu do 100 miliard Kč usnesla celá pražská organizace US/DEU, z rozhovoru, který s Tomášem Vrbíkem přinesly včerejší noviny, je zřejmá "vstřícná" flexibilita novopečeného poslance. Vyjádřil se, že když nastoupil do rozjetého vlaku, nemůže říci, zastavte to, chtěl bych o tom ještě debatovat, či to rovnou bořit, a včera se již jasně vyjádřil, že vládní reformu podpoří.
Až tedy dojde na lámání parlamentního chleba, do jehož skývy se nyní také zakousl, Tomáš Vrbík žádné problémy mít nebude, takže ve hře je stále parlamentní aritmetika, o níž jsem psal v pátečním úvodníku.

A oproti Haně Marvanové také Tomáš Vrbík snáze vybruslí z "trojkového paragrafu vzad", jímž je unionistická podmínka nižšího deficitu státního rozpočtu než 100 miliard. Střídající poslanec se totiž taktéž nechal slyšet, že dosud neviděl návrh rozpočtu a neslyšel argumentaci našich zástupců ve vládě. Tento výrok pochopitelně též oplývá zadními vrátky (nebo vraty?!) a když si uvědomíme, že při prťavých volebních preferencích pod 3 % přežívá US/DEU jenom proto, že se zuby nehty drží v koaliční vládě, nevsadil bych na to, že kvůli unionistickému hlasu rozpočet neprojde a vláda padne, ani zlámanou grešli.
Ani historik Špidla by v dějinách nenašel příklad, kdy nějaké vládě přišlo narození dítěte tak vhod jako právě té jeho.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku